۱۳۹۰ تیر ۲, پنجشنبه

سرکوب فرهنگی در خاش


سرکوب فرهنگی یکی از محورهای سیاست فرهنگی جمهوری اسلامی است. فشار بر مراکز فرهنگی شهرستان خاش نشان می دهد که این سیاست حد و مرز ندارد. در شهری که امکانات تفریحی و ورزشی کافی وجود ندارد، استفاده از موزیک و دی وی دی ها در خانه نیز بتدریج محدود تر می شود. معلوم جوانان این شهر حالا باید به کجا و به چی پناه ببرند. در منطقه ای که دست رسی به مواد مخدر آسان است، گرفتن حداقل های سرگرمی های جوانان، یعنی سوق دادن آن ها بسوی اعتیاد. نزدیک بینی و سیاست های امنیتی در عرصه ی فرهنگ نه تنها کارگشا نیست بلکه می تواند عواقب اجتماعی خطرناکی نیز داشته باشد. مسئولان استانی بجای تشدید کنترل فرهنگی و حاکم کردن دید امنیتی در فرهنگ باید تامین امکانات ورزشی و تفریحی، پارک های بازی و کتابخانه های مجهز و قهوه خانه های اینترنتی را سازمان دهند تا نوجوانان و جوانان بتوانند اوقات فراغت خود را پر کنند. سازماندهی تورهای زیارتی که آن هم برای بخش شیعیان در نظر گرفته می شود نمی تواند کارگشا باشد.
فعالیت ۹۰ مرکز فرهنگی فاقد مجوز قانونی در خاش


رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان خاش گفت: در بازدیدی که از مراکز عرضه محصولات فرهنگی فعال در این شهرستان صورت گرفت بیش از 80 مرکز فاقد مجوز قانونی بودند که این مراکز برای اخذ مجوز تذکر گرفتند و تاکنون تعداد 25 نفر از از دست اندرکاران این مراکز جهت تشکیل پرونده به ارشاد مراجعه کرده اند.
علیرضا شهرکی در گفت و گو با خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) منطقه سیستان و بلوچستان افزود: در جریان این بازدید ها بیش از دو هزار اقلام غیر فرهنگی شامل انواع دایویکس، سی دی، دی وی دی و نوار کاست کشف گردید.
وی با بیان اینکه از ابتدای امسال تاکنون بیش از هشت هزار اقلام غیر فرهنگی در شهرستان خاش از عوامل توزیع کننده محصولات فرهنگی غیر مجاز و دست فروشان به دست آمده است اظهار داشت: به این گونه افراد اخطار داده می شود در صورت تکرار تخلف از قوانین به شدت با آنان برخورد می‌شود.
وی سپس از تشکیل کلاس های طرح اوقات فراغت در اداره ارشاد خاش از اول تیرماه به مدت 45 روز خبر داد و افزود: این کلاسها شامل قرآن و احکام نهج البلاغه، آموزش مهارتهای زندگی، آموزش رایانه، سفال، معرق کاری، آموزش موسیقی کلاسیک و سنتی، نقد ادبی، طراحی و نقاشی و سوزن دوزی هستند.
وی نمایش فیلم و برپایی اردوهای سیاحتی یک روزه در حاشیه تفتان و مناطق دیدنی کارواندر را از دیگر برنامه های جانبی اداره ارشاد خاش در ایام فصل تابستان برشمرد.
منبع:می مکران

هیچ نظری موجود نیست:

ارسال یک نظر