۱۳۹۰ خرداد ۱۸, چهارشنبه

دلايل جديد بر عمد و با قصد قبلی بودن قتل هاله سحابی

article picture


يکي از نزديکان مرحوم هاله سحابي امروز موضوع قابل تاملي را به من اعلام نمود که نشان مي دهد قتل هاله سحابي به يقين عمد و با نقشه قبلي صورت گرفته است.
1- در روز وقوع قتل مرحوم هاله سحابي، اکيپي از دادسراي ويژه امور جنايي و دايره دهم اداره آگاهي تهران به همراه بازپرس دادسراي ويژه قتل حاضر گرديدند، مشخصات بازپرس با قدي بلند، حدود چهل تا چهل پنج ساله و تيپ و ته ريش مرتب نشان مي دهد بازپرش شاهنگ يان که از بازپرسان خبره و متخصص در امور جنايي است، به همراه مامورين اداره آگاهي حضور داشته است. در زماني که ايشان حضور داشتند، هنوز ماموران لباس شخصي در محل وقوع جنايت حاضر بودند و به راحتي امکان بازداشت مامورين وجود داشت. با خواست چند نفر از اطرافيان و اينکه اين بازپرس، يقين حاصل نموده بود که قتل رخ داده است، به ماموران خود و رئيس پليس منطقه دستور مي دهد که مظنونين جنايت بازداشت شوند. اما بعد از مدت کوتاهي، عده اي ديگر از ماموران لباس شخصي و وزارت اطلاعات، وي را تهديد مي کنند که در خصوص اين پرونده دخالت نکند. دو نفر خانم خود را پزشک، پزشکي قانوني معرفي مي نمايند. اين دو پزشک از سوي ماموران لباس شخصي مراجعه کرده و مدرکي بر پزشک بودنشان ارائه نگرديد. اين دو پس از به اصطلاح معاينه جسد و بدون انجام آزمايش هاي پزشکي موضوع را مرگ طبيعي اعلام کردند. پس از اين ماجرا، بازپرس ويژه قتل که در بدو امر مصمم به بازداشت عاملان جنايت بود، با مواجهه و دخالت ماموران امنيت، کوتاه آمده و بهانه گرفت که محل وقوع قتل در حوزه استحفاظي وي نبوده و هر گونه دستوري خارج از اختياراتش است، در حالي که بازپرس ويژه قتل در تهران فاقد حوزه استحفاظي است و او مکلف است وقوع هر جنايتي را که به وي اعلام مي شود ثبت و دستورات قضايي را صادر کند. شرکت کنندگان در مراسم تشييع جنازه مرحوم سحابي پافشاري نمودند تا تحقيقات به دليل جنبه عمومي بودن جرم انجام و کالبدشکافي صورت گيرد اما بازپرس بهانه ديگري گرفته و مي گويد با توجه به نظر پزشکان پزشکي قانوني، قتل بر اثر سکته بوده است و با اين بهانه محل جنايت را ترک مي کند.
حضور مقتدرانه بازپرس در مراحل اوليه تحقيق و کنار کشيده شدن وي از انجام تحقيقات قضايي توسط ماموران امنيتي دليل ديگري بر ارتکاب قتل عمد توسط ماموران حکومت است که تا کنون مطرح نشده است.
2- در همان زمان، با درخواست و فشار ماموران امنيتي که قاتل اصلي هاله سحابي بوده اند، برنامه هشت و سي دقيقه که متعلق به وزارت اطلاعات و ماموران امنيتي است، گزارشي تهيه و مرگ هاله سحابي را طبيعي جلوه مي دهند، خبري نيز تهيه شده و به تمام خبرگزاري هاي دولتي ارسال مي گردد. اگر دقت نماييد خبرگزاري هاي دولتي و صدا و سيما از يک متن واحد در اخبار خود استفاده نموده بودند که اين خود دليل ديگري بر سوء قصد و ارتکاب قتل عمد است.
3- هيچگاه نديده و نشنيده ام که فردي بر اثر حوادث طبيعي يا توسط شخصي جان دهد و جسم وي را چند ساعت بعد از فوتش، دفن نمايند. دفن زودهنگام هاله سحابي بدون انجام تحقيقات قضايي، از ديگر دلايل ارتکاب قتل عمد است، اگر قتلي رخ نمي داد و هاله سحابي بر اثر سکته قلبي جان مي داد هرگز دستگاه هاي امنيتي به هيجان و دلهره نمي افتادند که بخواهند در سريع ترين زمان، جسد مرحوم سحابي را به خاک بسپارند.
4- در کنار موارد ياد شده، شهود بسياري حاضر بوده اند که گواهي بر ورود ضربه به بدن مرحوم سحابي توسط تعدادي از مامورين لباس شخصي داده اند.
تاسف بار تر اينکه، با وجود تمام دلايل و قرائن موجود تنها رسانه هاي خارجي هستند که به دنبال قاتل اصلي هاله سحابي بوده و او را محاکمه مي کنند چرا که در داخل کشور، رسانه ها به دليل نبود آزادي بيان نه تنها حق انعکاس اخبار مربوط به هاله سحابي را ندارند بلکه جرات انتشار واقعيات را نيز نخواهند داشت چرا که واقعيت اين است که هاله سحابي با دستان ماموران حکومت و دتور مقامات عالي رتبه به قتل رسيده است و اگر اين واقعيات منعکس گردد با توقيف نشريه خود مواجه خواهند شد. به هر حال وظيفه همگان است که نگذارند خون شهروندان ايراني به ناحق پايمال گردد به همين جهت است که شهروندان ايراني خواهان راهپيماي و بيان اعتراضات خود بوده و از هر فرصتي براي اظهار اعتراض خود استفاده مي کنند. راهپيمايي در هر زماني چه 22 خرداد و چه روزهاي تعيين شده بعد از آن، براي بيان اعتراضات، حق هر شهروند ايراني است و قانون اساسي نيز اين حق را در اصل 27 خود به رسميت شناخته است.

محمد مصطفایی ،وکیل دادگستری
 

هیچ نظری موجود نیست:

ارسال یک نظر