۱۳۹۰ تیر ۳۰, پنجشنبه

درگیری‌های نظامی در مناطق کردنشین همچنان ادامه دارد


از زمان آغاز درگیری‌های نظامی بین نیروهای حزب حیات آزاد کردستان (پژاک) و نیروهای نظامی حکومت ایران، مناطق مرزی غرب و شمال غرب کشور شاهد خشونت‌هایی ست که طی سال‌های اخیر در نوع خود بی‌سابقه بوده است.
با توجه به اینکه درگیری‌ها از ۲۲ تیر آغاز شده و هم چنان پس از سپری بیش از یک هفته و به شکلی خشونت بار هم چنان ادامه دارد، این موضوع را در بعد حجم خشونت‌ها و زمان طولانی آن برجسته می‌کند و فعالین حقوق بشر این درگیری‌ها را یکی از خشونت بار‌ترین وقایع طی سال‌های اخیر در مناطق غربی کشور ارزیابی می‌کنند به طوری که موجب زخمی و کشته شدن شمار زیادی از غیرنظامیان مرز نشین و همینطور تعداد کثیری از نیروهای هر دو طرف درگیر شده است.
بنا به اطلاع گزارشگران هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، یکی از مناطقی که هم چنان شاهد درگیری‌های سنگینی است، مناطق کوهستانی "شاهو و کوسالان" است. گفته می‌شود نیروهای سپاه پاسداران حضور سنگین خود را در این منطقه حفظ نمودند.
در همین رابطه منابع محلی گزارش می‌دهند سه شنبه شب در منطقه "هه واری سردشت" از جاده مابین "کامیاران به سروآباد" میان نیروهای نظامی ایران و نیروهای پژاک درگیری‌ای شدید درگرفت که منجر به کشته شدن چندین تن در پی این درگیری شد.
گزارشات رسیده از شهرهای سردشت و پیرانشهر نیز حاکی از این است که بیمارستا‌ن‌ها و درمانگاه‌های این دو شهر به سبب وجود تعداد بالای آسیب دیدگان دچار محدودیت برای رسیدگی به بیماران عادی شده است. این در حالیست که تعداد دیگری از زخمی‌ها نیز به بیمارستان‌هایی در ارومیه منتقل شده‌اند.
یکی از نکات پر اهمیت در مورد درگیری‌های فوق الذکر، مسئله خسارت به مناطق مسکونی و محیط زیست است؛ تخلیه برخی از روستاهای مرزی موجب آوارگی ده‌ها تن از شهروندان در این مناطق شده و توپ باران مناطق کوهستانی نیز موجب آتش سوزی در جنگل‌ها و آسیب جدی به محیط زیست و زمین‌های کشاورزی روستائیان مرزنشین شده است.
از سویی برقراری منع رفت و آمد در برخی ساعات شبانه روز و در پاره‌ای از مناطق مرزی که از سوی نیروهای امنیتی وضع شده نیز نارضایتی عمومی شهروندان مرز نشین را به همراه داشته است.
لازم به توضیح است با توجه به عدم امکان فعالیت گزارشگران حقوق بشر و همین طور شرایط امنیتی موجود، گزارشگری در این مکان با دشواری صورت می‌گیرد. در ادامه دو تصویر از بمباران مناطق مرزی و انتقال تجهیزات سنگین نظامی می آید.

هیچ نظری موجود نیست:

ارسال یک نظر