۱۳۹۰ دی ۲, جمعه

بلبشو در بازار ارز و طلا

article picture

رعشه بر پیکره بازار ارز و طلای کشور افتاده است. این بازار همچون بیمار سخت جانی است که به جان کندن افتاده است. نوسان و افت و خیز در بازار ارز و طلای کشور در این روزها به حدی است که تعریفی به جز یک بلبشوی تمام عیار، گویای این وضعیت نیست.
دولت امنیتی- نظامی ناتوان از کنترل بازار ارز و طلا تنها حریف خبرنگاران و منابع خبری می شود و از آنان می خواهد تا خبر این اتفاق را کمتر کار کنند و یا رییس کل بانک مرکزی در گفتگو با خبرنگاران از آنان می خواهد تا پرسشهای خود را در مورد تلاطم قیمت ارز مطرح نکنند و از او درخواست پاسخ نداشته باشند.
این درحالی است که قیمت دلار آمریکا در روز چهارشنبه از 1630 تومان و یورو از 2030 تومان گذشت و سکه 640 هزار تومان معامله شد. با این همه، بانک مرکزی ناظر این آشفته بازار همچنان بر نرخ ارز و سکه خود می افزاید و ادعای کنترل آن را دارد.
در مورد این بلبشوی و درهم برهمی بازار، کارشناسان اقتصادی نظرهای متفاوتی دارند؛ عده ای اعتقاد دارند دولت برای کسر بودجه خود، به عمد قیمت ارز را بالا می برد تا با مابه التفاوت آن بتواند بخشی از کسر بودجه خود را جبران کند. همچنین با بالا رفتن قیمت ارز، بودجه سال آینده با نرخ ارز بالاتری بسته خواهد شد و باز دولت سود بیشتری از این محل خواهد برد.

در همین حال برخی دیگر از کارشناسان اعتقاد دارند، دولت ناتوان از کنترل بازار، تنها تن به امواج گرانی سپرده و از این محل مقداری سود نیز نصیبش می شود، اما واقعیت این است که نمی تواند کنترل خود بر بازار را اعمال کند و در این مورد دست بسته است. سکوت نهادهای نظارتی و مجلس که به تماشای کورس رقابت دولت و بازار نشسته اند، گویا تر از همه است.
احمدی نژاد همین روز در ورامین سخنرانی کرد و گفت: "آنها مي‌خواهند بازار اقتصاد را متلاطم كنند تا بدين وسيله از آن سوو استفاده كنند. همه بايد هوشيار باشيم. اقتصاد كشور باثبات و آرام است."
بی شرمی از این بالاتر که احمدی نژاد از یک طرف آشفتگی بازار را به گردن دیگران می اندازد و از طرف دیگر ادعای ثبات و آرامش آنرا می کند؟!
اما در این آشفته بازار آنکه بیش از همه زیان می بیند، اقشار تهی دست و مزدبگیرانی هستند که با اندک دستمزد خود باید به مقابله با این وضعیت بروند، زیرا بیشترین اقلام کالاهای اساسی و مصرفی مردم، وارداتی است. این کالاها با ارز خارجی وارد کشور می شود و بالا رفتن قیمت ارز به معنای بالا رفتن قیمت آنها است. به زبان دیگر، این مصرف کنندگان فقیر یا کم درآمد هستند که باید تاوان ناتوانی دولت در کنترل بازار ارز و اشتهای سیری ناپذیر دلالانی که یک پا در نهادهای قدرت دارند و از محل رانتهای حکومتی درآمدهای نجومی به جیب می زنند را بپردازند.
چه دولت نظامی- امنیتی احمدی نژاد، برکشیده رهبر و ولی فقیه رژیم خامنه ای، در مغشوش کردن بازار دست داشته باشد و چه ناتوان از کنترل آن باشد، جرم او در نابودی اقتصاد کشور و فشار بر اقشار تهی دست و مزدبگیر یکسان است.
دولت دزدان و جانیها، دلالان و قاچاقچیهای غارتگر به رهبری علی خامنه ای، باعث و بانی به وجود آمدن وضعیت موجودند. این آنها هستند که به جرم نابودی اقتصاد کشور و تحمیل گرسنگی و فقر بر مردم باید به دادگاه های صالحه کشانده شوند.

http://parsdailynews.com/94320.htm
نویسنده:جعفر پویه

هیچ نظری موجود نیست:

ارسال یک نظر