۱۳۹۰ مرداد ۲۴, دوشنبه

نگرانی ها از وضعیت سلامت زندانی مسیحی واهیك ابراهامیان

.


نگرانی ها در رابطه با سلامت واهیک آبراهامیان از زندانیان مسیحی رو به افزایش است. ایشان سه ماه پس از آزادی از زندان اوین مجددن بازداشت و زندانی شد و اکنون نزدیک به یک سال است که همچنان بلاتكلیف در زندان به سر می برد.
به گزارش آژانس خبری مسیحیان ایران "محبت نیوز" ، واهیک آبراهامیان از زمان دستگیری اش در شهر همدان همچنان در بازداشت به سر می برد. همسر وی ، سونیا کشیش آوانسیان به همراه یک زوج نوكیش مسیحی دیگر به نام های آرش کرمانجانی و آرزو تیموری پس از تحمل نزدیك به هشت ماه بازداشت و بلاتكلیفی سرانجام روز شنبه ۱۰ اردیبهشت ۱۳۹۰ از زندان همدان آزاد شدند.
سازمان مسیحی "بارناباس فاند" در این خصوص گزارش داد، این دو زوج در تاریخ 8 اردیبهشت سالجاری دادگاهی شدند و از تمامی اتهاماتشان تبرئه و قاضی حکم آزادی شان را صادر کرد. اما هنوز مشخص نیست که چرا دستگاه قضایی جمهوری اسلامی "واهیک" را همچنان در بازداشت نگه داشته است.
هنگامی که سونیا ، همسر واهیک ابراهامیان بهمراه دو تن دیگر از همفكرانش بدستور مقامات قضایی از زندان  آزاد شد ، مسئولین به او وعده دادند که شوهرش نیز ظرف مدت كوتاهی آزاد خواهد شد. اما اکنون با گذشت بیش از سه ماه از آن زمان نه تنها هیچ خبری از آزادی وی نیست حتی تاریخی نیز برای آزاد ایشان مقرر نشده است.
سازمان "بارناباس فاند" كه پیگیر وضعیت زندانیان مسیحی در جهان می باشد اعلام كرد كه "واهیك " به دلیل شرایط بد محیط زندان از لحاظ سلامت جسمی در شرایط نامساعدی قرار دارد .  این گزارش می افزاید، ماموران زندان حتی از دادن وسایل اولیه بهداشتی به وی خودداری می كنند تا اینگونه شرایط زندان هر روز بر او سخت تر شود .همچنین گفته شده، نگرانی هایی هم در رابطه با وضعیت همسر وی ، سونیا وجود دارد که به شدت نگران شوهرش می باشد. سونیا زمانی كه به مدت هشت ماه در زندان بود این اتفاق تأثیرات منفی بسیاری بر سلامت جسمی  وی گذاشته است. او همچنین همواره باید مسیر طولانی را برای ملاقات با واهیک به  زندان طی کند.
«واهیک آبراهامیان» بهمراه همسر و دوتن از نوكیشان مسیحی، در ۱۳ شهریور ماه ۱۳۸۹ پس از یورش ماموران امنیتی به منزلشان دستگیر شدند. مقامات قضایی اتهام این بازداشت شدگان عقیدتی را تبلیغ مسیحیت،ارتباط با عوامل بیگانه و ... عنوان كرده اند. گفتنی است واهیک روزهای اول بازداشت خود به مدت ۴۰ روز را در سلول انفرادی تحت فشارهای روحی‌ و جسمی‌ قرار داشت.
واهیک آبراهامیان پیش از این نیز در اسفند ماه سال ۲۰۰۸ در تهران بازداشت شده بود و در چهارم اردیبهشت ۱۳۸۹ پس از تحمل ۵۳ روز زندان انفرادی و ۵ روز در بند عمومی اوین با قرار وثیقه بطور موقت تا زمان تشکیل دادگاه آزاد شده بود .   وی تابعیت دوگانه كشور ایران و هلند را دارد اما ترجیح می داد بنا بر دلایلی خانوادگی همچنان در وطن خود ایران زندگی كند .


آژانس خبری مسیحیان

هیچ نظری موجود نیست:

ارسال یک نظر