۱۳۹۰ خرداد ۲, دوشنبه

عفو بین الملل: مریم بهرمن در خطر شکنجه

article picture


سازمان عفو بین الملل روز گذشته با صدور بیانیه ای ضمن هشدار نسبت به وضعیت نامعلوم مریم بهرمن از اعضای کمپین یک میلیون امضاء، خواستار آزادی فوری و بی قید و شرط این فعال حقوق زنان گردید.
به گزارش کمیته دانشجویی دفاع از زندانیان سیاسی، مریم بهرمن فعال حقوق زنان در بیست و یکم اردیبهشت ماه سال جاری توسط ماموران امنیتی احتمالا وابسته به وزارت اطلاعات بازداشت، و خانه وی به مدت سه ساعت مورد تفتیش قرار گرفته و برخی از وسایل وی نیز ضبط شد. به گفته عفو بین الملل این فعال حقوق زنان «در خطر شکنجه و سایر بدرفتاری ها قرار دارد».
سازمان عفو بین الملل بر این باور است که وی زندانی عقیدتی ای است که تنها به خاطر فعالیت های مسالمت آمیزش در رابطه با حق آزادی بیان و تجمع زندانی می باشد.مریم بهرمن یکی از اعضای کمپین یک میلیون امضاء در شیراز و دبیرکل سازمان زنان پارس، که در سال 1386 بسته شد می باشد. وی در پنجاه و پنجمین جلسه کمیسیون وضعیت زنان سازمان ملل در فوریه و مارس 2011 در نیویورک شرکت داشت و در مورد "فنآوری ارتباطات و اطلاعات در ایران با رویکرد جنسیتی" صحبت کرد. اندکی پیش از بازداشت، وی در وبلاگش نامه ای خطاب به میرحسین موسوی رهبر مخالفین ایران و زهرا رهنورد همسر وی و از فعالان سیاسی نوشت و ادامه حصر خانگی ایشان را محکوم کرد.
این بیانیه افزوده است: «مامورانی که وی را دستگیر کردند حکم بازداشتی که توسط دادگاه انقلاب شیراز صادر شده بود را که ظاهرا وی را به «اقدام علیه امنیت کشور» متهم کرده بود در دست داشتند. محل نگهداری مریم بهرمن نامعلوم است و گمان می رود وی بصورت اجباری ناپدید (ربایش دولتی) شده باشد. خانواده وی پس از بازداشتش هیچ خبری از او ندارند».
عفو بین الملل می گوید، «شکنجه یا سایر بدرفتاری ها با بازداشت شدگان در ایران امری متداول بوده و غالبا در جهت اخذ اعترافات اجباری بویژه اعترافات تلویزیونی از بازداشت شدگان مورد استفاده قرار می گیرد که به عنوان مدرکی در دادگاه بر علیه ایشان استفاده می شود و این نقض ممنوعیت شکنجه و ماده 14 میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی که ایران نیز از شرکای آن است می باشد».
این سازمان از همگان خواست تا با ارسال نامه به دفاتر رئیس دادگستری استان فارس، وزیر اطلاعات و همچنین نمایندگی های دیپلماتیک ایران در خارج از کشور، ضمن فراخواندن مقامات جمهوری اسلامی به آزادی فوری و بی قید و شرط مریم بهرمن و سایر اعضای زندانی کمپین یک میلیون امضاء که تنها به علت فعالیت های مسالمت آمیزشان برای حق آزادی بیان و آزادی اجتماعات و تشکل ها زندانی می باشند، موکداً خواستار اعلام محل نگهداری مریم بهرمن به خانواده اش و اعطای دسترسی فوری به خانواده، وکیل منتخب خود و همچنین خدمات درمانی ای که ممکن است نیاز داشته باشد شده و ایشان را به اطمینان دادن از اینکه وی در برابر شکنجه یا سایر بدرفتاری ها محافظت خواهد گردید فراخوانند.

پارس دیلی نیوز

هیچ نظری موجود نیست:

ارسال یک نظر