۱۳۹۰ تیر ۲۶, یکشنبه

درگیری های خونبار میان گروه پژاک و ارتش ایران در مناطق مرزی کردستان عراق

نیمه شب شنبه 16-7-2011 منطقه مرزی میان ایران و عراق شاهد درگیری های خونبار میان نیروهای گروه مسلح کرد حزب حیات کردستان "پژاک" و نیروهای نظامی جمهوری اسلامی ایران بود که به وقوع تلفات میان دو طرف درگیری انجامید.

پژاک گروه اپوزسیون کرد است که روش مبارزه مسلحانه با نظام حاکم بر ایران را سرلوحه برنامه های خود قرار داده است.
شیرزاد کمانگر سخنگوی پژاک یکشنبه در گفت و گو با "خبرگزاری فرانسه" اظهار داشت: "درگیری های خونین نیمه شب گذشته میان نیروهای حزب ما و ارتش ایران در گرفت که به زخمی شدن شماری از افراد ما و کشته و زخمی شدن ده ها نفر از نیروهای ارتش ایران انجامید."
او افزود: "همزان با درگیری ها ارتش ایران از آتش توپخانه بهره می برد که از ده ساعت گذشته تا کنون ادامه دارد."
محل وقوع درگیری به گفته این مسئول در حزب پژاک حومه منطقه پنجوین واقع در 50 کیلومتری شهر سلیمانه کردستان عراق است.کمانگر خاطرنشان کرد که ارتش ایران سه روز به اهالی روستاهای منطقه مرزی اقلیم کردستان عراق با ایران مهلت داده بود که خانه های خود را ترک کنند. منابع محلی از فرار شماری از روستائیان خبر داده اند.
از سویی جبار یاور مدیر کل وزارت پیشمرگه وابسته به اقلیم کردستان عراق تاکید کرد که ارتش ایران روستاهای مناطق مرزی را زیر آتش توپخانه ای خود قرار داده است و گفت: "برخی از اهالی روستاها در اثر این حملات ناچار به ترک خانه و کاشانه خود شدند." او اما سخنی از درگیری میان نیروهای پژاک و ارتش جمهوری اسلامی ایران سخنی به میان نیاورد.
دوشنبه گذشته یک مقام بلند پایه نظامی ایرانی که نامش فاش نشده در گفت و گو با خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران "ایرنا" اعلام کرده بود که ایران حق خود را برای حمله به پایگاه های گروه "جدایی طلب" پژاک که در کردستان عراق قرار دارد محفوظ می دارد.
این مقام نظامی تاکید کرده بود: "حق خود در ویران سازی پایگاه های تروریست ها در مناطق مرزی را محفوظ می دانیم."
نیروهای نظامی ایران هر از چند گاهی آتش توپخانه خود را به سوی پایگاه های گروه پژاک که شاخه ایرانی حزب کارگردان کردستان ترکیه "پ.ک.ک" است را نشانه می روند.
حزب "حیات کردستان آزاد" در سال 2003 در کوهستان های مناطق مرزی کردستان عراق تاسیس شد. این حزب تا کنون سه کنگره برگزار کرده که در آخرین آن ها عبدالرحمن حاجی احمدی که در اروپا سکونت دارد را به عنوان رئیس خود برگزید.
اوایل ژوئیه جاری آخرین باری بود که مناطق اقلیم کردستان عراق در معرض حملات توپخانه ای ایران قرار گرفت. در آن حملات منطقه حاج عمران در شمال اربیل پایتخت اقلیم کردستان عراق مورد هدف قرار گرفت.

هیچ نظری موجود نیست:

ارسال یک نظر