۱۳۹۰ دی ۲, جمعه

اخبار سرکوب مطبوعات در ایران

article picture

گزارش‌گران بدون مرز در تاریخ ٣٠ آذر از آزادی موقت امیر علی علامه‌زاده خبرنگار ایلنا در تهران مطلع شد. وی در تاریخ ٢٧ شهریور ماه در منزلش بازداشت شده بود. این روزنامه نگار در مدت بازداشت در سلول‌های انفرادی زندان اوین و تحت فشار و مورد بد رفتاری قرار گرفته بود.
گزارش‌گران بدون مرز از آزادی عادل آل‌یحیا، مجری و رایاد آل‌مجد فیلمبردار شبکه تلویزیون ماهواره‌ای ال‌عدالت کویت، در تاریخ ٢٧ آذر ماه نیز مطلع شده است. این دو خبرنگار کویتی در تاریخ ٢٠ آبان در شهر ابادان و به گفته شبکه عرب زبان جمهری اسلامی ایران با اتهام " فعالیت‌های جاسوسی و ورود غیر قانونی" بازداشت شده‌ بودند. در همان روز مقامات کویت با تکذیب اظهارات العالم اعلام کرده‌ا‌ند " همکاران شبکه ال‌عدالت برای تهیه برنامه‌ای اجتماعی و با ویزا وارد ایران شده‌اند." سفیر ایران در کویت با اعلام خبر آزادی این دو به رسانه گفته است که اتهام فعالیت "جاسوسی" را اشتباه بوده است.
از سوس دیگر، در تاریخ ٢٧ آذر ماه بیش از صد روزنامه نگار ایرانی با انتشار بیانیه ای خواهان آزادی همکار خود حسن فتحی شدند. در این بیانیه نوشته شده است : « آزادی زود و بی‌شرط حسن فتحی خواست ماست. تنها گناه حسن فتحی این است که بر جامعه و جهان خود اندیشه کرد و به زبان آورد آن چه را اندیشید. او حتی از نارضایتی هموطنان خود، از برخی سیاست‌های داخلی و رنج کوچه و بازار سخن نگفت. اندیشه و کلام خود را به حوزه سیاست خارجی محدود کرده بود." این روزنامه نگار و مستند ساز چند ساعت پس از مصاحبه با تلویزیون بی بی سی فارسی از سوی ماموران امنیتی بازداشت شد. و به مکان نامعلومی منتقل شد.
گزارشگران بدون مرز

هیچ نظری موجود نیست:

ارسال یک نظر