۱۳۹۰ خرداد ۱۰, سه‌شنبه

جمهوری اسلامی به هواپیمای صدراعظم آلمان اجازه عبور نداد


جمهوری اسلامی به هواپیمای صدراعظم آلمان اجازه عبور از حریم هوایی ایران را نداد. خانم مرکل پس از اجازه مقامات ایرانی و با دو ساعت تاخیر سرانجام موفق به فرود در دهلی‌نو شد. مجوز پرواز در آخرین دقایق صادر شده است.
جمهوری اسلامی به هواپیمای حامل آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان اجازه عبور از حریم‌هوایی را نداد. خانم مرکل که با هواپیمای دولتی به مقصد هند در راه بود نتوانست بدون تاخیر به پرواز خود ادامه دهد.

هواپیمای صدراعظم آلمان پس از دو ساعت دور زدن در حریم هوایی ترکیه سرانجام موفق به دریافت مجوز برای ادامه پرواز خود شد. هواپیمای صدراعظم آلمان سرانجام با دو ساعت تاخیر در دهلی نو، پایتخت هند، به زمین نشست. خانم مرکل درباره این حادثه گفت: «تاکنون چنین امری را تجربه نکرده بودم.، خلبانان هم چنین تجربه را نداشته‌اند.»


دلیل ممنوعیت پرواز هواپیما هنوز روشن نیست. کلاوس کرومرای، یکی از مسئولان وزارت امور خارجه آلمان، در خلال پرواز گفت، «به دلیل مشکل با ایران» فرود هواپیما در دهلی‌نو با تاخیر همراه خواهد بود. به گفته منابع دولتی آلمان، در عصر دوشنبه (۹ خرداد / ۳۰ مه) اجازه پرواز گرفته شده بوده است. منابع دولتی ایران صدور مجوز برای این پرواز را تکذیب می‌کنند.

در بامداد سه‌شنبه (یک و سی‌دقیقه) سرنشینان هواپیمای دولتی آلمان با نام "کنراد آدناوئر" متوجه می‌‌شوند که پرواز مستقیم آنان به دهلی‌نو با مشکل مواجه شده است.

خلبانان پس از جر و بحث‌های شدید با مرکز کنترل هوایی ایران مجبور به دور زدن و بازگشت به حریم هوایی ترکیه می‌شوند. گفته می‌شود، مرکز کنترل هوایی ایران پس از چندی از گفت‌‌وگو با خلبانان آلمانی سرباز زده است.

اجازه در آخرین دقایق

اشتفان زایبرت، سخنگوی دولت آلمان نیز تصریح کرد، «چنین امری هرگز تاکنون رخ نداده بود.» تنها پس از یک ساعت مذاکره میان وزارت امور خارجه آلمان با مقامات ایرانی با میانجیگری ترکیه، سرانجام مجوز پرواز صادر شده است.

به گفته سخنگوی دولت آلمان، صدور مجوز در آخرین دقایق عملی شده، زیرا در صورت تعلل بیشتر، هواپیمای ایرباس ۳۴۰ برای رسیدن به هند سوخت کافی نداشته و مجبور به فرود در ترکیه می‌شده است. زایبرت گفت، آلمان سرگرم بررسی این قضیه بوده و در صورت لزوم از کانال‌های دیپلماتیک اعتراض خواهد کرد.

دومین هواپیمای دولتی آلمان که حامل وزیران این کشور بود، توانست بدون هیچ مشکلی به پرواز خود بر فراز خاک ایران ادامه دهد. هانس پتر فریدریش، وزیر کشور، توماس دمزیر، وزیر دفاع، پتر رامزاور، وزیر ترابری و آنته شوان، وزیر علوم عالی آلمان در این هواپیما بوده‌اند.

اغلب رسانه‌های رسمی ایران تاکنون گزارشی درباره این واقعه منتشر نکرده‌اند. در برخی تارنماهای فارسی‌زبان تنها به ممنوعیت پرواز هواپیمای صدر‌اعظم آلمان در حریم هوایی ایران اشاره شده، اما دلیل این ممنوعیت عنوان نشده است. نشست خبری محمود احمدی‌نژاد برای روز سه‌شنبه (۱۰ خرداد) لغو و به هفته آتی موکول شده است. هنوز مشخص نیست که آیا لغو این نشست خبری در رابطه با واقعه اخیر بوده و یا دلایل دیگری داشته است.

خبر قبلی در همین مورد در لینک زیر
http://parsdailynews.com/84208.htm
دویچه وله
 

هیچ نظری موجود نیست:

ارسال یک نظر