۱۳۹۰ آبان ۱۷, سه‌شنبه

بیش از هفت سال از نگهداری سید جمیل بصام در بند ۲۰۹ می‌گذرد

article picture
سید جمیل بصام، زندانی سیاسی بیش از هفت سال گذشته را در سلولهای انفرادی و چند نفره بند ۲۰۹ زندان اوین به دور از حقوق یک زندانی، تحمل حبس نموده است.
بنا به اطلاع گزارشگران هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، این زندانی سیاسی که خود عنوان می‌کند برخلاف آنچه که تاکنون گفته شده، «تن‌ها برای دیدار با خانواده خود در منطقه مرزی کشور سوریه تردد کرده بود» در آوریل سال ۲۰۰۳ میلادی توسط نیروهای امنیتی بازداشت و پس از دو ماه، به همراه ابراهیم خدابنده دیگر عضو یک ائتلاف سیاسی مخالف جمهوری اسلامی به ایران مسترد شد.
سید جمیل بصام و ابراهیم خدابنده در ایام بازداشت همکاری با دستگاه امنیتی را پذیرفتند و در چند برنامه و مصاحبه شرکت کردند، نهایتا این دو زندانی از سوی دادگاه انقلاب به تحمل ۱۵ سال حبس تعزیری محکوم شدند.

گفته می‌شود سید جمیل بصام، پس از یک سال همکاری خود را با یک گروه منتسب به وزارت اطلاعات به نام «انجمن نجات» قطع و از آن تاریخ تاکنون امتیازات اولیه‌ای که در اختیار ایشان قرار گرفته شده بود سلب و در بند ۲۰۹ زندان اوین نگهداری می‌شود، این در حالی است که ابراهیم خدابنده دیگر عضو سابق شورای ملی مقاومت پس از مدت کوتاهی از آغاز حضور و مشارکت در فعالیتهای این انجمن که همچنان نیز ادامه دارد، علیرغم محکومیت، در خارج از زندان تحت عنوان مرخصی نامحدود بسر می‌برد و به زندگی شخصی خود می‌پردازد.
سید جمیل بصام، از اعضای سابق شورای ملی مقاومت که یک ائتلاف سیاسی برانداز و مخالف جمهوری اسلامی، علی رغم محکومیت ۱۵ ساله و اتمام بازجویی‌ها هیچ‌گاه به بند عمومی زندان اوین منتقل نشده است و در طی هفت سال گذشته، تنها با عده معدودی از زندانیان در بند ۲۰۹ زندان اوین هم سلول بوده است. این زندانی سیاسی، انتقال به بند عمومی زندان را بعنوان یکی از حقوق خود بعنوان زندانی با محکومیت مشخص در چند نوبت از مسولان مربوطه در دستگاه امنیتی مطالبه کرده است که تاکنون با این درخواست وی موافقت نشده است. بنا به گزارش شاهدان عینی، تداوم نگهداری ایشان در سلولهای انفرادی و چند نفره سلامتی روحی و جسمی ایشان را با خطر روبه رو کرده است.

هیچ نظری موجود نیست:

ارسال یک نظر