۱۳۹۰ مرداد ۱, شنبه

فراخوان عمومی برای امضای نامه به احمد شهید

article picture


فراخوان عمومی برای امضای نامه به احمد شهید: فعالان کارگری همچنان در بازداشت هستند

جمعی از فعالان مدنی و فعالان کارگری داخل و خارج از ایران با تهیه فراخوانی، خطاب به احمد شهید، گزارشگر ویژه ی سازمان ملل در امور ایران، از وی خواسته اند که در ادامه بررسی های خود در خصوص نقض حقوق بشر در ایران، پیرامون نقض حقوق فعالان کارگری زندانی از جمله، ابراهیم مددی، رضا شهابی، شاهرخ زمانی، محمد جراحی، بهنام ابراهیم زاده و سعید ترابیان تحقیق و اقدام ویژه به عمل آورد. متن این فراخوان که جهت امضای عمومی نیز در دسترس است، در پی می اید:
جناب آقای احمد شهید، گزارشگر ویژه وضعیت حقوق بشر در ایران
اجازه دهید قبل از هر کلامی انتخاب شما به عنوان گزارشگر ویژه برای بررسی حقوق بشر در ایران را شادیاش بگوئیم. همه زنان و مردانی که طی سی و دو سال گذشته حقوق اولیه آنها به وسیله رژیم ایران پایمال شده و همه انسانهای آزادیخواه که روزانه شاهد نقض سیسماتیک حقوق بشر در ایران هستند، از انتخاب شما به عنوان گزارشگر ویژه برای بررسی حقوق بشر در ایران استقبال کرده اند. ما امضا کنندگان این نامه برای شما در این مسئولیت انسانی آرزوی موفقیت می کنیم.
بدون تردید از زمانی که در این سمت انتخاب شده اید گزارشات فراونی در مورد نقض حقوق بشر در ایران به دست شما رسیده و یا مستقیماً از طریق خبرگزاریهای مهم جهان مطلع شده اید.
تردید نداریم که جنابعالی از اعدامها، بازداشتها و شکنجه‌های جسمی و روحی در زندانهای جمهوری اسلامی اطلاع دارید.


هدف ما از نگارش این نامه تشریح وضع فاجعه بار حقوق بشر در ایران تحت حاکمیت رژیم مستبد که اساس آن بر تبعیض استوار است نیست. ما می خواهیم شما در بررسیهای خود به موارد نقض حقوق بشر در مورد کارگران و مزدبگیران توجه داشته باشید.
گزارشهای متعدد نهادهای مدافع حقوق کارگران و مزدبگیران نشان می دهد که رژیم ایران به طور روزمره حقوق نیروهای محروم و زحمتگش کار را نقض می کند. کارگران و مزدبگیران ایران از حق اعتصاب و حق ایجاد تشکلهای مستقل صنفی برخوردار نیستند. بسیاری از کارگران تنها به خاطر طرح مطالبات اولیه خود از کار اخراج و یا دستگیر و تحت شکنجه و محاکمات ناعادلانه قرار گرفته اند. اسامی برخی از کارگران و مزدبگیرانی که هم اکنون در زندان هستند به قرار زیر است؛
*ابراهیم مددی، نایب رئیس سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه
*رضا شهابی، خزانه دار سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه
*شاهرخ زمانی، عضو شورای نمایندگان «کمیته پیگیری ایجاد تشکل های کارگری» و عضو «هیئت موسس سندیکای کارگران نقاش و تزئینات ساختمان»
*محمد جراحی، کارگر اخراجی عسلویه و عضو کمیته پیگیری ایجاد تشکل های کارگری
*سید، کارگر شرکت قطارهای مسافرتی صبا
*بهنام ابراهیم زاده ، کارگر کارخانه پلی اتیلین در شهرک صنعتی شور آباد شهر ری
*سعید ترابیان،
*شاندیز و بسیاری دیگر از فعالان کارگری نیز در انتظار محاکمه و یا در انتظار ابلاغ اجرای احکام زندانی هستند
ما جمعی از فعالان سیاسی، اجتماعی و فرهنگی از شما درخواست می کنیم که از هم اکنون نسبت به نقض حقوق اولیه کارگران و مزدبگیران ایران حساسیت لازم را نشان داده و در صورت مسافرت احتمالی به ایران، با کارگران زندانی و خانواده های آنها دیدار کنید.
ما امیدواریم که در اولین گزارش شما موضوع نقض حقوق نیروهای کار ایران گنجانده شود.
کمیته گزارشگران حقوق بشر


هیچ نظری موجود نیست:

ارسال یک نظر