۱۳۹۰ دی ۱۷, شنبه

دادگاه عبدالفتاح سلطانی روز یکشنبه ۱۸ دی ماه برگزار می شود

article picture

همسر عبدالفتاح سلطانی، وکیل و از بنیان گذاران کانون مدافعان حقوق بشر با اظهار اینکه اولین جلسه دادگاه او در تاریخ ۱۰ دی ماه به دلیل ایرادتی برگزار نشد، به کمپین بین المللی حقوق بشر در ایران گفت که دادگاه آقای سلطانی به یکشنبه ۱۸ دی ماه موکول شده است.
معصومه دهقان در خصوص دلایل برگزار نشدن اولین جلسه دادگاه عبدالفتاح سلطانی به کمپین بین المللی حقوق بشر در ایران گفت:« روز دهم دی ماه دادگاه به دو دلیل برگزار نشد؛ اولا نماینده دادستان نیامده بود ثانیا آقای سلطانی گفت چون پرونده را نخوانده است نمی تواند از خودش هم دفاعی کند و حرفی برای گفتن ندارد. تقریبا یکساعت و نیم در خصوص ایرادت قانونی دادگاه بحث شد. وکلای آقای سلطانی هم که حدود ده نفر هستند حضور داشتند. نهایتا قاضی دادگاه اجازه خواندن پرونده را به آقای سلطانی دادند و دادگاه به زمانی دیگر موکول شد.»
معصومه دهقان به کمپین گفت:« بعد از آن طی سه روز آقای سلطانی را از زندان اوین به دادگاه آوردند تا ایشان پرونده اش را بخواند. وکلایش نیز اجازه خواندن پرونده را گرفته بودند و تعدادی از آنها پرونده را خواندند. در روز سوم قاضی اعلام کرد که دادگاه در تاریخ یکشنبه هفته آینده برگزار خواهد شد.»


در دادگاه جدیدی که در تاریخ یکشنبه ۱۸ دی ماه در شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب اسلامی به ریاست قاضی پیرعباسی برگزار می شود عبدالفتاح سلطانی با سه اتهام روبه رو است: گرفتن جایزه حقوق بشر نورنبرگ آلمان، مصاحبه با رسانه ها درباره پرونده موکلانش و مشارکت در تاسیس کانون مدافعان حقوق بشر. معصومه دهقان با اشاره به اتهام مشارکت در تاسیس کانون مدافعان حقوق بشر گفت:« موضوع مهم این است که آقای سلطانی قبلا یکبار به این اتهام پرونده داشته و به آن رسیدگی شده و نهایتا پرونده مختومه و برای او در این خصوص منع پیگرد صادر شده است اما دوباره به دلیل همین اتهام پرونده تازه ای برایش گشوده اند.»
خانم دهقان که در گفتگوهای قبلیش از عدم اجازه این وکیل برای خواندن و نوشتن در زندان اعتراض کرده بود به کمپین بین المللی حقوق بشر در ایران گفت:« علیرغم اجازه قاضی دادگاه هنوز کتاب های که برایش فرستادیم به دستش نرسیده است. همین طور او اجازه داشتن کاغذ و قلمی در بند را ندارد. فقط وقتی ایشان را برای خواندن پرونده اش می آوردند اجازه داشت یادداشت بردارد اما اجازه هم نداشت که یادداشت ها را با خودش به زندان ببرد. »
عبدالفتاح سلطانی از وکلای برجسته ایران است که همراه با شیرین عبادی، محمد سیف‌زاده، محمدعلی دادخواه و محمد شریف کانون مدافعان حقوق بشر ایران را در سال ۱۳۸۱ بنیان نهاد. وی همچنین وکیل مدافع بسیاری از فعالان سیاسی و مدنی‌ چون اکبر گنجی، زهرا کاظمی، زهرا بنی‌یعقوب، هاله اسفندیاری، تنی چند از فعالان ملی مذهبی و اعضای سندیکای شرکت واحد بوده است.
عبدالفتاح سلطانی، وکیل دادگستری عصر روز شنبه ۱۹ شهریور ماه امسال بازداشت شد. او در سال ۱۳۸۸ نیز یکبار بازداشت شد که پس از تحمل بیش از دو ماه حبس از زندان آزاد شد.
یکی از اتهاماتی عبدالفتاح سلطانی دریافت جایزه دوسالانه حقوق بشر شهر نورنبرگ آلمان است. شهر نورنبرگ جایزه حقوق بشر سال ۱۳۸۷ خود را به سلطانی داد اما سلطانی به دلیل ممنوع الخروج بودن نتوانست از کشور خارج شود و همسرش به جای او جایزه را دریافت کرد.
کمپین بین المللی حقوق بشر در ایران

هیچ نظری موجود نیست:

ارسال یک نظر