۱۳۹۰ خرداد ۱۵, یکشنبه

سازمان ملل «قطع اینترنت» را یکی از موارد نقض حقوق بشر اعلام کرد
سازمان ملل متحد، روز جمعه، در گزارش خود اعلام کرد که قطع دسترسی مردم به اینترنت از موارد نقض حقوق بشر و مغایر با قانون بین المللی است.
این گزارش به فرانسه و انگلستان، برای تصویب قوانینی که حذف مجازات مربوط به قانون شکنان متهم به نقض کپی رایت از اینترنت را در پی دارد و همچنین نسبت به مسدود کردن دسترسی به اینترنت، در راستای سرکوب ناآرامی های سیاسی هشدار می دهد.
به گزارش «خانه حفوف بشر ایران» در تارنمای سازمان ملل آمده است «در حالی که این اقدامات، مسدود و فیلتر کردن، مانع از دسترسی کاربران به محتوای خاص در اینترنت می شود، دولت ها نیز اقدام به قطع دسترسی به اینترنت به طور کامل کرده اند.»
به نظر گزارشگر ویژه، قطع دسترسی کاربران به اینترنت، بدون در نظر گرفتن توجیه ارائه شده، از جمله در زمینه نقض قوانین حقوق مالکیت معنوی، نقض ماده ۱۹، بند ۳  میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی است و در نتیجه حرکتی نامتناسب است.
این گزارش ادامه می دهد : گزارشگر ویژه از همه کشورها درخواست می کند که اطمینان حاصل کنند از دسترسی کاربران به اینترنت در هر زمان، از جمله در دوران ناآرامی های سیاسی. بطور خاص، گزارشگر ویژه از کشورها خواست تا با لغو و یا اصلاح قوانین موجود در رابطه با حق مالکیت فکری از تصویب چنین قوانینی که موجب قطع دسترسی کاربران به اینترنت می شود خودداری کنند.
این گزارش، توسط گزارشگر ویژه سازمان ملل متحد در راستای ترویج و حفاظت از حق آزادی عقیده و بیان، در همان روزی منتشر می شود که شرکت شناسایی و نظارت بر اینترنت اعلام کرد که دو سوم از دسترسی به اینترنت در سوریه است ناگهان از بین رفته است، آنچه که به احتمال زیاد پاسخ دولت به ناآرامی ها در آن کشور است.
گفتنی است در طول دو سال گذشته جمهوری اسلامی به خاطر جلوگیری از اطلاع‌رسانی و سرکوب شهروندان بارها به قطع اینترنت و ایجاد محدودیت در آن پرداخته است.

هیچ نظری موجود نیست:

ارسال یک نظر