۱۳۹۰ خرداد ۲۸, شنبه

گزارشگر ویژه حقوق بشر برای ایران معرفی شد

article picture


گزارشگر ویژه حقوق بشر سازمان ملل در امور ایران انتخاب شد
شورای حقوق بشر سازمان ملل، احمد شهید، وزیر خارجه پیشین مالدیو، را به عنوان گزارشگر ویژه حقوق بشر در امور ایران برگزید.
شورای حقوق بشر سازمان ملل در چهارم فرودین ماه امسال (۲۴ مارس) به پیشنهاد ایالات متحده، منصب جدیدی را به عنوان گزارشگر ویژه حقوق بشر در امور ایران ایجاد کرد.
این شورا که ۴۷ عضو دارد به ویژه از سرکوب مخالفان و همچنین افزایش مجازات اعدام در ایران ابراز نگرانی کرده و خواستار همکاری مقام‌های ایرانی با گزارشگر منتخب آن شده است.

سِدریک ساپی، سخنگوی شورای حقوق بشر سازمان ملل، روز جمعه و درپایان نشست سه‌هفته‌ای این شورا در ژنو، انتخاب احمد شهید را به این سِمت اعلام کرد.
ایالات متحده و اتحادیه اروپا این هفته نیز بار دیگر نسبت به وضع حقوق بشر در ایران ابراز نگرانی کردند. اتحادیه اروپا به ویژه به موارد شکنجه، بازداشت‌های خودسرانه و دادگاه‌های غیر منصفانه در ایران اشاره کرده است.
آیلین چمبرلین دوناهو، نماینده آمریکا در شورای حقوق بشر سازمان ملل، نیز در سخنرانی خود در این شورا «قتل» هاله سحابی را در مراسم خاکسپاری پدرش محکوم کرد.
نماینده آمریکا در شورای حقوق بشر سازمان ملل گفت: «گزارش‌های شاهدان عینی به روشنی معلوم می‌کند که او (هاله سحابی) در نتیجه اقدامات شنیع نیروهای امنیتی ایران درگذشته است.»
به گفته مقام‌های سازمان ملل از سال ۲۰۰۵ تاکنون ایران به نمایندگان این سازمان اجازه نداده برای بررسی اوضاع حقوق بشر به کشور بیایند.
حتی اگر مقام‌های ایرانی به گزارشگر ویژه شورای حقوق بشر سازمان ملل اجازه دیدار از کشور را ندهند، انتظار می‌رود وی به طور مداوم با آنها تماس گرفته و درباره موارد مختلف از آنها توضیح بخواهد.
کمیسیون حقوق بشر سازمان ملل، که هم‌اکنون جای خود را به شورای حقوق بشر سازمان ملل داده، در سال‌های ۱۹۸۴ تا ۲۰۰۲ گزارشگری ویژه‌ای در امور ایران داشت.
بی بی سی 

هیچ نظری موجود نیست:

ارسال یک نظر