۱۳۹۰ خرداد ۱۲, پنجشنبه

آمریکا:ثروتمندترين فاميل اسراییلی منع تجارت با رژیم ايران را نقض کرده است

article picture


جنجال در باره یک شرکت اسراییلی که وزارت خارجه امریکا آن را به اتهام معامله با جمهوری اسلامی در فهرست سیاه گنجانده، شدت گرفته است.
گروه برادران اوفر، که یکی از ثروتمند ترین خانواده اسراییلی مالک آن هستند ،به دلیل فروش یک نفتکش توسط یکی از شرکت های وابسته اش به ایران هدف تحریم قرار گرفت. روز سه شنبه، جلسه ای پارلمان اسراییل که برای رسیدگی به این موضوع تشکیل شده بود، بدون نتیجه پایان گرفت.
وزارت امور خارجه آمریکا گفته است گروه بازرگانی اوفر باید مسئول اقدام های کارگزاران خود شناخته شود. این گروه تجاری هر گونه عمل خلاف را تکذیب کرده است. بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسراییل نیز گفته است دولت هیچ معامله ای را با جمهوری اسلامی تصویب نکرده است. رسانه های اسراییلی خواستار تحقیق قضایی در باره این رسوایی شده اند.
اسراییل رژیم ایران را دشمن عمده خود تلقی می کند و از جامعه جهانی خواستار مهار جاه طلبی های اتمی ایران شده است.
.....
دست کم ۲۰۰ شرکت اسرایيلی با جمهوری اسلامی معامله دارند.
نشنال روزنامه انگليسی زبان امارات متحده عربی زير عنوان «آمريکا می گويد ثروتمندترين فاميل اسراییلی منع تجارت با ايران را نقض کرده است» می نويسد اتهامات حاکی از درگيری ثروتمندترين فاميل اسراییلی در مورد نقض يک ممنوعيت مصوب آمريکا در معاملات با جمهوری اسلامی، موجبی برای شرمساری دولت اسراییل و بحث هایی جنجالی در کشوری شده است که ايران را دشمن اصلی حود می داند.
شرکت برادران عوفر، شرکتی اسراییلی با فعاليت های تجاری گوناگون، از کشتيرانی گرفته تا نفت و از چيپس های کامپيوتری تا معاملات بانکی، هفته گذشته جزو هفت شرکت بين المللی بود که وزارت امور خارجه آمريکا می گويد برای معامله با جمهوری اسلامی با تحريم های آمريکایی مواجه می شوند.
بر اساس اتهامات وارده، يک شرکت سنگاپوری وابسته به امپراطوری تجاری برادران عوفر در سپتامبر گذشته يک نفت کش را به ارزش ۸ ميليون و ۶۵۰ هزار دلار به يک شرکت واسطه فروخته است که اين شرکت نيز به نوبه خود بعدا آن را به خطوط کشتيرانی جمهوری اسلامی می فروشد. معامله، تحريم هایی را نقض می کند که آمريکا سال گذشته عليه بخش انرژی رژیم ايران وضع کرد.
اين جريان اسراییل را در موقعيت نامناسبی قرار داده است که سال ها بر لزوم وضع تحريم های اقتصادی شديد عليه رژیم ايران به عنوان ابزاری برای جلوگيری از دسترسی اش به تسليحات اتمی اصرار ورزيده است.
هفته پيش بنجامين نتانياهو نخست وزير اسراییل در يک سخنرانی در اجلاس مشترک مجالس سنا و نمايندگان در کنگره آمريکا گفته بود که فرصت برای مهار کردن جاه طلبی های اتمی جمهوری اسلامی رو به پايان است و بعضی از کشورها را برای کوتاهی در انجام اقداماتی شديدتر به شدت سرزنش کرده بود.
اما مفسران می گويند مواجه شدن برادران عوفر با تحريم های آمريکایی ضمن علنی ساختن ناتوانی دولت اسراییل در به اجرا گذاشتن چنين سياستی در داخل اسراییل، پای بندی اسراییل در مبارزه عليه بلند پروازی های اتمی رژیم ايران را نيز زير سئوال می برد.
به گزارش يوسی ملمن از روزنامه اسراییلی هاآرتض دست کم ۲۰۰ شرکت اسراییلی با ايران مناسبات تجاری غير مستقيم دارند. سرمايه گذاری در صنايع انرژی ايران، که منبع اصلی درآمد ايران است و مخارج برنامه اتمی را تامين می کند، بخشی از اين مناسبات است.
شرکت برادران عوفر که مجله فوربز ارزش خالص دارایی های آن را ۱۰ ميليارد و ۳۰۰ ميليون دلار تخمين زده است با تاکيد می گويد از فروش نفت کش، که پيش از انتقال به جمهوری اسلامی، به طرفی ثالث فروخته شده بود، با خبر نبوده است.
رژیم ايران نيز داشتن هرگونه مناسبات تجاری با امپراطوری عوفر و يا هر شرکت ديگر اسراییلی را تکذيب می کند.
صدای آمریکا
 

هیچ نظری موجود نیست:

ارسال یک نظر