۱۳۹۰ آبان ۳۰, دوشنبه

قرار بازداشت مجتبی میرطهماسب مستندساز زندانی یک ماه دیگر تمدید شدمجتبی میرطهماسب مستندسازی است که از شهریور ماه سال جاری و پس از پخش مستند «خط و نشان رهبر» در بی‌بی‌سی فارسی به اتهام همکاری با این شبکه تلویزیونی بازداشت و به زندان اوین منتقل شد.
به گزارش «خانه حقوق بشر ایران» در حالی که این پیش‌تر گفته شده بود پرونده میرطهماسب سه هفته قبل تکمیل شده است و مسئولان قضایی وعده تعیین قرار وثیقه را داده بودند، قرار بازداشت وی یک ماه دیگر تمدید شده است.
مجتبی میرطهماسب بیش‌تر از دو ماه است که در بند ۲۰۹  زندان اوین به سر می‌برد. این مستندساز برجسته ۳۲ روز از این مدت را در سلول‌های انفرادی بوده و اکنون در سلولی دو نفره در این بند به سر می‌برد.
از جمله اتهامات وی ساخت و شرکت دادن مستند شش دقیقه‌ای «این فیلم نیست» در مورد جعفر پناهی در جشنواره‌ی کن است. همچنین وی به خاطر پخش و فروش مستندش به این شبکه‌ی تلویزیونی تحت فشار قرار دارد. این در حالی است که وی سال گذشته به همین علت از کشور ممنوع الخروج شده و بارها به وزارت اطلاعات احضار و مورد بازجویی قرار گرفته بود.
میرطهماسب به اتهام همکاری با شبکه بی بی سی فارسی در شهریور ماه سال جاری به همراه چند مستندساز دیگر بازداشت شده بود. پیش‌تر ناصر صفاریان و محسن شهرنازدار در تاریخ ۱۸ مهر ماه و کتایون شهابی و مهران زینت بخش در تاریخ ۱۸ آبان ماه از زندان آزاد شده بودند.
بازداشت مجتبی میرطهماسب و دیگر مستندسازان در حالی صورت گرفته بود که بی بی سی  فارسی با رد همکاری هر شخصی در ایران با این شکبه خبری اعلام کرده بود «این افراد مستندسازانی مستقل هستند که آثارشان در جشنواره ها و سایر رویدادهای بین المللی به نمایش درآمده است و تلویزیون بی بی سی فارسی به شیوه رایج برنامه آپارات (مخصوص پخش فیلم های مستند)، حق پخش این فیلم ها را خریده است. این فیلمها بصورت مستقل تهیه شده بود و بی بی سی فارسی سفارش ساخت شان را نداده بود.»
با این حال رسانه‌های وابسته به حکومت جمهوری اسلامی  مدعی شده بودند که این مستندسازان «تامین‌کننده اطلاعات، فیلم، خبر، و گزارش پنهانی با محوریت سیاه‌نمایی در مورد ایران و ملت ایران از محیط‌های مختلف» برای بی‌بی سی فارسی بوده‌اند.
برنامه آپارات اغلب مستندهایی را پخش می‌کند که پیش از این ساخته و در جشنواره‌ها و محافل سینمایی مختلف نمایش داده شده‌اند.
رهانا

هیچ نظری موجود نیست:

ارسال یک نظر