۱۳۹۰ دی ۱۵, پنجشنبه

موافقت کشور های اروپایی در مورد ممنوعیت واردات نفت از ایران

article picture

دیپلمات‌ها به خبرگزاری خبرگزاری های بین المللی گفته اند که دولت‌های اروپایی در مورد منع واردات نفت خام ایران به اتحادیه اروپا به توافق اولیه دست یافته‌اند، اما هنوز در مورد زمان اعمال چنین ممنوعیتی تصمیم نگرفته‌اند.
رویترز امروز چهارشنبه ۱۴ دی (۴ ژانویه) به نقل از دیپلمات های اروپایی گزارش داده است که نمایندگان کشورهای اروپایی در آخرین روزهای ماه دسامبر در این مورد با یکدیگر گفت و گو کردند که در جریان آن کشورهایی که با این ممنوعیت مخالفت بودند، از جمله یونان، از مخالفت دست کشیدند.
بنابراین گزارش، یک دیپلمات اروپایی که نخواست نامش فاش شود گفت: "پیشرفت زیادی حاصل شده است... اصل ممنوعیت واردات نفت از ایران مورد موافقت قرار گرفت و دیگر بحثی در این مورد مطرح نیست".


خبرگزاری فرانسه هم به نقل از یک دیپلمات اروپایی، بدون ذکر نام او، نوشته است که توافق اصولی برای تحریم خرید نفت از ایران در اتحادیه اروپا به دست آمده، اما "هنوز کارهای زیادی هست که باید انجام شود".
یک سخنگوی اتحادیه اروپا در تماس بخش فارسی بی بی سی، حاضر به تأیید این خبر نشد، اما گفت که اروپا در حال بررسی راه های افزایش فشار بر ایران، از جمله از راه تحریم خرید نفت از این کشور است و انتظار می رود که توافق نهایی پیش از اجلاس وزیران امور خارجه این اتحادیه در پایان ماه جاری میلادی حاصل شود.
در همین حال محسن قمصری، مدیر امور بین الملل شرکت ملی نفت ایران به رویترز گفته است که ایران به راحتی می تواند مشتریان جایگزینی برای نفت خود پیدا کند.
کشورهای عضو اتحادیه اروپا در نیمه اول سال ۲۰۱۱ حدود ۱۸ درصد از نفت و میعانات گازی صادراتی ایران را خریده اند که در این میان سهم کشورهای ایتالیا و اسپانیا بیشتر بوده است.
عمده خریداران نفت خام ایران کشورهای چین، ژاپن، هند و کره جنوبی هستند.
چند شرکت در کره جنوبی به تازگی از تصمیم خود مبنی بر افزایش واردات نفت از ایران خبر داده اند.
از سوی دیگر دولت آمریکا امروز اعلام کرده است که تیم گایتنر، وزیر خزانه داری این کشور به چین و ژاپن سفر می کند تا با مقامات عالیرتبه این کشورها در مورد مسائل مختلف، از جمله افزایش فشار بر ایران گفت و گو کند.
در اطلاعیه دفتر روابط عمومی وزارت خزانه داری آمریکا تصریح شده است که اقدامات مالی علیه بانک مرکزی ایران از جمله مواردی است که آقای گاینتر قصد دارد در باره آن با مقامات چینی و ژاپنی گفت و گو کند.
نخست وزیر و معاون رئیس جمهوری چین و نخست وزیر و وزیر دارایی ژاپن از جمله طرف های مذاکرات آقای گاینتر خواهند بود.
بی بی سی

هیچ نظری موجود نیست:

ارسال یک نظر