۱۳۹۰ آبان ۲۱, شنبه

محسن فخری زاده شخصیت کلیدی پشت پردۀ برنامۀ اتمی جمهوری اسلامی

article picture

کارشناسان اتمی گفته اند که شخصیت کلیدی پشت پردۀ برنامۀ اتمی جمهوری اسلامی یکی از فرماندهان سپاه پاسداران به نام محسن فخری زاده است که در محلی ناشناس و تحت شدیدترین تدابیر امنیتی محافظت می شود.
آژانس بین المللی انرژی اتمی در گزارش اخیرش از محسن فخری زاده به عنوان چهرۀ کلیدی برنامۀ اتمی جمهوری اسلامی یاد کرده است. محسن فخری زادهیک مسئول رژیم ایران است که نامش در ضمیمۀ گزارش آژانس بین المللی انرژی اتمی قید شده است.
دیوید آلبرایت از کارشناسان اصلی آمریکا در زمینۀ تکثیر سلاح‌های هسته‌ای محسن فخری زاده را شخصیتی فوق العاده مهم در برنامۀ اتمی جمهوری اسلامی دانسته است. در یکی از قطعنامه‌های شورای امنیت در سال ۲۰۰۳ فخری زاده به عنوان مسئول فعالیت‌های حکومت اسلامی در زمینۀ اتمی و تولید موشک‌های بالستیکی معرفی شده است.
کارشناسان اتمی اعتراف می کنند که اطلاعات بسیار اندکی از او در دست دارند و دیوید آلبریت از او به عنوان مهندس اتمی یاد کرده است که در گذشته بر شماری از طرح‌های تحقیقاتی و توسعۀ سلاح‌های اتمی نظارت داشته است.


به گزارش منوتو، کارشناسان محسن فخری زاده را فردی مرموز می دانند که همچنان نقش اصلی را در برنامۀ اتمی جمهوری اسلامی ایفا می کند و مهمترین نقش او احتمالاً هماهنگ کردن فعالیت‌های مربوط به زرادخانۀ آیندۀ اتمی جمهوری اسلامی است. به همین دلیل است که آژانس بین المللی انرژی اتمی از سال‌ها پیش خواستار گفتگو با او شده، اما، هر بار با مخالفت رهبران جمهوری اسلامی روبرو شده است.
یک متخصص اروپایی گفته است که رد پای محسن فخری زاده در تمام فعالیت‌های اتمی جمهوری اسلامی مشهود است، اما، کمترین اطلاعی از او در دست نیست. به گفتۀ دیوید آلبرایت، در پی به قتل رسیدن شماری از کارشناسان اتمی رژیم ایران، تدابیر امنیتی برای محافظت از محسن فخری زاده تشدید شده است.
دیوید آلبرایت سپس افزوده است : "قدر مسلم محسن فخری زاده پنهان شده است، زیرا، او خود را در معرض تهدید می داند. اما، به گفتۀ این مقام آمریکایی مقامات جمهوری اسلامی باید نگران باشند، چون تهران همانند مسکو دورۀ جنگ سرد، غیرقابل دسترس نیست."آژانس بین المللی انرژی اتمی در گزارش خود اظهار می دارد که محسن فخری زاده سرپرستی طرح "آماد" را برعهده داشته است که طرح تحقیقاتی در مورد اورانیوم و انفجارهای قوی و تغییر کلاهک‌های انفجاری موشک هاست.
این طرح ناگهان در سال ۲۰۰۳ متوقف شد. اما، برخی فعالیت‌های طرح "آماد" از سر گرفته شده است و محسن فخری زاده نقش اصلی خود را به عنوان سازماندهندۀ این فعالیت‌ها بازیافته است. یکی از کشورها، آژانس بین المللی انرژی اتمی را مطلع ساخته که محسن فخری زاده هم اکنون سازمان اختراع و تحقیق در زمینه دفاعی را برعهده دارد. آژانس بین المللی انرژی اتمی از این بابت نگران است، زیرا، برخی از فعالیت‌های صورت گرفته پیش از سال ۲۰۰۳ کاملاً قابل استفاده در برنامۀ سلاح‌های هسته ایست.
پارس دیلی نیوز

هیچ نظری موجود نیست:

ارسال یک نظر