۱۳۹۰ اردیبهشت ۱۲, دوشنبه

پایان یک ابر تروریست ، اسامه‌ بن‌لادن، رهبر گروه تروریستی القاعده، کشته شد

article pictureباراک اوباما، رییس جمهور ایالات متحده آمریکا، یکشنبه‌شب در نطقی تلویزیونی در کاخ سفید، اعلام کرد که اسامه بن‌لادن، رهبر القاعده، در پاکستان کشته شده است و جسد او در اختیار نیروهای آمریکایی است.
آقای اوباما در سخنرانی‌اش گفت که عملیات برای یافتن رهبر القاعده به دستور مستقیم او آغاز شد و سرانجام روز یکشنبه نیروهای آمریکایی موفق شدند اسامه بن لادن را در ساختمانی در حومه اسلام‌آباد از پای درآورند.
باراک اوباما افزود در این عملیات به نیروهای آمریکایی آسیبی نرسیده است.
مقام های آمریکایی می گویند به جز بن لادن، یک زن و سه مرد دیگر در این عملیات کشته شده اند.
به گزارش سی ان ان، صدها نفر پس از شنیدن این خبر در نزدیکی کاخ سفید گردهم آمده، سرود ملی خواندند و فریاد «آمریکا، آمریکا» سر دادند.
در همین حال، یک ایستگاه تلویزیونی پاکستان روز دوشنبه تصاویری تایید نشده از چهره خونین اسامه بن لادن نشان داد.
تحلیلگر تلویزیون «جیو» هنگام نشان دادن این تصاویر اعلام کرد که عکس های مربوط به جسد اسامه بن لادن منتشر شده است ولی قابل تایید نیست.»
سایر کانال های تلویزیونی پاکستان تصاویری از چهره فردی که گفته می شود اسامه بن لادن است نشان دادند که ریشی انبوه و سیاه داشت. موهای وی کوتاه شده بود و دندان هایش نیز پیدا بود.
در این تصاویر، لکه های خون بر پیشانی او و سمت چپ شقیقه اش دیده می شود.
این کانال های تلویزیونی همچنین تصاویری از محل استقرار بن لادن در نمیه شب به نمایش گذاشتند که از آن دود غلیظی به هوا بلند شده بود. در تصاویر روز این محل، سربازان پاکستانی دیده می شدند که اطراف این مقر را به محاصره خود در آورده بودند.
«اجرای عدالت»
ریس جمهور آمریکا در نطق خود بار دیگر تکرار کرد که جنگ آمریکا با اسلام و مسلمانان نیست.
وی افزود: «همانطور که جورج بوش، پس از حمله یازده سپتامبر گفت، جنگ ما علیه اسلام نیست. بن لادن یک رهبر مسلمان نبود. وی قاتل بسیاری از مسلمانان بوده است.»
رییس جمهور آمریکا کشته شدن بن لادن را «اجرای عدالت» توصیف کرد و یاد هزاران زن و مرد و کودکی که در عملیات‌های تروریستی القاعده در سراسر جهان، به ویژه فاجعه ۱۱ سپتامبر در آمریکا، جان باختند گرامی داشت.
آقای اوباما گفت: ماه اوت گذشته، پس از سال ها تلاش نیروهای اطلاعاتی آمریکا، به وی اطلاع دادند که احتمالا سرنخی در مورد مکان پنهان شدن بن لادن به دست آمده است. ماه ها طول کشید تا اطلاعات بیشتری در این مورد جمع آوری شد.
رییس جمهور آمریکا افزود: بالاخره هفته گذشته من تصمیم گرفتم که اطلاعات کافی برای انجام عملیات وجود دارد.
وی افزود: «امروز تحت رهبری من، آمریکا عملیات هدف داری علیه مقر [بن لادن] در عبدل آباد پاکستان آغاز کردند. تیم کوچکی از آمریکایی ها این عملیات را با شجاعت و توانایی خارق العاده ای انجام دادند. به هیچ آمریکایی آسیبی نرسید.»
منطقه عبدل آباد در شمال اسلام آباد قرار دارد و مرکز آموزش نظامی ارتش پاکستان است.
آقای اوباما خطاب به خانواده های قربانیان یازده سپتامبر گفت: «ما هرگز از دست رفتگان شما را فراموش نمی کنیم و آنچه که در توان داریم انجام می دهیم تا چنین امری تکرار نشود.»
سوزان کولینز، سناتور جمهوریخواه آمریکا و از اعضای کمیته امنیت ملی کنگره نیز با انتشار بیانیه ای در مورد کشته شدن بن لادن گفت: این خبر خوش، افتخاری برای عملکرد اطلاعاتی آمریکا محسوب می شود.
شورای روابط آمریکایی-اسلامی نیز صبح دوشنبه، با انتشار بیانیه ای ضمن ابراز خشنودی از کشته شدن رهبر القاعده، گفت: بن لادن موجب قتل هزاران آمریکایی و تعداد زیادی مرد و زن و کودک مسلمان در نقاط مختلف جهان شده است.
مقام های امنیتی پاکستان نیز خبر کشته شدن بن لادن را در حومه پایتخت این کشور تایید کردند.
..............
آمریکا اسامه بن لادن را کشت
باراک اوباما اعلام کرد کماندوهای آمریکایی طی عملیاتی اسامه بن لادن رهبر شبکه القاعده و عامل حملات یازده سپتامبر را کشته اند.
وی گفت که بن لادن روز یکشنبه در پناهگاهی در پاکستان کشته شد و جسدش در اختیار آمریکا است.
با انتشار خبر کشته شدن رهبر شبکه القاعده، گروهی از مردم در اطراف کاخ سفید در واشنگتن تجمع کردند و به ابراز شادمانی پرداختند.
آقای اوباما که اواخر یکشنبه شب در کاخ سفید صحبت می کرد، گفت پس از آغاز ریاست جمهوری خود، لئون پانتا را به ریاست سازمان سیا منصوب و به او تاکید کرد که اولویت اصلی آمریکا در جنگ با القاعده دستگیری و یا کشتن اسامه بن لادن است.
وی افزود در ماه اوت سال گذشته تیم امنیت ملی کاخ سفید به او گفتند که اطلاعاتی بدست آورده اند که ممکن است به یافتن بن لادن منجر شود و سرانجام هفته پیش با تکمیل شدن این اطلاعات دستور انجام عملیات علیه رهبر القاعده صادر شد.
رئیس جمهور آمریکا گفت یک تیم کوچک عملیاتی آمریکا روز یکشنبه به محل اختفای اسامه بن لادن در پاکستان حمله کرد و موفق به کشتن او شد.
ساختمانی در شهر ابیت آباد، واقع در حدود یکصد و پنجاه کیلومتری اسلام آباد، پایتخت پاکستان، حمله کرد و موفق به کشتن او شد.
وی گفت جسد بن لادن هم اکنون در اختیار آمریکاست.
به نقل از مقامات آمریکایی گزارش شده است که سنت های اسلامی در مورد جنازه اسامه بن لادن رعایت می شود.
براساس گزارش منابع خبری، اسامه بن لادن در پناهگاه او در یک ساختمان مجلل در شهر ابیت آباد، واقع در شمال شرق اسلام آباد، پایتخت پاکستان، هدف حمله قرار گرفت و کشته شد.
پرویز کامیاب خبرنگار بی بی سی در واشنگتن که از اطراف کاخ سفید گزارش می دهد می گوید در نخستین دقایق بامداد دوشنبه هزاران نفر که بیشتر آنها جوان هستند، با حمل پرچم آمریکا بسوی محل اقامت رئیس جمهور سرازیر شده و فریاد می زنند: "آمریکا، آمریکا."
مردم زیادی نیز در اطراف محل برج های دوقلوی تجارت جهانی در نیویورک که در جریان حملات یازده سپتامبر فروپاشید جمع شده اند.
آقای اوباما با تاکید بر اینکه مبارزه با القاعده ادامه خواهد یافت افزود آمریکا با اسلام در جنگ نبوده و نیست و بن لادن نه فقط رهبر مسلمانان نیست بلکه مسلمانان را قتل عام کرده است.
به گفته تحلیلگران این شبی به یاد ماندنی برای آمریکا و موفقیتی بزرگ برای آقای اوباما است. مرگ اسامه بن لادن شانس انتخاب مجدد او را به ریاست جمهوری افزایش می دهد.
جورج بوش، رئیس جمهور پیشین آمریکا، کشته شدن اسامه بن لادن را "دستاورد بسیار مهم" توصیف کرده است.
وی بلافاصله پس از انتشار خبر کشته شدن بن لادن طی بیانیه ای گفت: "این دستاورد بسیار مهم نشانه پیروزی برای آمریکا، برای مردمی است که خواستار صلح در سرتاسر جهان هستند و همچنین پیروزی برای کسانی است که عزیزانشان را در 11 سپتامبر سال 2001 از دست دادند."
رادیو فردا، بی بی سی

هیچ نظری موجود نیست:

ارسال یک نظر