۱۳۹۰ تیر ۳, جمعه

نامه تعدادی از زندانیان سیاسی زندان رجایی شهر به گزارشگر ویژه شورای حقوق بشر


رسول بداغی، مسعود باستانی،‌عیسی سحرخیز، علی عجمی، کیوان صمیمی، حشمت‌الله طبرزدی؛ شش زندانی سیاسی هستند که در این نامه از «احمد شهید» خواسته اند ضمن بازدید از زندان های جمهوری اسلامی با خانواده های زندانیان سیاسی نیز دیدار داشته باشد.
به گزارش سحام نیوز، متن این نامه به شرح زیر است:
جناب آقای احمد شهید
گزارشگر ویژه شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد در مورد ایران
با اهداء سلام و احترام
هم‌زمان با شادباش به جناب‌عالی بابت انتخاب شما به عنوان گزارشگرویژه شورای حقوق بشر سازمان ملل در امور جمهوری اسلامی ایران، تاسف خود را از گسترش کمی و کیفی نقض اصول مربوط به حقوق اساسی افراد در قانون اساسی ایران و اعلامیه جهانی حقوق بشر که جمهوری اسلامی متهد به اجرای آن است، اعلام می‌داریم. متاسفیم که ایران در وضعیت ویژه‌ای قرار دارد که ضرورت نظارت مستمر نهادهای بین‌المللی بر نقض نظام‌مند حقوق بشر همواره وجود دارد.
استحضار دارید که علت دستگیری ما، زندانیان سیاسی و عقیدتی مستقر در زندان رجایی‌شهر کرج، اعم از روزنامه‌نگار، دانشجو، فعال صنفی و سیاسی یا کنشگر اجتماعی و حقوق بشر این است که تلاش کرده‌ایم در چارچوب فعالیت‌های مدنی، به ویژه مشارکت در انتخابات ریاست‌جمهوری ۲۲ خرداد ۸۸ ایران تغییر و تحولی دموکراتیک در اوضاع سیاسی و فعالیت‌های حقوق بشری ایران انجام شود؛ فعالیت‌هایی بر اساس اعلامیه جهانی حقوق بشر و دیگر معاهده‌نامه‌ها و قطعنامه‌های مصوب سازمان ملل که حکومت ایران نیز ملزم به رعایت آن‌هاست. اما متاسفانه مقام‌های سیاسی-امنیتی و به تبعیت از آنان مسئولان قضایی ایران چنین فعالیت‌های قانونی مسالمت‌جویانه را براندازای نرم می‌نامند و دست‌اندرکاران آن را، ضد انقلاب می‌خوانند و بر این اساس آنان ما را مستحق دستگیری، بازجویی در شریط نامناسب و فشارهای روحی و جسمی می‌دانند و دادگاه‌های غیرعادلانه و خارج از ضوابط قانونی و اغلب محرمانه و بدون حضور وکیل مدافع برگزار کرده و می‌کنند. پیامد این امر، به ویژه طی دو سال اخیر صدور احکام حبس‌های طویل‌المدت، تبعید و نگهداری در زندان‌های غیراستاندارد و اعمال محدودیت‌های غیرانسانی غیراسلامی علیه زندانیان و خانواده‌هایشان بوده است.
ما ضمن استقبال از انتخاب شایسته اعضای شورای حقوق بشر سازمان ملل، مشتاقانه در انتظار سفر جنابعالی به ایران و دیدار با زندانیان سیاسی-عقیدتی و خانواده‌های آنان به ویژه بازدید از زندان‌های جمهوری اسلامی برای آگاهی یافتن از عمق ظلم و بیداد حاکم بر کشور خود هستیم.
با سپاس
رسول بداغی، مسعود باستانی،‌عیسی سحرخیز، علی عجمی، کیوان صمیمی، حشمت‌الله طبرزدی

هیچ نظری موجود نیست:

ارسال یک نظر