۱۳۹۰ مرداد ۲۵, سه‌شنبه

متهمان ترور حریری در ایران آموزش ترور دیده اند

article picture


متهمان ترور حریری در پایگاه امام خمینی در نزدیکی قم آموزش ترور دیده اند/"سه تن از متهمان هم اکنون در ایران زندگی می کنند"
مجله آلمانی "اشپیگل" در آخرین شماره خود نوشت که چهار متهم در ترور رفیق حریری نخست وزیر سابق لبنان، برای اجرای ترورها، در پایگاه نظامی "امام خمینی" در ایران آموزش دیده اند.
رفیق حریری سال 2005 در انفجار مهیبی در بیروت پایتخت لبنان ترور شد. دادگاه بین المللی رسیدگی کننده به ترور او، حدود یک ماه و نیم پیش، کیفرخواست خود را تسلیم دادستان لبنان کرد. این کیفرخواست همراه بود با حکم بازداشت چهار عضو حزب الله لبنان که متهم به دست داشتن در ترور حریری شده اند.
اشپیگل در این باره نوشته است: "دادگاه بین المللی اطلاعاتی دارد که براساس آن جمهوری اسلامی با عملیات ترور حریری مرتبط بوده است."
مجله آلمانی به نقل از منابع اطلاعاتی که نام آن ها را فاش نکرده ادامه داده است: "دادگاه بین المللی حریری که اخیرا نام و مشخصات چهار متهم این پرونده را منتشر کرد به شدت نشانه هایی را دنبال می کند که براساس آن این پرونده به ایران برسد."دولت لبنان یک ماه فرصت داشت متهمان در ترور حریری را دستگیر و تحویل دادگاه بین المللی دهد. اما این دولت اخیرا اعلام کرد که نشانی از این متهمان نیافته و نتوانسته آن ها را دستگیر کنند. پس از آن دادگاه بین المللی مشخصات این چهار متهم را در رسانه ها اعلام کرد
حزب الله لبنان دست داشتن اعضای خود را در ترور حریری رد می کند. حسن نصر الله دبیر کل این حزب دادگاه بین المللی را "آلت دست آمریکا و اسرائیل برای ضربه زدن به مقاومت در لبنان" توصیف کرد و گفت هیچ کس نمی تواند آن ها را دستگیر کند.
برپایه گزارش اشپیگل: "دادگاه حریری اطلاعاتی در دست دارد که این چهار متهم در سال 2004 به ایران سفر کردند و به مدت چند ماه در پایگاه نظامی امام خمینی در نزدیکی شهر قم، آموزش های نظامی را برای عملیات های ترور طی کردند."
بر پایه این گزارش: "ناظران این آموزش ها، دکورهای شبیه به صحنه ترور و انفجار در بیروت طراحی کرده بودند و عملیات انفجار آزمایشی را نیز انجام دادند."
مجله آلمانی مدعی شده است که هم اکنون نیز چهار متهم پرونده حریری، از لبنان خارج شده اند و حداقل سه نفر از آنها هم اکنون در ایران زندگی می کنند.
http://parsdailynews.com/87971.htm
العربیه

هیچ نظری موجود نیست:

ارسال یک نظر