۱۳۹۰ خرداد ۲۷, جمعه

اهدای جایزه بهداشت جهانی به برادران علایی
شورای بهداشت جهانی جایزه ویژه‌ی خود را به خاطر تلاش‌های بی‌دریغ برادران علایی در مبارزه با ایدز و درمان آن به این دو پزشک ایرانی اهدا کرد. آرش و کامیار علایی سه سال پیش به اتهام "براندازی" در ایران دستگیر شدند.


آرش و کامیار علایی پژوهشگران و بنیان‌گذاران نهاد غیردولتی مبارزه با ایدز در انستیتو پارس تهران بودند. فعالیت‌ دو برادر پزشک برای آگاهی دادن به مردم درباره این بیماری و کمک به مبتلایان، آن‌ها را به سمبلی برای حمایت از حقوق کسانی تبدیل کرد که با ویروس اچ آی وی دست و پنجه نرم می‌کنند.


دامنه فعالیت آن‌ها تنها به ایران محدود نبود. آرش و کامیار علایی برنامه‌های آموزشی گسترده‌ای نیز در نهادهای بهداشتی افغانستان و تاجیکستان و همکاری‌های منطقه‌ای برای مبارزه با بیمار ایدز برگزار کردند.  
قوه قضاییه ایران در تابستان سال ۲۰۰۸ آرش و کامیار علایی را به اتهام اقدام برای براندازی جمهوری اسلامی بازداشت کرد. دادگاه آرش علایی را به شش و کامیار علایی را به سه سال زندان محکوم کرد. بازداشت این دو پزشک ایرانی انتقادها و اعتراض‌های وسیعی را در ایران و جهان به دنبال داشت.  
سازمان‌های بین‌المللی مدافع حقوق بشر و شماری از برجسته‌ترین متخصصان ایدز و بهداشت و سلامت به طور جدی خواستار آزادی آن‌ها شدند. 
دکتر آرش علایی مدیر سابق موسسه بین‌المللی آموزش و پژوهش در مرکز ملی آموزشی پژوهشی و درمانی سل و بیماریهای ریوی در ایران است. برادران علایی از سال ۱۹۹۸ در برنامه‌های درمان و پیشگیری ایدز، به‌ویژه با تمرکز بر کاهش آسیب‌ها در معتادان تزریقی فعالیت می‌کردند.
کامیار علایی پس از دوسال و نیم از زندان آزاد شد، اما آرش هنوز در زندان بسر می‌برد. جف استورچیو، رئیس شورای جهانی حقوق بشر در این رابطه به خبرگزاری فرانسه گفت که باید برای تغییر جهانی تلاش کنیم که در آن مردم تنها به خاطر حمایت از حقوق افرادی که حامل ویروس اچ آی وی هستند، به زندان می‌افتند.
دویچه وله

هیچ نظری موجود نیست:

ارسال یک نظر