۱۳۹۰ خرداد ۱۷, سه‌شنبه

اعلام جرم کارگران ایران خودرو علیه دولت ایران


ايران كارگر: جمعی از کارگران ایران خودرو با ارسال نامه ای به رئیس اجلاس سازمان جهانی کار حکومت ایران را به سرکوب کارگران متهم نموده و خواهان اخراج نمایندگان جمهوری اسلامی از این سازمان شدند . به گزارش وبلاگ راه كارگري , در بخشی از این نامه می خوانیم : ما این نامه را از کشوری برایتان می فرستیم که از داشتن هر گونه آزادی و امنیت جانی و شغلی محروم و هستیم.از داشتن هر نوع حقوق انسانی، حقوق کارگری و از داشتن هر گونه تشکل کارگری محروم هستیم . نویسندگان این نامه منتخبی از کارگران ایران خودرو هستند که به علت نداشتن امنیت جانی و شغلی از معرفی خود معذورند، پیشاپیش عذر ما را بپذیرید. ادامه مطلب ……
جناب رئیس!
مشکلات جامعه کارگری ما آنقدر زیاد است که با تشکیل ده ها پرونده علیه جمهوری اسلامی قادر به حل آنها نخواهید شد، طبق سنت هر سال مجمع جهانی کار برگزار می شود و ما کارگران انتظار داریم اگر کمکی برای حل مشکلات ما نمی شود، حداقل در جهت تقویت آنها گام برداشته نشود. ما بارها از سازمان جهانی کار درخواست کردیم برای پایان دادن به این وضعیت اسفناک کارگران ایران، گام های عملی برداشته شود، اما دریغ از یک قدم عملی…
ما اعتقاد داریم سازمان جهانی کار می تواند و باید در جهت حمایت از کارگران ایران، مسولیت پذیر باشد و بیشتر در این مورد دخالت کند. یکی از گام های عملی؛ اخراج نماینده دولت و نمایندگان غیرقانونی بنام دروغین کارگران در تمام نهادهای سازمان جهانی کار است.


جناب رئیس!
ما طی سال های گذشته بارها اعتراض خود را به نقض ابتدایی ترین حقوق کارگران ایران توسط دولت ایران به حضورتان ارائه نمودیم. زیرا ما بعنوان بخشی از جامعه کارگری حق داریم که مثل همه انسان ها از حقوق انسانی خود برخودار باشیم. ما کارگران ایران هر روز شاهد و درگیر تمامی این بی حقوقی‌ها بوده و هستیم و اینک به عنوان یک کارگر وظیفه خود میدانیم که حقوق پایمان شده مان را به جهانیان جهت کسب حمایت آنان یادآوری نمائیم. ازآنجایی که سازمان تحت ریاست شما رسالت اش بررسی حقوق قانونی و تعین شده کارگران و کارفرمایان است متاسفانه شاهد کم توجهی به بخش کارگری این رسالت میباشیم. همانگونه که اطلاع دارید جمهوری اسلامی ایران سالهاست که حقوق کارگران ایران را نقض کرده و هر اعتراضی را به وحشیانه ترین شیوه ممکن سرکوب می نماید و این در حالی اتفاق می افتد که ایران عضو آن سازمان می باشد و هرسال در همین زمان چند هیئت انتصابی را به جلسات سالیانه سازمان جهانی کار اعزام میدارد که این هیات ها هیچگونه مشروعیتی درمیان کارگران ایران ندارند.
ما از شما انتظار داریم که اعضاء خود را ملتزم به قوانین مصوب آن سازمان نموده و انها را به پاسخگویی فرا بخوانید.

اعلام جرم علیه دولت جمهوری اسلامی بدلیل نقض آشکار حقوق انسانی و کارگری
ما کارگران ایران خودرو علیه دولت جمهوری اسلامی بدلیل نفض مکرر و آشکار ابتدائی ترین حقوق انسانی و کارگری مانعت از ایجاد تشکل کارگری، سلب امنیت ایمنی با کشتار کارگران، سلب امنیت جانی با زندانی کردن کارگران، و سلب امنیت شغلی با اخراج نمایندگان کارگران خدمت سرکار در مجمع سازمان جهانی کار اعلام جرم می کنیم و از حضرتعالی می خواهیم که این پرونده در دستور کار کنفرانس قرار بگیرد.

قاتلین کارگران ایران خودرو باید محاکمه و از سازمانی جهانی کار اخراج شوند
در تاریخ ۲۵/۱/۲۰۱۱ به علت عدم رعایت مقرارت ایمنی در اثر بر خورد یک کامیون در محوطه شرکت ایران خودرو بیش از ۱۰ نفر از کارگران به طرز فجیع کشته و ده ها نفر زخمی می شوند.
بعد از شنیدن این خبر کارگران ایران خودرو برای احساس همدردی با کشته شدگان به خانه هایشان نمی روند و در محوطه شرکت تا مشخص شدن قاتل کارگران به شکل کاملا آرام تحصن می کنند اما بلافاصله صدها نفر از نیروهای انتظامی و نیروهای اطلاعاتی و یگان ویژ ه سرکوب دولت جمهوری اسلامی برای سرکوب کارگران وارد شرکت شده و ده ها نفر از کارگران را دستگیر و روانه زندان ها می کنند که هنوز هم عده ای از آنها آزاد نشده اند. در این مدت کارگران همچنان به اعتراض خود ادامه می دهند؛ چون اعتقاد دارند یک قتل عمد رخ داده است و کشته شدن کارگران در اثر سوء و عدم رعایت مسایل امنیتی بوده است. مدیریت شرکت ایران خودرو برای بازگرداندن کارگران به سر کار خواهان حضور نمایندگانی از کارگران در یک جلسه با شرکت فرماندهان امنیتی و استاندار تهران می شوند اما چون کارگران ایران خودرو از داشتن هر گونه تشکل کارگری محروم هستند و نمایندگانی ندارند، از معروفی نماینده به علت مشکلات امنیتی و ترس از اخراج خوداری می کنند (اخراج ۲۰ نفر ازکارگران در سال ۲۰۰٣) و اعلام می کنند که ما نماینده نداریم و همه نماینده یم، اما مدیریت اصرار می کند که باید حتما نمایندگانی از کارگران در جلسه شرکت کنند و تضمین می دهد هیچگونه مشکل امنیتی و امنیت شغلی برای نمایندگان کارگران پیش نخواهد آمد. در نتیجه حدود ۲٨ نفر از کارگران به صورت خودجوش به عنوان نماینده در جلسه شرکت می کنند و خواستهای کارگران مطرح می شود که بخشی از آنها عبارت از:
معرفی و محاکمه عاملان حادثه با تشکیل کمیته حقیقت یاب با حضور نمایندگان انتخابی کارگران
آزادی فوری و بدون قید وشرط دستگیر شدگان
خروج نیروهای سرکوبگر از شرکت
استعفای اعضای هیت مدیره
و خواسته های دیگر…

اکنون بعد از چند ماه از این حادثه مدیریت ایران خودرو به هیچ کدام از خواست کارگران جواب نداده است بلکه دهها نفر از کارگران را در زندانها نگه داشته است وبیش از دهها نفر از نمایندگان منتخب کارگران را از سر کار اخراج کرده است و داخل شرکت را با استقرار نیروهای امنیتی تبدیل به یک پادگان کرده است.
ما کارگران ایران خودرو به علت کشتار کارگران و سرکوب وزندانی کردن کارگران و اخراج نمایندگان کارگران علیه دولت جمهوری اسلامی در کنفرانس سازمان جهانی کار که نماینده دولت ایران در آن حضور دارند اعلام جرم کرده و از جنابعالی درخواست می کنیم که نماینده دولت ایران در خصوص عدم شناسائی قاتلین کارگران کشته شده، ایجاد جو پلیسی و تهدید و ارعاب و سلب امنیت جانی و شغلی، علت زندانی کردن کارگران و علت اخراج نمایندگان منتخب کارگران، توضیح بدهند.

جناب رئیس و حضارشرکت کننده
ما کارگران ایران خودرو خواهان شناسائی و مجازات قاتلین کارگران کشته شده هستیم؛
ما خواهان پایان دادن به تهدید و ارعاب پلیسی و لغو سانسور و آزادی بیان و عقیده می‌باشیم؛
ما خواهان احترام به امنیت شغلی کارگران و لغو قراردادهای موقت می‌باشیم؛
ما خواهان بازگشت به کار کارگران اخراجی ایران خودرو به سرکار می‌باشیم؛
ما خواهان رسیدگی فوری به عدم پرداخت دستمزدهای عقب افتاده می‌باشیم؛
ما خواهان آزادی ایجاد تشکل مستقل کارگری بدون دخالت دولت و کارفرما می‌باشیم؛
ما خواهان پایان دادن به تعبیض در پرداخت دستمزدها در شغل همطراز (قراردادهای موقت) هستیم؛
و ما خواهان پایان دادن به عدم جذب کارگر به علت داشتن عقیده و مرام (تفتیش عقاید) در بین کارگران می‌باشیم.

جناب رئیس
بر اساس اعلام رسانه‌ها در اجلاس (مجمع عمومی) آن سازمان که در ژنو برگزار می‌شود، متاسفانه باز هم کسانی به عنوان نمایندگان طبقه کارگر ایران شرکت می‌کنند که در هیچ انتخابات دموکراتیکی به عنوان نماینده کارگران برگزیده نشده اند. بدین وسیله، ما کارگران شرکت خودرو سازی ایران خودرو یکی از بزرگترین واحدهای تولیدی با بیش از سی هزار کارگر اعلام می‌کنیم این شرکت کنندگان؛ نمایندگان واقعی کارگران ایران نبوده و اعتراض شدید خود را نسبت به پذیرش این افراد برای حضور در جلسات سازمان بین المللی کار اعلام می‌کنیم.

جمعی از کارگران ایران خودروهیچ نظری موجود نیست:

ارسال یک نظر