۱۳۹۰ آذر ۱, سه‌شنبه

فشار و اصرار بازجویان برای تأیید حکم اعدام سعید ملک‌پور در دیوان عالی کشورشعبه ۲۸ دادگاه انقلاب اسلامی به ریاست قاضی مقیسه که برای دومین بار برای سعید ملک‌پور حکم اعدام صادر کرده بود، پرونده وی را برای بررسی به دیوان عالی کشور ارسال کرده است.
به گزارش «خانه حقوق بشر ایران» در حالی پرونده‌ی سعیر ملک‌پور به دیوان عالی کشور ارجاع شده است که بازجویان پرونده که سهم به سزایی در صدور دوباره حکم اعدام برای سعید ملک‌پور داشتند، اصرار زیادی برای تأیید این حکم در دیوان عالی کشور دارند.
این مسأله موجب نگرانی وکلا و خانواده و نزدیکان سعید ملک‌پور شده است.
سعید ملک‌پور در حالی مجددا به اعدام محکوم شد که پیش‌تر از آن دیوان عالی کشور رأی صادر شده در دادگاه بدوی (شعبه ۲۸) را نقض و پرونده را دوباره به شعبه صادر کننده حکم بازگردانده بود.
این در حالی است که در آبان ماه جاری هیأت عمومی دیوان عدالت اداری اعلام کرده بود که «قضات صادر کننده رأی صلاحیت رسیدگی دوباره به آن را ندارند.»
هیات عمومی دیوان عدالت اداری با رفع یک مورد تعارض آرا اعلام کرده بود که در صورت نقض رای و ارجاع به هیات هم‌عرض، پرونده باید با حضور اشخاصی غیر از کسانی که رای منقوض را صادر کرده‌اند، رسیدگی شود.
با این حال سعید ملک‌پور در حالی که پیش‌تر از سوی قاضی مقیسه به اعدام محکوم و این حکم در دیوان عالی کشور نقض شده بود، بار دیگر توسط همین شعبه محکوم به اعدام شد که این مسأله بر خلاف نظر و رأی هیأت عمومی دیوان عدالت اداری است.
در دادگاهی که برگزار شده بود، پنج تن از بازجویان پرونده‌ی سعید ملک‌پور در دادگاه حضور داشتند که برای شناسایی نشدن چهره‌شان از سوی ملک‌پور، پشت وی در دادگاه ایستاده و به این زندانی گفته بودند که حق برگرداندن سرش را ندارد.
در این دادگاه ملک‌پور علاوه بر اعدام به هفت سال و نیم زندان که حکمی سنگین‌تر از حکم اولیه بود محکوم شد.
در همین حال در این دادگاه شاهدانی به دادگاه آورده شده بودند که پس از بازداشت به خاطر فشارها مجبور به اعترافات تلویزیونی شده و بعد از آزادی نیز تحت فشار و تهدید مأموران اطلاعات سپاه قرار داشته‌اند. با وجود شهادت‌های متناقض این افراد در دادگاه باز هم قاضی مقیسه رأی به صدور حکم اعدام برای این فعال اینترنتی داده بود.
ملک‌پور هم اکنون نزدیک ۱۰ ماه است که در سلول‌های چند نفره بند ۲ الف زندان اوین که زیر نظر سپاه پاسداران و خارج از نظارت سازمان‌ زندان‌ها است نگهداری می‌شود.
ملک‌پور متولد خرداد ماه ١٣۵۴، فارغ التحصیل رشته مهندسی متالورژی از دانش‌گاه صنعتی شریف با سابقه‌ی کار کارشناسی در شرکت ایران خودرو، مرکز تحقیقات رازی‌ و یکی‌ از بازرسان شرکت گرما فلز بوده است. وی  موفق به اخذ پذیرش از دانش‌گاه ویکتوریا کانادا جهت ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد شده بود.
سعید ملک پور، که پیش از بازداشت در سال ۱۳۸۷ مقیم کشور کانادا بود، متخصص کامپیوتر است و وکیل و خانواده او گفته بودند که از برنامه‌ای که او نوشته، بدون اطلاعش برای طراحی سایت‌های مستهجن استفاده شده است. اتهاماتی که خود سعید ملک‌پور نیز آن‌ها را با انتشار نامه‌ای از درون زندان تکذیب کرده بود.

هیچ نظری موجود نیست:

ارسال یک نظر