۱۳۹۰ آذر ۲, چهارشنبه

آیین نامه حجاب در دانشگاه علوم بهزیستی: هرگونه آرایشی ممنوع !

دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی با تصویب آیین نامه حجاب و عفاف در شورای امر به معروف و نهی از منکر این دانشگاه، تمامی دانشجویان را ملزم به رعایت احکام شرعی و قانونی در زمینه حجاب و عفاف و رعایت مفاد این آیین نامه نموده است. در این آیین نامه دانشجویان تهدید شده اند در صورتی که دانشجویان برخلاف آیین نامه عمل نمایند، با آنها برخورد انضباطی خواهد شد.
به گزارش دانشجونیوز، خبرگزاری مهر در گزارشی از این آیین نامه مصادیق تخلفات و مقررات مربوطه به حجاب و عفاف برای دانشجویان پسر و دختر را اعلام کرده است. این آیین نامه از مهرماه امسال ابلاغ و اجرایی شده است.
مصادیق حجاب و عفاف برای آقایان
موارد تخلف برای آقایان که در آیین نامه ذکر شده است شامل" هرگونه آرایش سر و صورت به گونه ای نامتعارف یا معرف طیف و گروه خاص، پوشیدن هرگونه تی شرت و پیراهن تنگ، آستین کوتاه و یا شلوار تنگ و نامناسب با رنگ نامناسب، استفاده از هرگونه زیور آلات و یا عکس روی لباس ها که معرف طیف یا گروه خاص و یا مخالف شئون دانشگاهی باشد(دستبند، گردن بند و... ) است.

همچنین هرگونه رفتار زننده به دور از شئون اسلامی و دانشگاهی اعم از استعمال مواد دخانی، اعتیاد آور، نزاع و درگیری، ایجاد مزاحمت و ... ، انجام هر گونه آرایش و خالکوبی برای روی بدن که در معرض دید باشد و بلند کردن ناخن و یا تزیین آن از دیگر موارد تخلف ذکر شده است."
مصادیق حجاب و عفاف برای خانم ها
همچنین برای خانمها نیز موارد قانونی به صورت مصادیق در آیین نامه ذکر شده است. از جمله موارد مقررات مورد نظر برای خانم ها" پرهیز از هرگونه آرایش صورت و استفاده از زیور آلات آشکار، پوشش کامل بدن (به جز قرص صورت و کف دو دست تا مچ) همراه با پرهیز از رنگ های نامناسب و زننده، عدم استفاده از شلوار تنگ، چسبان و کوتاه و یا مانتوهای نامناسب (تنگ، کوتاه، نازک، چاک دار، طرح دار و دارای رنگهای نامناسب و زننده) است.
هرگونه رفتار زننده به دور از شئون اسلامی و دانشگاهی (اعم از استعمال مواد دخانی، اعتیاد آور، چگونگی برخورد با نامحرم، جلوه گری و خود نمایی و... )، انجام هر گونه آرایش و خالکوبی بر روی بدن که در معرض دید باشد، استفاده از زیورآلات به غیر از ساعت و حلقه ازدواج، عدم استفاده از جوراب کوتاه و نازک و کفش های طرح دار مانند چکمه و صندل و... استفاده از کلاه به جای مقنعه و بلند کردن ناخن و یا تزیین آن از جمله این موارد است."
برخورد انضباطی با دانشجویان خاطی
بر اساس این آیین نامه، معرفی فرد خاطی توسط حراست و اداره امور دانشجویی فرهنگی به کمیته انضباطی جهت انجام اقدامات مقتضی بر اساس بندهای قانونی موجود در آیین نامه و شیوه نامه انضباطی شورای انضباطی دانشگاه (اعم از ارجاع به دفتر مشاوره ، اطلاع رسانی به خانواده، محکومیت دانشجو به بندهای قانونی مورد اشاره در آیین نامه های موجود) از موارد برخورد با خاطی است. معرفی افراد خاطی به دفتر مشاوره فرهنگی برای ارشاد و راهنمایی و معرفی استادان و کارمندان متخلف به کمیته تخلفات اداری و کمیته انتظامی اساتید از دیگر موارد برخورد با فرد خاطی در این آیین نامه است.
دانشجو نیوز

هیچ نظری موجود نیست:

ارسال یک نظر