۱۳۹۰ خرداد ۳, سه‌شنبه

اخراج دلارا دارابی دانشجوی بهایی از دانشگاه مازندران
چندی پیش دلارا دارابی دانشجوی ترم ۸ رشته ی فیزیک دانشگاه مازندران که هیچ گونه پرونده‌ی سیاسی و انضباطی در این چهار سال برای وی تشکیل نشده بود، به حراست دانشگاه مازندران احضار شد و از حضور وی در کلاس های درس ممانعت بعمل امد.
یکی از نزدیکان این دانشجوی ساکن ساری  گفت: «دلارا  در تمام فرم هایی که در این چهار سال تکمیل کرده بود اعتقادش به دیانت بهایی را قید کرده بود، اما پس از این که چندی پیش بار دیگر با  سوال مسوولین اموزش دانشگاه مواجه شد و دینش را بهاییت اعلام کرد به او گفته شد فعلا در کلاس ها حاضر نشود و پس از آن احضارهای پی در پی اش به حراست دانشگاه مازندران شروع شد و در نهایت حکم اخراج از دانشگاه را دریافت کرد.»
به گزارش «خانه حقوق بشر ایران» در این هفته دستور قطعی اخراج این دانشجو صادر شد، اما با وجود همه‌ی پی گیری‌ها هیچ گونه حکمی مبنی بر این تصمیم دانشگاه، به وی و خانواده اش تحویل داده نشد.


گفتنی است بشیر زاهدی دانشجوی ریاضی کاربردی ورودی ۸۶ دانشگاه مازندران نیز سال گذشته به دلیل بهایی بودن در ابتدا حکم یک ترم محرومیت از تحصیل را دریافت کرد،اما وی نیز در نهایت با کش و قوس های فراوان، برای همیشه از تحصیل محروم شد وبا حکم اخراج از دانشگاه مواجه شد.
مونا مودت دانشجوی ساکن بابلسر نیز که پدر وی مدتی را بدلیل بهایی بودن در زندان گذرانده بود، دانشجوی دیگری بود که در آذر ۸۹ از این دانشگاه اخراج شد. وی در رشته‌ی تحصیلی زبان و ادبیات انگلیسی مشغول به تحصیل بود.
بر پایه این گزارش در سال ۸۷ نیز فاران خان یغما دانشجوی ریاضی محض ورودی ۸۵ به دلیل اعتقاد به دین بهایی از این دانشگاه اخراج شده بود، همچنین سارا محبوبی ساکن شهرستان ساری و نسیم یوسفی دیگر دانشجویانی بودند که در سال ۸۹ از همان ترم اول بخاطر بهایی بودن از تحصیلشان ممانعت بعمل آمد.
گفتنی است سارا محبوبی بار اول در ۲۹ خرداد سال۸۹ با یورش نیروهای امنیتی به منزلش بازداشت شد و در ۲۰ فروردین سال ۹۰ نیز دومین بازداشت این شهروند ۲۱ ساله ی بهایی رقم خورد، که پس از گذراندن مدتی بازداشت در سلول انفرادی بازداشتگاه اطلاعات ساری با قید وثیقه از زندان آزاد شد.
در هفته‌های اخیر فشارها بر جامعه‌ی بهایی بیش از پیش افزایش یافته، به طوری که اخیرا تعدادی از مدرسان و مسوولان دانشگاه انلاین بهاییان نیز بطور همزمان در شهرهای مختلف ایران بازداشت شده‌اند.
رهانا

هیچ نظری موجود نیست:

ارسال یک نظر