۱۳۹۰ تیر ۲۸, سه‌شنبه

درخواست چهارسازمان مدافع آزادی بیان: مهناز محمدی و پگاه آهنگرانی را آزاد کنید

article picture


چهار سازمان مدافع آزادی بیان، با انتشار نامهٔ سرگشادهٔ مشترکی خطاب به رییس قوه قضاییه ایران، آیت الله لاریجانی، خواستار آزادی مهناز محمدی، مستندساز و فعال حقوق زنان و نیز پگاه آهنگرانی بازیگر سینما و مستندساز شدند.
مهناز محمدی، مستندساز و فعال حقوق زنان از روز پنجم تیرماه و پگاه آهنگرانی از هفتهٔ گذشته در بازداشت به سر می‌برند. در حالی که مقامات قضایی در مورد اعلام دلایل بازداشت مهناز محمدی سکوت کرده‌اند، یک مقام قضایی در دادستانی تهران در گفتگو با خبرگزاری ایسنا، بازداشت پگاه آهنگرانی را تایید کرده و گفت که تحقیقات در بارهٔ وی هنوز ادامه دارد.
آنیس کلامرد، مدیر کل سازمان حمایت از روزنامه نگاران، جوئل سایمون، مدیرکل سازمان آرتیکل ۱۹، آنی گیم، مدیرکل سازمان روزنامه نگاران کانادایی برای آزادی بیان، و جو گلنویل ادیتور نشریه ایندکس برای سانسور، امضا کنندگان این نامهٔ سرگشاده، خطاب به رییس قوه قضاییه همچنین از اقدامات اخیر حکومت ایران در بازداشت و تحت فشار قرار دادن فیلم سازان و روزنامه نگاران ابراز نگرانی کرده‌اند.
متن این نامهٔ سرگشاده را در ادامه بخوانید:

به: آیت الله آملی لاریجانی، رییس قوه قضاییه ایران عالی جناب، بدینوسیله نگرانی خود را از موج تازه دستگیری روزنامه نگاران و فیلمسازان در ایران ابراز می‌کنیم. به خصوص مایلیم توجه شما را به بازداشت مهناز محمدی، فیلمساز و پگاه آهنگرانی، بازیگر و مستندساز جلب کنیم.
ما مطلع شده‌ایم که مهناز محمدی در زندان اوین نگهداری می‌شود. او در روز ۵ تیر در خانه‌اش در تهران دستگیر شد. ما به دلیل گزارش‌های منتشر شده در خصوص اینکه او تا کنون اجازه تماس با خانواده و وکیل خود را نیافته و نیز نیاز مبرم وی به توجه ویژهٔ پزشکی به دلیل مشکلات جسمی‌اش، نگران وضعیت وی هستیم.
پگاه آهنگرانی، بازیگر و مستند ساز نیز هفته گذشته دستگیر شده است.
ما از اینکه که آن‌ها بدون هیچ اتهامی بازداشت شده و دسترسی به وکیل و امکانات پزشکی مورد نیاز خود ندارند ابراز نگرانی می‌کنیم و بدینوسیله از شما می‌خواهیم که آن‌ها را فورا آزاد کنید.
بازداشت آنان، بر شمار فزایندهٔ هنرمندان، روزنامه نگاران و فعالان حقوق بشری که هم اکنون در ایران در زندان هستند می‌افزاید و این در حالی است که ایران در کنار چین یکی از کشورهایی است که به داشتن بالا‌ترین آمار روزنامه نگاران زندانی پیشرو مشهور است.
ما همچنین مایلیم، تعهد ایران به اجرای موازین بین المللی را یک بار دیگر خاطرنشان کنیم. ایران یکی از امضا کنندگان میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی است که حق آزادی بیان و عدم اجازه حکومت‌ها برای دستگیری‌ها و بازداشتهای فراقانونی را به رسمیت شناخته است. ما از شما درخواست می‌کنیم که تعهدات بین المللی ایران را محترم شمارده و تمامی زندانیان سیاسی و عقیدتی که به ناحق در زندان به سر می‌برند را آزاد کنید.
با احترام
جو گلنویل ادیتور نشریه ایندکس برای سانسور
آنیس کلامرد، مدیر کل سازمان حمایت از روزنامه نگاران
جوئل سایمون، مدیرکل سازمان آرتیکل ۱۹
آنی گیم، مدیرکل سازمان روزنامه نگاران کانادایی برای آزادی بیان
کمیته گزارشگران حقوق بشر
 

هیچ نظری موجود نیست:

ارسال یک نظر