۱۳۹۰ خرداد ۱۴, شنبه

اعتصاب غذای دوستان جاش فتال، کوهنورد آمريکايی زندانی در ايران

article picture


دوستان و طرفداران جاش فتال، جوان آمريکايی زندانی در ايران برای گراميداشت روز تولد او اعتصاب غذا کردند. اين دومين سالی است که جاش فتال روز تولد خود را پشت ميله های زندان در ايران می گذراند.
دوستان و خانواده جاش فتال در بيانيه ای اعلام کردند روز شنبه، امروز، در همبستگی با مادران جاش فتال و شين باوئر که از ماه گذشته در اعتصاب غذا هستند، دست به اعتصاب غذا خواهند زد.
جاش فتال روز شنبه ۲۹ ساله شد. او و شين باوئر ۲۸ ساله، از تابستان ۲۰۰۹ به اتهام جاسوسی در زندان هستند.
اين دو به همراه سارا شورد در نزديکی مرز ايران و عراق دستگير شدند. سارا شورد سال گذشته با وثيقه ۵۰۰ ميليون تومانی آزاد شد و به آمريکا بازگشت.دومين جشن تولد جاش فتل در اوین، هم‌چنان در انتظار حکم دادگاه
جاش فتل، شهروند آمريکايی، که به همراه شين باوئر و سارا شورد به اتهام ورود غيرقانونی به مرز ايران بازداشت شده است روز شنبه، ۱۴ خردادماه، دومين سال تولد خود را در زندان اوین در تهران می‌گذراند.

اين سه شهروند آمريکايی که گفته‌اند در حال کوهنوردی در منطقه مرزی ايران و عراق بوده‌اند، از سوی دولت جمهوری اسلامی به «جاسوسی» متهم شده‌اند.

سارا شورد سال پيش به قيد وثيقه ايران را ترک کرد، ولی نامزد او، شين باوئر، به همراه جاش فتل همچنان در ايران در زندان و در انتظار حکم دادگاه هستند.

جاش فتل امروز ۲۹ ساله می‌شود و شين باوئر ۲۸ ساله است و اين دو از ماه ژوییه سال ۲۰۰۹، یعنی حدودا دو سال پیش، در بند هستند. سارا شورد و شين باوئر اهل لس‌آنجلس هستند و جاش فتل اهل مينه‌سوتا است.

به گزارش خبرگزاری آسوشيتدپرس، خانواده فتل گفته‌اند که روز شنبه هم مانند رويه‌ای که از ماه پيش توسط مادران اين زندانيان آغاز شده، اعتصاب غذا خواهند کرد.

دادگاه اين متهمان قرار بود ماه پيش برگزار شود، ولی بدون هيچ دليل يا توضيحی این دادگاه برگزار نشد و به زمانی نامعلوم موکول شد.

در حالی که درخواست‌های زيادی از سوی چهره‌های بين‌المللی چون نوام چامسکی و محمدعلی کلی برای آزادی اين شهروندان آمريکايی مطرح شده، علاءالدين بروجردی، رئيس کميسيون امنيت ملی و سياست خارجی مجلس شورای اسلامی، گفته بود که «آمريکايی‌ها برای آزادی اين زندانيان خيلی عجله نکنند و قرار است اينها به اين زودی آزاد شوند».

محمود احمدی‌نژاد نیز در آخرين سفر خود به نيويورک در سال گذشته وعده داده بود که با وجود «استقلال قوه قضاييه در ايران» نهايت تلاش خود را برای آزادی آنها انجام دهد، اما وعده آقای احمدی‌نژاد هنوز محقق نشده است.

نشريه «نيشن» در آمريکا چندی پيش در جريان يک تحقيق اعلام کرد که سه شهروند آمريکايی ياد شده «به زور از خاک عراق به خاک ايران برده شده و سپس دستگير شده‌اند».

وزير اطلاعات جمهوری اسلامی اين گزارش‌ها را رد کرده و گفته بود اين سه شهروند آمريکايی «جاسوس» هستند و بايد تحت تعقيب قضايی قرار گيرند.
رادیو فردا
 

هیچ نظری موجود نیست:

ارسال یک نظر