۱۳۹۰ خرداد ۲۳, دوشنبه

پیاده‌روی در هوای سرکوب


اعتراض به نتیجه انتخابات ریاست جمهوری در ایران در سالگرد برگزاری آن و برای دومین سال پیاپی در حالی دنبال شد که برای راهپیمایی در سکوت مردم در این روز نیز حکومت چاره‌ای جز پادگانی کردن فضای شهرها نیاندیشید.
به گزارش «خانه حقوق بشر ایران» از حدود ظهر امروز در تهران نیروهای نظامی و شبه‌نظامی همچون دیگر روزهایی که معترضان برای تظاهرات به خیابان‌ها می‌آمدند، خیابان ها را به صورت پادگان نظامی درآورده و به ایجاد رعب و وحشت در سطح شهر پرداختند.
موتورسورانی که باتوم در دست داشتند به صداهای مهیب در شهر مانور داده و با تولید صدا و کوبیدن به میله‌های فلزی به رعب و وحشت در سطوح مختلف شهر پرداختند.
به گزارش خبرنگار خانه حقوق بشر ایران از تهران «لباس شخصی‌ها» حضورشان در میان مردم بسیار چشم‌گیر بود به نحوی که حتا در داخل اتوبوس‌هایی که مسیر راهپیمایی اعلام شده و در تردد بودند، حضور داشتند. در حوالی میدان ونک ماموران گارد جلوی اتوبوسی را گرفتند و یک مأمور امنیتی در داخل اتوبوس دست جوانی را که نماد سبز همراه داشت گرفته و به ماموران تحویل داد.


با توجه به این شرایط معترضان علیرغم این که تعداد قابل توجهی بودند، در بیم و هراس به سر برده و نمی‌دانستند که چه اندازه مأموان امنیتی در میان آنان حضور دارد. حضور مأموران امنیتی با لباس‌های و موهای مد روز که قبل از امروز هم وجود داشت، امروز به صورت گسترده‌ی به چشم می‌آمد. حتا سردارها و فرماندهان نیروهای مختلف نظامی که حضور داشتند از لباس نظامی استفاده نکرده بودند.
این گزارش می‌افزاید: نیروهای گارد ضد شورش بیش‌تر در میادین حضور داشتند اما نسبت با ماه‌های پایانی سال گذشته کمتر بودند. در بسیاری از مواقع فرماندهان دستور دادند که سربازان از نگاه به مردم خودداری کرده و به تنها به روبری‌شان نگاه کنند. به نظر می‌رسید که قصد هیچگونه تحریکی را برای درگیری نداشتند. با این حال درگیری‌های کوچک و پراکنده‌ای که باز به تحریک خود نیروهای نظامی و لباس شخصی به وجود می‌آمد منجر به ضرب و شتم معترضان و در مواردی به بازداشت آن‌ها شد.
نیروهای امنیتی تلاش می‌‌کردند مغازه‌ها و پاساژها را در خیابان‌های ولی عصر و انقلاب تعطیل کنند. در همین راستا دستور داده شد که کلیه مغازه‌های خیابان ولی‌عصر رأس ساعت شش مغازه را ببندند.
حضور نیروهای امنیتی در خیابان‌ها برای جلوگیری از هر گونه تجمع و راهپیمایی در حالی در طی دو سال گذشته از سوی جمهوری اسلامی دنبال می‌شود که  اصل ۲۷ قانون اساسی تجمع و راهپیمایی را به شرطی که مخل مبانی اسلامی و بدون حمل سلاح باشد آزاد گذاشته است.
همچنین در ماده ۲۰ اعلامیه جهان حقوق بشر آماده است: «هر شخصی از حق آزادی تشکیل اجتماعات، انجمن‌های مسالمت‌آمیز برخوردار است.»

هیچ نظری موجود نیست:

ارسال یک نظر