۱۳۹۰ مرداد ۲۳, یکشنبه

نامه نسرین ستوده به رییس قوه قضاییه در مورد بازداشت خانواده اش
نسرین ستوده، حقوقدان و زندانی سیاسی به مسوولان قوه قضاییه و سرپرست دادسرای زندان اوین اعلام کرده است که در اعتراض به برخوردهای صورت گرفته با فرزندان و خانواده‌اش در ملاقات هفته گذشته که موجب بازداشت چند ساعته همه آن‌ها شد، از این به بعد از آمدن به ملاقات خودداری می‌کند.
به گزارش کلمه، ستوده در نامه‌ای به رییس قوه قضاییه و سرپرست دادسرای اوین، اعلام کرده است چون خوفناک‌ترین دادسرای ایران به طورغیر قانونی هفته گذشته خانواده‌اش را به اتفاق دو کودک خردسالش ساعاتی به گروگان گرفته است از این پس ترجیح می‌دهد برای آسیب نرسیدن به فرزندانش از انجام چنین ملاقاتی خودداری کند.
وی همچنین در نامه خود تاکید کرده است: طی یک سال گذشته بار‌ها خانواده‌‌ام نیز مورد مجازات قرار گرفته‌اند که نمونه‌اش پروندهٔ همسرم است. بنابراین به نشانهٔ اعتراض به هتک حرمت خانواده‌ام و مجازات خانوادگی و از آنجایی که این نحوهٔ ملاقات‌های امنیتی با حضور ماموران وزارت اطلاعات را باعث آسیب بیشتر به فرزندانم می‌دانم به نشانهٔ اعتراض تا اعادهٔ حیثیت کامل از خانواده‌ام و وصل کردن تلفن بند زنان که در عصر ارتباطات حق هر زندانی و کودکانشان است از ملاقات با آن‌ها خودداری می‌کنم. 


یکشنبه ۱۶ مرداد، مسئولان زندان اوین در حین ملاقات همسر، فرزندان و خواهر نسرین ستوده با وی که به صورت کابینی انجام می‌شد، به بهانه بازرسی دفترچه یادداشت، با خانواده او درگیرشده و همگی آن‌ها را حدود ۵ ساعت در سالن ملاقات و محل دادسرای اوین به طور غیرقانونی بازداشت کردند.
این ماجرا تا ساعت ۵ عصر ادامه داشت و این در حالی بود که مهراوه و نیما کودکان نسرین، تمام این مدت شاهد کشاکش میان مسئولان و پدر و خاله اشان بودند و تمام این مدت خسته و گرسنه در سالن ملاقات و دادسرا، سرگردان بودند. به طوری که برای اولین بار در طی یازده ماه بازداشت نسرین ستوده، مهراوه یازده ساله نتوانست از گریه‌اش در حضور مادر جلوگیری کند. و سرانجام با صدور حکم قضایی مبنی بر بازرسی وسایل شخصی خانواده ستوده، هر چهار نفر آزاد شدند.
نسرین ستوده، حقوقدان نزدیک به یک سال است که بدون استفاده از هر گونه مرخصی در زندان به سر می‌برد. او در این مدت فقط از طریق ملاقاتهای هفتگی کابینی و‌گاه حضوری بیست دقیقه‌ای توانسته فرزندان خردسالش را ملاقات کند. پیش از این همسر وی رضا خندان نیز که هیچ فعالیت سیاسی ندارد فقط به خاطر پی گیری وضعیت همسرش یکشب بازداشت و سپس با قید وثیقه از زندان آزاد شد. این حقوقدان و فعال حقوق بشر به یازده سال زندان محکوم شده است.

هیچ نظری موجود نیست:

ارسال یک نظر