۱۳۹۰ مرداد ۲۹, شنبه

بازگشت موج اعدام در کردستان

article picture

منابع خبری غیررسمی از صدور حکم اعدام برای عده‌ای از فعالان سیاسی کُرد خبر می‌دهند. در این خبرها به صدور حکم اعدام برای 15 نفر و یا تعداد کمتری از زندانیان کُرد اشاره شده است. همچنین در یک ماه گذشته 13 نفر از فعالان مدنی کُرد بازداشت شده‌اند. سامان رسول‌پور، روزنامه‌نگار کُرد این وضعیت را محصول جنگ میان سپاه و پژاک می‌دانند.


به گزارش رادیو فرانسه، به  دنبال اوج گرفتن جنگ میان نیروهای سپاه پاسداران ایران و حزب حیات کردستان (پژاک)، بازداشت فعالان عرصه های مختلف در کردستان ایران و صدور احکام اعدام افزایش پیدا کرده.
در یک ماه گذشته سه نفر از فعالان محیط زیست در مریوان، هفت نفر از فعالان ادبی و فرهنگی در گیلانغرب و سه تن از دانشجویان کرد در سردشت بازداشت شده اند.
گزارش برخی رسانه‌های غیررسمی و مدافعان حقوق بشر در کردستان حاکی از صدور حکم اعدام برای 15 تن از زندانیان سیاسی است که بعضی از آن ها در سال های گذشته بازداشت شده اند.

سامان رسول پور، روزنامه نگار کُرد ساکن سوئد دربارۀ دلایل صدور احکام اعدام و افزایش بازداشت فعالان کرد و نقش حزب حیات کردستان می‌گوید.

سایت‌های غیررسمی، آمار پراکنده و متفاوتی از صدور حکم اعدام برای زندانیان سیاسی کُرد ارائه می‌کنند. تا این لحظه از این افراد به عنوان کسانی نام برده شده که برایشان حکم اعدام صادر شده است: «زينب جلاليان٬ حبيب لطيفي٬ حبيب گلپري پور٬ رشيد حسيني٬ عزيز محمدزاده٬ شيرکو معارفي٬ مصطفي سليمي ٬ انور رستمي٬ سيد جمال محمدي٬ سيد سامي آغکندي٬ عبدالله سروريان٬ زانيار مرادي٬ لقمان مرادي٬رشيد آخکندي٬ علي افشاري و محمد عبداللهي.»

بشنوید:گفتگو با سامان رسول پور

هیچ نظری موجود نیست:

ارسال یک نظر