۱۳۹۰ دی ۱۵, پنجشنبه

کنترل بازار ارز با زور چماق

article picture

تلاطم در بازار ارز کشور به حدی است که هیچکس نمی تواند درباره ساعتی بعد نظری قاطع بدهد. درحالی که دولت و بانک مرکزی سکوت اختیار کرده و نظاره گر این وضعیت هستند، نوسانات در بازار ارز به شدت ادامه دارد. روز سه شنبه، دو روز پس از اعلام تحریم بانک مرکزی ایران توسط آمریکا، قیمت دلار اوج گرفت و از 1780 تومان گذشت. این درحالی است که محمود بهمنی، رییس کل بانک مرکزی، در مورد این تحریم می گوید: "به طور قطع و با صراحت اعلام می کنم که تحریمها از لحاظ اقتصادی برای کشور مشکلی ایجاد نمی‌کند."
همچنین سخنگوی وزارت امورخارجه رژیم نیز تحریم بانک مرکزی را بدون اثر اقتصادی و مالی دانسته و اقدام آمریکا را تنها سیاسی و تبلیغاتی می نامد. اما با وجود همه اینها، دولت و رژیم ناتوان از کنترل بازار ارز، تنها شاهد اوج گیری قیمت ارزهای خارجی و نابودی ارزش پول ملی هستند.

روز سه شنبه بعد از اینکه بانک مرکزی از "اقتصاددانها" استمداد طلبید تا مگر آنها گره از کار فرو بسته ی زیر مجموعه اش بگشایند، ابراهیم درویشی، معاون نظارتی بانک مرکزی، پس از یک سکوت چند روزه به میدان آمد و تلاطم بازار را کار "یک عده دلال و سودجو" دانست و گفت: "حفظ ارزش پول ملی ایران به مسوولان امنیتی سپرده شده. مسوولان امنیتی جلوی این دلالان را خواهند گرفت و تا دو روز دیگر، بازار ارز به ثبات خواهد رسید."
معلوم نیست این چه کشور و دولتی است که اقتصاد آن و ثبات بازارش با دخالت چند دلال و سودجو بهم می ریزد و حتا بانک مرکزی با فراخواندن اقتصاددانان کشور هم نمی تواند جلوی آنها را بگیرد؟
به همین دلیل دولت نظامی- امنیتی ناتوان از کنترل بازار دست به دامان وزارت اطلاعات و گزمه های چماق به دست می شود تا مگر آنها بتوانند مانع از سقوط ارزش پول ملی شوند.
این اعمال و حرفها بیشتر به شوخی و مزاح شبیه است تا به راهکار واقعی یک دولت برای کنترل اهرم اقتصادی از دست رفته!
حکومت نمی خواهد باور کند منهای تحریمهای بین المللی، عدم ثبات سیاسی، عدم مشروعیت رژیم و فساد اداری و از همه مهمتر، طرح ضد مردمی هدفمندی یارانه ها باعث و بانی این وضعیت است.
حال دیگر سردمداران رژیمی که از روز اول می گفتند "اقتصاد مال خر است" و قطعنامه ها و تحریمهای بین المللی را "کاغذ پاره" می خواندند، در گل مانده و دست به سوی چماقداران حکومتی برای کنترل بازار دراز کرده اند. بیخردی که مقصر بهم ریختن بازار ارز و ثبات اقتصادی و بی ارزش شدن پول ملی را چند دلال و سوو استفاده چی می داند، راهکاری بهتر از این هم به عقلش نمی رسد.

نویسنده:جعفر پویه
 

هیچ نظری موجود نیست:

ارسال یک نظر