۱۳۹۰ خرداد ۱۲, پنجشنبه

شرایط وخیم جسمانی رسول بداقی و انتقال وی به بهداری /درگذشت مادر رسول بداقی

article picture


رسول بداقی فعال صنفی و از زندانیان سیاسی زندان رجایی‌شهر کرج،‌ پس از گذشت بیش از ۱۰ روز اعتصاب غذا «بیهوش و به بهداری منتقل شد.»
به گزارش کمیته گزارشگران حقوق بشر، روز هشتم خردادماه، آب و چای این زندانی سیاسی توسط رئیس زندان گوهردشت «قطع شد» و به‌نظر می‌رسد دلیل وخامت وضعیت جسمانی این معلم زندانی، همین موضوع باشد. گزارش‌ها حاکی از آن است که پس از انتقال بداقی به بهداری و وصل سرم، در حالی که وضعیت جسمی وی همچنان نامساعد بوده، بار دیگر به سلول انفرادی منتقل شده است.
این درحالی است که «هوای انفرادی به‌شدت گرم است و این امر تنفس را برای زندانیان دشوار کرده است.» این فعال صنفی در پنجمین روز اعتصاب غذا به سلول انفرادی منتقل شده بود.
بداقی هم اکنون ۱۱ روز است که به همراه سه زندانی دیگر عیسی سحرخیز، کیوان صمیمی و مهدی محمودیان در اعتصاب غذا به سر می­‌برند. زندانیان گوهردشت کرج به دلیل محروميت زندانيان سياسی از حداقل حقوق و بدرفتاری ماموران زندان دست به اعتصاب غذا زده‌اند و پیش از این نیز در بيانيه‌ای که فروردين ماه امسال صادر کردند، از اعتصاب غذای دوره‌ای خود در يکشنبه‌های پيشِ رو خبر داده و همزمان از دبير کل سازمان ملل متحد،‌ بان کی مون، خواسته‌ بودند که نماينده ويژه خود را برای بازديد از ايران و تهيه گزارش کامل از وضعيت آزادی و حقوق بشر به‌ويژه وضعيت زندان‌ها و زندانيان سياسی اعزام کند.
رسول بداقی، معلم و عضو هیات مدیره‌ی کانون صنفی معلمان ایران، در تاریخ ۱۱ شهریورماه ۱۳۸۸ بازداشت شد. در تاریخ ششم اردیبهشت ماه به علت عدم حضور وکیل در دادگاه شرکت نکرد. در تاریخ ۲۶ خرداد ماه وی به همراه عیسی سحرخیز و داوود سلیمانی به زندان رجایی‌شهر منتقل شد.
او از سوی دادستانی تهران به اقدام علیه امنیت ملی متهم شده است. در تاریخ ۱۳ مرداد ماه ۱۳۸۹ گزارش شد که شعبه‌ی پانزدهم دادگاه انقلاب به ریاست قاضی صلواتی، رسول بداقی را به ۶ سال زندان و ۵ سال محرومیت از فعالیت‌های اجتماعی محکوم کرده است.
این درحالی است که امروز گزارش‌هایی مبنی بر وخامت وضعیت جسمانی مادر این زندانی سیاسی و انتقال وی به بیمارستان منتشر شده است.
.................
مادر رسول بداقی درگذشت
روز گذشته چهارشنبه ۱۱ خرداد ماه مادر رسول بداقی، عضو هیات مدیرهٔ کانون صنفی معلمان در گذشت.
تلاش خانواده بداقی برای دریافت مرخصی رسول بداقی جهت آخرین دیدار با مادر بی‌نتیجه ماند و این زندانی علی رغم اعتصاب غذا همچنان در سلول انفرادی زندان رجایی شهر کرج و در بی‌خبری از مرگ مادرش نگهداری می‌شود.
ابراهیم بداقی، برادر این معلم زندانی پیش‌تر با تایید خبر سکته قلبی مادر یادآور شد: مادرم پس از شنیدن خبرهایی در مورد افزایش فشار بر رسول دچار نارسایی قلبی شده و پس از انتقال به بیمارستان شهدای عشایر خرم آباد، در بخش مراقبت‌های ویژه (ای سی یو) بستری شده است.
مراسم تشیع مادر وی، در شهرستان کوهدشت (لرستان) و با حضور بستگان برگزار گردید.
افزون بر مراسم امروزصبح و بعدازظهر، روز یکشنبه (پانزدهم خرداد) نیز بر مزار وی، مراسم بزرگ داشتی برگزار خواهد شد.
رسول بداقی، فعال صنفی معلمان از تاریخ ۱۰/۶/۸۸ در زندان بسر می‌برد و تاکنون نیز، حتی یک روز به مرخصی نیامده است.
خبرگزاری هرانا درگذشت این مادر را به رسول بداقی، عضو مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران و خانواده و بازماندگان ایشان تسلیت می‌گوید.
کمیته گزارشگران حقوق بشر
 

هیچ نظری موجود نیست:

ارسال یک نظر