۱۳۹۰ آذر ۱۲, شنبه

دیپلمات‌های اخراجی ایران در فرودگاه مهرآباددیپلمات‌های اخراجی از لندن وارد تهران شدند. حدود ۱۵۰ تن از "دانشجویان" طرفدار جمهوری اسلامی برای استقبال از آنان به فرودگاه مهرآباد آمده بودند. این دیپلمات‌ها ولی در جمع استقبال‌کنندگان و خبرنگاران حاضر نشدند.

رامین مهمانپرست، سخنگوی وزارت امور خارجه‌ی ایران، كه روز شنبه‌ (۱۲ آذر / ۳ نوامبر) برای "خوش‌آمدگویی" به فرودگاه مهرآباد رفته بود، علت عدم حضور دیپلمات‌های اخراجی در مراسم استقبال خود را "خستگی بیش از حد" عنوان کرد و گفت: «آن‌ها مشغول کارهای خود هستند تا بتوانند هر چه سریع‌تر به منزلشان بروند.»
این مقام مسئول وزارت امور خارجه، در باره‌ی دلیل اخراج هیئت دیپلماسی ایران از لندن که تا ساعت ۲ بعداز ظهر روز جمعه (۱۱ آذر / ۲ نوامبر) فرصت ترک خاک بریتانیا را داشتند، گفت: «دولت بریتانیا احساس کرده که تحقیر شده است و برای این‌که این مسئله را تحت الشعاع قرار دهد با یک اقدام شتابزده دیپلمات‌های ایران را از خاک کشور خود اخراج کرد.»
این دپپلمات‌ها در پی حمله‌ی "دانشجویان ایرانی" به سفارت بریتانیا و مرکز فرهنگی این کشور در باغ قلهک تهران، از لندن اخراج شدند. ویلیام هیگ، وزیر امور خارجه‌ی بریتانیا، جمهوری اسلامی را متهم به "تحمل" این حمله‌ها به سفارت کشور خود کرده است.
سخنگوی وزارت امور خارجه در خصوص "برنامه‌های تلافی‌جویانه‌ی" دولت خود در این رابطه گفت: «البته ما در مقابل اقدام دولت انگلیس اقدام متقابلی خواهیم کرد و اگر قرار باشد در خصوص ارتباط با انگلیس تصمیمی گرفته شود حتماً آن تصمیم در راستای منافع کشور اتخاذ خواهد شد.»


واکنش کشورهای غربی به حمله به سفارت بریتانیا
در پی حمله به سفارت بریتانیا در تهران، کشورهای فرانسه، نروژ و هلند، سفیران خود را از تهران فراخواندند. لندن سفارت خود در تهران را بست. وزارت امور خارجه‌ی آلمان نیز روز چهارشنبه (۹ آذر/ ۳۰ نوامبر) با انتشار بیانیه‌ای از تصمیم گیدو وستروله، وزیر امور خارجه‌ی این کشور، مبنی بر خروج سفیر آلمان از تهران خبر داد و وی را به منظور مشورت به برلین فراخواند.
مقامات ایرانی از واکنش برخی از کشورهای غربی به پشتیبانی از بریتانیا، انتقاد کرده و به آنان هشدار دادند. سخنگوی وزارت امور خارجه‌ی ایران در این باره گفت: «دولت انگلیس تمام تلاش خود را به کار گرفته است که ارتباط خود با ایران را بین ایران و اتحادیه‌ی اروپا تعمیم دهد.» به گزارش خبرگزاری مهر، مهمانپرست در فرودگاه مهرآباد هم‌چنین افزود: «البته ما به کشورهای اروپایی گفته‌ایم که رابطه خود را با ایران به دلیل حاشیه‌هایی که انگلیس ایجاد می‌کند دچار مشکل نکنید. بدون شک دولت بریتانیا تاوان رفتار نامناسبش را با مردم ایران در طول سال‌های اخیر خواهد داد.»
اتحادیه‌ی اروپا تصمیم دارد، تحریم‌های بیشتری علیه ایران اعمال کند. تعیین مجازات‌های سخت‌تر علیه جمهوری اسلامی ایران، در راستای مناقشه بر سر برنامه اتمی این کشور صورت می‌گیرد.

هیچ نظری موجود نیست:

ارسال یک نظر