۱۳۹۰ اردیبهشت ۱۵, پنجشنبه

تقدیر نمایندگان سنا و کنگره آمریکا از حسین رونقی ملکی
نماینده جمهوری خواه سنا، سناتور مارک کرک و نماینده دموکرات سنا، خانم جیلیبرند روز گذشته از حسین رونقی، نابغه ایرانی که همینک در زندان به سر می برد تقدیر به عمل آوردند. از این طرح که به حمایت از مساله حقوق بشر در ایران در سنای امریکا و توسط این دو سناتور مطرح شده است ، نمایندگان کنگره آقایان دولد و داچ نیز حمایت کرده اند‬.
به گزارش «کمپین حمایت از حسین رونقی ملکی و زندانیان بیمار» سناتور مارک کرک نماینده ایالت ایلینوی پیش از تصویب این طرح دقایقی به سخنرانی پرداخت و  از حسین رونقی ملکی که در زندان اوین به سر می‌برد سخن گفت.
وی در ابتدا با یاد کردن از ندا آقاسلطان گفت: «بسیاری از شما به خاطر دارید که حاکمیت ایران زن جوانی به نام ندا را در خیابانهای تهران به قتل رساند. ندا برای اعتراض به نتایج دزدیده شده انتخابات ریاست جمهوری کشته شد. و تنها ندا نبود. حکومت استبداد، هر روز بنیادی‌ترین موارد حقوق بشر مردم ایران را نقض می‌کند – مردان، زنان و کودکانی که خواهان آزادی‌هایی هستند که برای جوامع آزاد مطالباتی پیش پا افتاده بشمار می‌روند.»
وی سپس به  وضعیت وبلا‌گ‌نویس زندانی رونقی ملکی اشاره  کرد و در مورد او گفت: «حسین رونقی مالکی، جوانی بیست و پنج ساله است که جزو اولین و جوانترین وبلاگ‌نویس‌هایی بود که سانسور اینترنتی حاکمیت را به چالش کشید. امروز او در زندان مخوف اوین، حبسی ۱۵ ساله را می‌گذراند. سلامت او نیز به دلیل داشتن عفونت کلیوی به خطر افتاده است.»
وی به زندانیان سیاسی دیگر نیز اشاره کرد. نوید خاننجانی و جعفر پناهی که اکنون در بیرون از زندان به سر برده و محکوم به زندان شده‌اند و وکیل برجسته‌ی ایرانی نسرین ستوده که در زندان اوین محکومیت ۱۱ سال خود را سپری می‌کند. سناتور کرک در مورد ستوده گفت: «نسرین ستوده وکیلی ۴۷ساله است که فعال حقوق زنان و مادر دو کودک است. او به دلیل دفاع از تظاهر کنندگان، فعالان حقوق بشر و کودکان محکوم به اعدام به یازده سال ز ندان محکوم شده است.»
این سناتور آمریکایی خواستار آن شد که «به ‌زودی نام  این زندانیان بر سر زبانها بیافتد.
وی در ادامه سخنان  خود گفت: «دفتر من برنامه آگاهی معترضان ایرانی را آغاز کرده است. هدف ما این است که این اسم‌ها و چهره‌ها را معرفی کنیم. داستان آزاردیده‌ها، معترضان و زندانیان سیاسی را روایت کنیم.‌»
وی در پایان گفت: «ما امریکایی‌ها با کمک یکدیگر می‌توانیم ارزشهای اساسی خود مانند آزادی بیان، حقوق زنان و ارزشمند بودن هر فرد را با حمایت از حسین و نسرین و مردم ایران و بیانیه جهانی حقوق بشر بسط و توسعه دهیم.»
فیلم این سخنرانی را از این‌جا ببینید.
رهانا

هیچ نظری موجود نیست:

ارسال یک نظر