۱۳۹۰ اردیبهشت ۱۶, جمعه

تلاش سپاه پاسداران در عرصه تجارت سیاه بین المللی

article picture

سپاه پاسداران جمهوری اسلامی بر شرکتهای ایرانی تسلط پیدا نموده و آنها را به قسمتی از عوامل خود در صحنه بین المللی تبدیل مینماید.


طی سال اخیر، سپاه پاسداران تلاش روز افزونی برای توسعه فعالیت‌های خود در زمینه اقتصادی در ایران و همچنین یافتن تسلط بر چندین و چند شرکت اقتصادی مبذول داشته است. این تلاش دو دلیل اصلی دارد. اولاً، سپاه مایل است به موازات نفوذ روز افزون نمایندگانش در مجلس و در صحنه سیاسی، یک پایه اقتصادی وسیع و مستقل برای فعالیت‌های خود تأمین نماید.

ثانیاً، پس از اینکه در قطعنامه‌های شماره ۱۷۴۷ و ۱۸۰۳ شورای امنیت سازمان ملل از این نهاد بعنوان سازمانی که در زمینه تکثیر سلاح و تروریسم فعالیت مینماید، نام برده شد و بهمین دلیل، بر فعالیت آن در خارج از کشور، محدودیت هایی اعمال گردید، سپاه نیاز مبرمی به تحکیم پوشش فعالیت خود در خارج از کشور دارد. پس از انتخاب مجدد احمدی نژاد، که خود قبلاً یک پست عملیاتی در سپاه داشته، این تلاش بیشتر و روزافزون تر شده است.

بنابراین، مقامات سپاه تصمیم گرفتند که ورود سریع خود به زمینه اقتصادی را غنیمت شمرده و از میان شرکتهای گوناگونی که در سال اخیر بر آنها تسلط یافته اند، شرکتهای تجاری ایرانی معتبر و با سابقه در بازار ایران که در عرصه بین المللی فعالیت چشمگیری دارند، و میتوان از خدمات آنها برای پوشش فعالیت مخفیانه این سازمان در جهان بهره برداری نمود را، شناسایی نمایند. برخی از این شرکتها برای پوشش ورود افراد سپاه و عوامل اطلاعاتی به کشورهای مختلف و اقامت آنها در آنجا مورد بهره برداری قرار خواهند گرفت و سایر شرکتها قرار است، پس از انجام بررسی‌های لازمه، و در صورت لزوم، ایجاد تغییراتی در تیم مدیریت آنها، در فعالیت عملیاتی سپاه در خارج از کشور دست اندرکار باشند.

زمینه دیگری که این شرکت‌ها قرار است در آن سهیم باشند، اعطای پوشش به خریدهای ارگانهای نظامی سپاه، که در واقع بعنوان ارتش اصلی رژیم فعالیت میکنند، و همچنین پروژه هسته‌ای میباشد. یک نمونه برجسته در این راستا، شرکت کیسون میباشد. سخن از یک شرکت ساختمانی خصوصی میباشد که در ایران و کشورهای خارج فعالیت مینماید، و دارای نمایندگیهای زیادی در کشورهای آمریکای لاتین، هندوستان، قرقیزستان و ونزوئلا است. این شرکت، علاوه بر فعالیتش در زمینه ساختمان، دارای فعالیت‌های وسیعی در عرصه نفت و گاز نیز میباشد.

با بررسیهایی که انجام داده است، سپاه به این نتیجه رسیده که این شرکت، برای اعطای پوشش به فعالیتهایش بسیار مناسب میباشد، و اکنون از این شرکت برای اعزام افسران سپاه، به عنوان بازرگانان و یا کارمندان شرکت، به آسیا، خاور دور و آمریکای جنوبی، بهره برداری میکند. از آنجائیکه این شرکت در زمینه ساختمانی فعالیت میکند و در این زمینه، کار با مواد منفجره امری مشروع است، سپاه از این شرکت برای انتقال مواد منفجره بین عرصه‌های مختلف فعالیتش استفاده مینماید. این شرکت، در ازای همکاری خود با سپاه و پشتیبانی از آن، از ارجحیت ویژه‌ای در برنده شدن در مناقصه‌های مربوط به احداث سایتها و پروژه‌های متعلق به سپاه و وزارت اطلاعات برخوردار میشود. علاوه بر این، برخی از ۷۵۰ مناقصه‌ای که بزرگترین بازوی اقتصادی در ایران که همانا خاتم الانبیاء میباشد برنده آنها شده، توسط سپاه پاسداران جمهوری اسلامی به شرکت کیسون منتقل میشوند. همچنین با استفاده از روابط خود در خارج، سپاه برای سپردن پروژه‌های خارجی به این شرکت فعالیت میکند.

یکی از شعبه‌های بسیار فعال شرکت کیسون ، شعبه کاراکاس/ونزوئلا (کیسون ونزوئلا) میباشد، که سپاه از آن برای اعزام افرادش به کشورهای آمریکای جنوبی و تحکیم پایه یک ستاد مخفی برای فعالیت خود در این قاره، که با هیچ یک از سفارت خانه‌های جمهوری اسلامی نیز رابطه‌ای ندارد، استفاده میکند. دو نفر از مدیران این شرکت، آقایان معتمدی و مظهری، از افسران سابق سپاه بوده و شریک راز فعالیتهای این سازمان از طریق شرکت خود میباشند و همچنین مسئولیت عادی و طبیعی وانمود کردن این فعالیتها و اجرای آنها را بعهده دارند.

سران سپاه همچنین تصمیم گرفته اند تلاش خود را در صنایع خودروسازی نیز که نقش مهمی در اقتصاد ایران دارد و دارای نمایندگیهای بسیاری در خارج میباشد، متمرکز نمایند. بدین ترتیب سپاه بر بزرگترین شرکت خودروسازی ایران، ایران خودرو که دارای شرکتهای تابعه در آلمان، سوریه و ترکمنستان میباشد، تسلط یافته است. این شرکت همچنین دارای نمایندگیهایی در کشورهای مشترک المنافع مانند روسیه، بلاروس و اکراین و کشورهای آسیای مرکزی، منجمله قزاقستان و آذربایجان میباشد، کشورهایی که سپاه آنها را بعنوان عرصه مرکزی فعالیت خود و حیاط پشتی ایران میداند، و مایل است در آنجا نفوذ استراتژیکی کسب کند. سپاه همچنین مالکیت شرکت خودروسازی بهمن، که صاحب امتیاز تولید خودروهای مزدا در ایران میباشد را در اختیار دارد.

سپاه پاسداران علاوه بر فعالیت خود در شرکتهای ایرانی، که بر برخی از آنها تسلط یافته ، یک بودجه بزرگ ۱۸ میلیون دلاری برای اعطای پاداش به شرکتهای خارجی وابسته به شرکتهای ایرانی را نیز تحت کنترل خود دارد
پارس دیلی نیوز

هیچ نظری موجود نیست:

ارسال یک نظر