۱۳۹۰ دی ۱۶, جمعه

.


امسال هم سازمان درهای باز (Open Doors) لیست سالانه کشور های جفا کننده مسیحیان را منتشر کرد. لیست سال 2012 ایران را در رده پنجم این جدول جای داده است. این در حالی است که ایران در لیست سالانه در سال 2011 رتبه دوم را داشت.
به گزارش آژانس خبری مسیحیان ایران، "محبت نیوز"، سازمان درهای باز "اوپن دورز" سالانه لیستی را از 50 کشور جفا کننده به مسیحیان با عنوان "لیست دیده بان جهانی" منتشر می کند. این لیست رتبه هایی را از یک تا پنجاه به کشور هایی بر اساس شدت جفا به مسیحیان می دهد. امسال  نیز این سازمان گزارش ۶۱ صفحه ای را منتشر كرده است كه در صدر این جدول تغییراتی مشاهده شد که ترتیب کشورهای جفا کننده مسیحیان در سال 2011 را به گونه زیر تغییر داد:
1-کره شمالی
2-افغانستان
3-عربستان سعودی
4-سومالی
5- ایران
عراق نیز امسال از رتبه 8 به 9 تغییر كرد که بر طبق این فهرست وضعیتش یک رتبه بهبود یافته است. پاکستان، همسایه دیگر ایران با یک پله سقوط، نام خود را در رتبه 10 در سال 2012 جای داد. ترکیه با رتبه 31، کویت 30، آذربایجان 25، ترکمنستان 18 و ازبکستان با رتبه 7 دیگر همسایگان ایران در لیست کشور های جفاکننده به مسیحیان هستند.
سازمان درهای باز ملاک رتبه دهی خود به کشور ها را بر اساس جفا بخاطر ایمان  مسیحی افراد ذکر کرده و معیار خود را بر جفاهای سیاسی، اقتصادی، اجتماعی، قومی و دیگر مسائل نگذاشته است.
این سازمان در ادامه این لیست ۶۱ صفحه ایی خود توضیحاتی را درباره هر کشور آورده بود. در رابطه با ایران اینگونه نوشته شده است که:" جفای مذهبی برای برخی اقلیت ها از جمله مسیحیان، بهائیان ، از سال 2005 افزایش داشته است. دولت می گوید که تنها اقلیت های قومی ارمنی و آشوری می توانند "مسیحی" باشند و فارس ها در ذات و فطری مسلمان به حساب می آیند. از این رو مسیحیانی که از لحاظ قومیت فارس محسوب می شوند طبیعتن "مرتد" هستند. همین امر سبب شده است که بطور تقریبی تمامی فعالیت های مسیحی به خصوص آنهایی که به زبان فارسی هستند، از بشارت تا تعلیم کتاب مقدس و انتشار آن و کتب مسیحی فارسی زبان غیرقانونی اعلام می شوند. اگر چه تمامی بدرفتاری های حكومت مذهبی جمهوری اسلامی با مسیحیان نتیجه معكوس داشته و تنها سبب گسترش بیش از پیش کلیسا در این کشور شده است.
بر طبق گزارشات منابع خبری در سال 2011 شماری از مسیحیان بازداشت و یا محکوم به زندان و حتی حكم  اعدام دریافت كرده اند اما خبری از اجرای مجازات  اعدام برای مسیحیان گزارش نشده است. سازمان "درهای باز" در مدت زمان تهیه گزارش سال گذشته خود نیز گزارشی را از اعدام کسی بخاطر ایمانش دریافت نکرد در حالی که در زمان یاد شده این موضوع مد نظر سازمان بوده است. بر همین اساس نمره ایران در لیست جفا به مسیحیان اندکی کاهش داشت و از 67.5 در سال گذشته به 66 در امسال رسید. در عین حال نمره 10 کشور دیگر در صدر این جدول افزایش یافت و سبب شد که ایران از رتبه دوم  به پنجم برسد .
وضعیت آزادی مذهب در ایران برای مسیحیان هیچگونه بهبودی نداشته و موضوع به همان جدیت سال گذشته است و انتظار نمی رود تا  تغییراتی هم در این وضعیت در آینده مشاهده شود.
ترس دولتمردان جمهور ی اسلامی از گسترش مسیحیت در کشور ، بیداری روحانی است كه برپایه حقایق است و این ترس  از روی توهم نیست. کنجکاوی و علاقه به مسیحیت (و دیگر ادیان غیر اسلامی) در میان مسلمانان ایرانی که از شیعه گری حکومت جمهوری اسلامی سرخورده شده اند، به شدت رو به افزایش است.
بر طبق گزارش سازمان "درهای باز" اکنون در مجموع چهارصد و شصت هزار (460000) مسیحی شامل ارامنه، آشوریان و نوکیشان در ایران ساکن هستند.
در روزهای آینده گزارشات بیشتری در این زمینه از سایت "محبت نیوز " منتشر خواهد شد.

هیچ نظری موجود نیست:

ارسال یک نظر