۱۳۹۰ آذر ۲۸, دوشنبه

آبروريزي طلايي جلوي بانك ها

متوسط سود خرید سکه بانکی در ماههای مختلف

مشخص نيست بساط عرضه سکه در بانک ها از نظر بانک مرکزي چه مزايايي دارد که بر ضررهاي متعدد و غيرقابل کتمان آن برتري يافته و باعث شده است همچنان سياست عرضه سکه بانکي به شيوه هايي که کاملا خلاف اصول اقتصادي و حتي انساني است ادامه داشته باشد.
آن چه کاملا مشهود مي باشد اين است که عرضه سکه در بانک ها در اين روزها جوي را به وجود آورده است که نه از منظر اقتصادي قابل توجيه است و نه حتي از منظر فرهنگي و سياسي.
فاصله قيمت سکه عرضه شده در بانک ها و بازار آزاد اگرچه از حدود ۸۰تا ۹۰ هزار تومان، در يک هفته پيش، به حدود ۵۰هزار تومان در روزهاي اخير کاهش يافته است، اما فراگيرشدن تب خريد سکه و اطلاع انواع دلالان از خرد تا کلان و از زن و مرد از سود شيرين خريد و فروش سکه بانکي باعث شده است بسياري به دنبال سود يک روزه ۲۰۰ الي ۳۰۰هزار توماني شب را تا به صبح در صف خريد سکه در سرماي استخوان سوز اين شب ها زير پتو به سر برند. به اميد اين که شايد صبح روز بعد با خريد ۵عدد سکه از بانک و فروش آن در بازار آزاد سودي معادل ۲۰۰تا ۳۰۰هزار تومان (متناسب با تفاوت قيمت سکه بانکي و بازار آزاد) به جيب بزنند و افسوس اين که رسانه ها گزارش مي کنند و مسئولان مربوطه احتمالا تماشا مي کنند و ديگر هيچ.
شايد تصور نمي کنند در دنياي ديجيتال امروز خريد و فروش اينترنتي سکه بانکي ممکن باشد. شايد خبر ندارندچه صفوف متراکمي براي خريد سکه بانکي از شب قبل از عرضه تشکيل مي شود. شايد خبر ندارند که دلالان با اجيرکردن افراد نيازمند و با استفاده ازکارت ملي آنان بخش عمده سود يک شبه خريد سکه را به جيب مي زنند.
شايد اطلاع ندارند که برخي زورگيران و قلدران با استفاده از توان فيزيکي خويش حق ديگران را در صفوف خريد سکه پايمال مي کنند. شايد تصور نمي کنند که حرمت و کرامت انساني در اين صفوف لکه دار مي شود.
شايد اطلاع ندارند فضاي بسيار منفي عرضه سکه بانکي به شيوه فعلي چگونه مي تواند حيثيت و اعتبار بخشي از جامعه را در نزد افکار عمومي بيگانه لکه دار کند. هم اکنون گزارش هاي تصويري و ميداني برخي خبرگزاري هاي بزرگ کشور روي پايگاه اينترنتي آن ها موجود است و معلوم نيست بازتاب اين گزارش ها در رسانه هاي بيگانه چگونه خواهد بود.
حقيقتا نوشتن اين سطور براي نويسنده سخت است زيرا نمي توان تصور کرد چرا در قرن ۲۱ و در جامعه ايران که از لحاظ زيرساخت هاي ارتباطي پيشرفت هاي قابل توجهي يافته است و ثبت نام براي بسياري از امور نظير سفر حج، عمره و عتبات، دريافت يارانه ها، آزمون هاي دانشگاهي و انتخاب واحدهاي درسي از راه هاي غيرحضوري و اينترنتي انجام مي شود، حال بماند که همين نحوه توزيع سکه حتي هدف اوليه را که کاهش قيمت سکه در بازار آزاد بود چندان محقق نکرده است و بلکه بازار ۲نرخي براي دلالاني ايجاد کرده است که به مدد سياست بانک مرکزي سودهاي هنگفت طي يک روز به جيب مي زنند.
در نهايت بايد گفت بازنده نمايش تاسف برانگيز عرضه سکه بانکي فقط اقتصاد نيست، بلکه فرهنگ و اخلاق نيز بازنده طرحي است که خروجي آن جز تقويت دلالي و واسطه گري و ضربه زدن به حرمت و کرامت انساني نيست. آقاي رئيس کل بانک مرکزي خواهش مي کنم يک شب به صورت ناشناس به يکي از صف هاي خريد سکه مراجعه کنيد تا واقعيت ها را ببينيد، شايد طرحي نو دراندازيد.

هیچ نظری موجود نیست:

ارسال یک نظر