۱۳۹۰ دی ۲۱, چهارشنبه

استدلال قرآنی شیخ معلون برای تفکیک جنسیتی


یکی از استادان درس خارج اصول حوزه علمیه خراسان با استدلالی قرآنی، خواستار توجه جدی مسؤولان به مساله تفکیک جنسیتی در دانشگاه‌ها شد.
به گزارش قدس آنلاین به نقل از رسا آیت‌الله سیدمهدی موسوی خلخالی، مدرس خارج اصول حوزه علمیه خراسان در درس خود به مناسبت بیان آیاتی فقهی و اصولی در ضمن درس از نگاه های حرام در جامعه و اماکن مختلف انتقاد کرد و افزود: باید طبق آیه «قُل لِّلْمُؤْمِنِینَ یَغُضُّوا مِنْ أَبْصَارِهِمْ وَیَحْفَظُوا فُرُوجَهُمْ ذَلِکَ أَزْکَى لَهُمْ إِنَّ اللَّهَ خَبِیرٌ بِمَا یَصْنَعُونَ » مردان و زنان مسلمان از این حرام چشم پوشی کنند.
وی با بیان تفسیرآیه مذکور «غضوا البصر» را به این صورت ترجمه کرد: منظور از این آیه سدالبصر و بستن چشم نیست؛ بلکه منظور صرف نظر و برگرداندن روی از نگاه حرام و پایین انداختن چشم است و کلمه (قل) در ابتدای آیه به معنی امر به چشم پوشی و غضوا البصر است.
مدرس خارج اصول حوزه علیمه خراسان در ادامه آیه با بیان جمله (ازکی لهم ) دوری از نگاه حرام در بین نامحرمان را موجب دوری فساد از جامعه دانست.
وی از مشترک بودن کلاس های دختران و پسران انتقاد و چنین عنوان کرد: در شان جمهوری اسلامی نیست که کلاس های مختلط برگزار شود؛ زیرا خواه ناخواه نگاه آنها در کلاس به دلایل مختلف به هم افتاده و موجب افکار پریشان و فساد در جامعه می شود.
آیت الله خلخالی با بیان شان نزول آیه یادآور شد: در زمان پیامبر اکرم (ص) جوان عربی به دلیل عدم رعایت حجاب از سوی نامحرم به دنبال او راه افتاده و در نهایت با برخورد به دیوار و جراحتی که سبب خونریزی او شد به محضر پیامبر شرفیاب شده و از وضع حجاب آن زن شکایت گرد که آن آیه نازل شد و امر به چشم پوشی از نگاه نامحرمان کرد و در ضمن آن امر به حفظ حجاب برای زنان تاکید کرد.
وی بر مبنای همین آیه مشاهده سینه زنی مردان بدون لباس را برای زنان حرام دانست و افزود: اگر در امر ازدواج جوانان تسریع و سهولت انجام گیرد و نیز حجاب اسلامی رعایت شود شاهد فساد در جامعه و وضع موجود نخواهیم بود.
آیت الله موسوی خلخالی بی بندوباری در نظر و شهوترانی و بی بندوباری در حجاب را از مشکلات غرب دانست که سبب ایجاد بحران در جوامع غربی شده است و حاصل آن افزایش آمار طلاق، قتل و جنایت و فسادهای اجتماعی دیگر از این قبیل شده است.
وی با تاکید بر مضمون آیه افزود: در صورت جلوگیری از نگاه حرام و بی حجابی و امر به چشم پوشی، بی عفتی و فساد در جامعه کاهش پیدا می کند.
ایران پرس نیوز

هیچ نظری موجود نیست:

ارسال یک نظر