۱۳۹۰ خرداد ۴, چهارشنبه

سه نامزد سمت گزارشگر ويژه سازمان ملل برای ايران معرفی شدند

عدالت برای ايران: احمد شهيد، وزير خارجه سابق مالديو، روبرتو توسکانو، سفير سابق ايتاليا در ايران و امين مدني، وکيل حقوق بشر سوداني، با رای اعضای شورای مشورتی شواری حقوق بشر سازمان ملل به عنوان کانديداهای احراز سمت گزارشگر ويژه وضعيت حقوق بشر در ايران به مرحله نهايی راه يافتند.

در روز ۲۴ مارس سال جاری شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد در ژنو با صدور قطعنامه ای به تعيين گزارشگر ويژه‌ای برای بررسی وضعيت حقوق بشر در ايران رأی داد. با روشن شدن اسامی کانديداها، اين شورا در روزهای ۱۶ و ۱۷ ژوئن يکی از اين سه نفر را به عنوان گزارشگر ويژه سازمان ملل برای وضعيت حقوق بشر در ايران انتخاب خواهد کرد.

گروه مشورتی (Consultative Group) متشکل از نمايندگان کشورهای عضو شورای حقوق بشر از کشورهای هند، فنلاند، روماني، زامبيا و پاناما بودند که طی ۶ نشست رسمی به بررسی کانديداهای پيشنهادی نشسته و از بين آنان افرادی را که با ملزومات عمومی و همچنين ويژگی های کشور مورد نظر خوانايی داشته باشند را انتخاب کردند. اين شش نشست با حضور کليه اعضای اين گروه و در تاريخ های ۲۰ آوريل، ۴و۵ ماه مه و ۱۱ و ۲۰ و ماه مه ۲۳ برگزار شد. در ميان کانديداهای احراز پست گزارشگری ويژه سازمان ملل، نام نسرين مصفا، رييس مرکز حقوق بشر دانشگاه تهران و حسن ضيايی فر، رييس مرکز حقوق بشر اسلامی که هر دو از سوی جمهوری اسلامی نامزد شده اند به چشم می خورد. همچنين نام پيام اخوان، استاد حقوق بين الملل دانشگاه مک گيل کانادا نيز در بين کانديداها ذکر شده است. 
به گزارش عدالت برای ايران، در تمام اين روزها بحث بر سر اينکه آيا دولت ايران اصولا گزارشگر ويژه را خواهد پذيرفت يا نه، يکی از بحث های کليدی بوده است. بحث ديگر برای اينکه بتوانند دولت ايران را آماده پذيرش و همکاری در اين رابطه کنند، حول اين دور می زده است که گزارشگر ويژه اصولا چه ويژگی هايی بايد داشته باشد، تا برای عدم همکاری دولت ايران بهانه ای به دستشان داده نشود. در واقع به جای طرح کيفيت های فرد مناسب برای دفاع از حقوق بشر و جسارت در کنکاش در زندانها و در بين قربانيان نقض حقوق بشر، بحث بيشتر بر سر متقاعد کردن دولت ايران بوده است. از همين زاويه نيز مشخصه مرد بودن، مسلمان بودن و غير غربی بودن به يکی از خصوصيات لازم چنين گزارشگری بدل گشت؛ هرچند در آخرين روزها، روبرتو توسکانوی ايتاليايی نيز به فهرست کانديداها راه يافت.
امروز اسامی سه نامزدی که از سوی گروه کاری برای احراز سمت گزارشگر ويژه وضعيت حقوق بشر در ايران انتخاب شده بودند، اعلام شد. اين سه نفر، هر سه مرد هستند و دو نفر از آنها، از کشورهای مسلمان می آيند.
احمد شهيد، اکنون مشاور نخست وزير مالديو در سياست خارجی است. وی از سال ۲۰۰۵ تا ۲۰۰۷ و ۲۰۰۸ تا ۲۰۱۰ وزير امرو خارجه مالديو بوده است. او از کوشندگان امضای ۹ تعهد بين المللی مربوط به حقوق بشر بوده است و برای اجرای اين تعهدات در قوانين داخلی نيز تلاش کرده است.
روبرتو توسکانو در حال حاضر در مرکز تحقيقاتی ”وودرو ويلسون“ مشغول تحقيق بر روی ايران است وی مدتی هم سفير ايتاليا در ايران و هند بوده است. او در دانشگاه پيزا و دانشگاه لوييز روم نيز مدرس حقوق بشر بوده است.
امين مدنی يک وکيل مدافع حقوق بشر است و در حال حاضر به عنوان وکيل در خارطوم در يک موسسه حقوقی مشغول به کار است. او در عين حال مشاوره نمايندگان عراق و افغانستان را نيز در سازمان ملل عهده دار است.
با توجه به اينکه اعضای گروه مشورتي، همگی در مورد احمد شهيد متفق القول بوده اند، به نظر می رسد او بخت بيشتری نسبت به دو کانديدای ديگر برای احراز اين سمت داشته باشد.
عدالت برای ايران در روزهای آينده بيانيه تحليلی خود در مورد کانديداها و چشم انداز آينده گزارشگر ويژه وضعيت حقوق بشر در ايران منتشر خواهد کرد.
منبع: روشن گری
http://justiceforiran.org/rapport/?lang=en?lang=fa 

هیچ نظری موجود نیست:

ارسال یک نظر