۱۳۹۰ خرداد ۱۲, پنجشنبه

آمريکا خواستار تحقيق درباره مرگ هاله سحابی شد

امريکا روز چهارشنبه از مقامات جمهوری اسلامی خواست تا درباره چگونگی مرگ هاله سحابی، فعال سياسی و مدنی و دختر عزت الله سحابی، تحقيق کند.

مارک تونر، سخنگوی وزارت امور خارجه آمريکا، به خبرنگاران گفت: «ما از مقامات ايران می خواهيم که در خصوص چگونگی مرگ (هاله سحابی) تحقيق کنند.»
مارک تونر اضافه کرده است: «اگر خبرها در مورد  مرگ (هاله سحابی) در اثر اقدامات نيروهای امنيتی صحت داشته باشد، اين امر بيانگر بی‌اعتنايی  و بی‌احترامی مقام های ايرانی به شان و مقام انسان ها است.»
هاله سحابی صبح روز چهارشنبه در مراسم تشييع جنازه پدرش که تحت کنترل شديد نيروهای امنيتی برگزار شد، بر اثر حمله اين نيروها سکته کرد و جان باخت. گزارش های رسيده حاکی از آن است که خانم سحابی، که با مرخصی از زندان در مراسم خاکسپاری پدرش عزت‌الله سحابی شرکت کرده بود، بامداد امروز و در پی ضرب و شتم نيروهای امنيتی جان باخت.
منابع نزديک به فعالان ملی مذهبی در گفت ‌و گو با راديو فردا، ضمن تاييد اين خبر، علت مرگ خانم سحابی را «ايست قلبی» پس از انتقال به بيمارستان اعلام کردند.
سخنگوی وزارت امور خارجه آمريکا همچنين گفته است: «عزت الله سحابی و هاله سحابی در طول عمرشان به دليل فعاليت های سياسی شان متحمل رنج ها و سختی ها شدند. در واقع خانم سحابی  در مرخصی از زندان و  در مراسم خاکسپاری پدرش بود که درگذشت.»
«بی احترامی به مقام و منزلت انسانی»
کلوديا روت، رئيس حزب سبزهای آلمان، هم روز چهارشنبه در واکنش به خبر درگذشت هاله سحابی در حمله ماموران امنيتی به مراسم تشييع جنازه پدرش با انتشار بيانيه‌ای اظهار داشته است: «از شنيدن خبر درگذشت هاله سحابی به شدت متاثر و شوکه شده‌ايم. ما با تمام اعضای خانواده سحابی و مادران صلح و نيز فعالان حقوق زنان و دمکراسی به دليل درگذشت این فعال سرشناس حقوق زنان ابراز همدردی می‌کنيم.»
رئيس حزب سبزهای آلمان با اشاره به گزارش‌های منتشر شده درباره نحوه مرگ هاله سحابی در مراسم تشييع جنازه پدرش افزوده است: «اين اقدام حاکمان و مسئولان سياسی ايران نشانه بی‌احترامی آنان به مقام و منزلت انسان‌ها و بسيار هراس‌انگيز است. اين نوع رفتارها به خوبی نمايانگر هراس يک نظام سياسی است که حتی مراسم تشييع جنازه را نيز تهديدی برای خود می‌داند.»
خانم کلوديا روت همچنين از «قتل» هاله سحابی با عنوان «جنايتی با انگيزه‌های سياسی» ياد کرده و خواستار انجام تحقيقات مستقل در اين باره و مجازات تمام عاملان اين «جنايت» شده است.رادیو فردا

هیچ نظری موجود نیست:

ارسال یک نظر