۱۳۹۰ خرداد ۲۶, پنجشنبه

گزارش مراسم گرامی‌داشت کشته شدگان پس از انتصابات، در آنکارا

article pictureمراسم تجمع به مناسبت سالروز انتخابات ریاست جمهوری ایران، در آنکارا، با لغو مجوز تجمع از سوی فرمانداری آنکارا و پلیس این شهر، در مقابل سفارت جمهوری اسلامی در آنکارا برگزار نشد بلکه به واسطخه فشار پلیس، به پارکی در نزدیکی سفارت منتقل شد و مراسم در آنجا ادامه پیدا کرد.

به گزارش کمیته گزارشگران حقوق بشر ،مراسم گرامیداشت یاد و خاطره کشته شدگان سالروز انتخابات در ایران، با لغو مجوز انجمن فعالان تبعیدی از سوی مقامات کشور ترکیه مواجه شد. این مجوز پیش تر از سوی پناهجویان مقیم ترکیه برای برگزاری مراسم اعتراضی در مقابل سفارت جمهوری اسلامی برای روز 22 خرداد درخواست شده بود که به دلیل همزمان شدن با انتخابات پارلمان ترکیه به روز 25 خرداد موکول شد.

این مراسم که می بایست راس ساعت 15 امروز، 25 خرداد در مقابل سفارت جمهوری اسلامی برگزار می گردید، یک ساعت قبل از شروع مراسم با لغو مجوز و اعلام این موضوع از سوی مقامات ترکیه مواجه شد.

به گفته اشکان منفرد از شرکت کنندگان در این مراسم، مقامات دولت ترکیه و فرماندار این شهر، علت لغو مجوز از سوی وزارت امور خارجه را بخشنامه ای تازه عنوان کردند که در این بخشنامه هرگونه تجمع اعتراضی در مقابل سفارت کشورها در آنکارا را ممنوع اعلام کرده است! نماینده پلیس امنیت آنکارا و فرماندار این شهر، با اعلام این موضوع و گرفتن تعهد کتبی از دو مسئول برگزار کننده ی این مراسم جهت عدم برگزاری، خواستار پراکنده شدن جمعیت پناهجویان که تعداد آن بالغ بر دویست نفر می بود، شدند. لازم به ذکر است، مقامات دولت ترکیه با درخواست تجمع در یک خیابان پائین تر از سفارت جمهوری اسلامی نیز موافقت نکردند و تنها اجازه ی برگزاری مراسم محدود در پارک ِ نزدیک به سفارت را دادند. در ادامه و با فشار پناهجویان مقیم این کشور این مراسم در پارکی در نزدیکی سفارت جمهوری اسلامی برگزار شد.


این مراسم که با حضور نزدیک به دویست پناهجوی این کشور که از شهرستان های دور و نزدیک گرد هم آمده بودند با سرود" ای ایران" آغاز و با شعارهای اعتراضی به مناسبت سالروز انتخابات و کشتار و زندان ِ هموطنان در ایران از سوی نظام جمهوری اسلامی، به مدت یک ساعت ادامه پیدا کرد. تجمع کنندگان با در دست داشتن پرچم ایران و همچنین پلاکاردهای کشته شدگان ِ انتخابات در دو سال گذشته و همچنین روزنامه نگاران و زندانیان سیاسی، شعارهایی را علیه مقامات جمهوری اسلامی ایران سر دادند.


این شعار ها عبارت بودند از : " از ندا تا هدی، مرگ بر این کودتا" ، " مرگ بر این دولت مردم فریب" ، " زندانی سیاسی آزاد باید گردد" ، " مرگ بر دیکتاتور" ، موسوی، رهنورد، تساوی زن و مرد" ، مبارک، بن علی، نوبت سید علی" ، " رفراندوم رفراندوم، این است شعار مردم" ، " می جنگیم می میریم، ایران و پس می گیریم" ، " ایران شده بازداشت گاه، اوین شده دانشگاه" ، "خاتمی خاتمی به هوشم، وطن نمی فروشم" ، " بسیج جنایت می کند، رهبر حمایت می کند" ، "آن لانه ی جاسوسی، تعطیل باید گردد" ، " شهید ندادیم که سازش کنیم، رهبر قاتل رو ستایش کنیم"


این مراسم در پایان با ادای احترام و شمع روشن کردن در کنار پلاکارد و تصاویر کشته شدگان راه آزادی و همچنین تصاویر زندانیان سیاسی و خواندن سرود " ای ایران و یار دبستانی" به پایان رسید.

  

هیچ نظری موجود نیست:

ارسال یک نظر