۱۳۹۰ آبان ۲۰, جمعه

فراخوان فوری ـ به پیگرد و آزار حامیان «مادران عزادار» پایان دهید!

article picture

فراخوان فوری ـ برنامه نظارت بر حمایت از مدافعان حقوق بشر
(19آبان 1390)برنامه نظارت بر حمایت از مدافعان حقوق بشر:
به پیگرد و آزار حامیان «مادران عزادار» پایان دهید!
ژیلا کرمزاده مکوندی
لیلا سیف اللهی
نادر احسنی
منصوره بهکیش
برنامه نظارت بر حمایت از مدافعان حقوق بشر، که برنامهء مشترک «فدراسیون بین المللی جامعه های حقوق بشر» (FIDH) و «سازمان جهانی مبارزه با شکنجه» (OMCT) است، اطلاعات تازه ای دریافت کرده و از شما درخواست می کند فورا در باره مساله زیر در ایران اقدام کنید.
اطلاعات تازه
برنامه نظارت بر حمایت از مدافعان حقوق بشر از طریق «جامعه دفاع از حقوق بشر در ایران» (LDDHI) مطلع شده که حامیان «مادران عزادار» [1]خانم ژیلا کرمزاده مکوندی، خانم لیلا سیف اللهی، آقای نادر احسنی در مرحله تجدید نظر محکوم و برای گذراندن حکم زندان احضار شده اند و آزار و اذیت قضایی خانم منصوره بهکیش، که در مبارزه با اعدام زندانیان نیز فعال است، نیز ادامه دارد.
براساس اطلاعات دریافتی، خانم ژیلا کرم زاده مکوندی و آقای نادر احسنی و خانم لیلا سیف اللهی در تاریخ های 15 آبان و 17 آبان 1390 برای اجرای حکم دو سال زندان به دادسرای زندان اوین احضار شدند. وکلای آنها پیش از احضار از نتیجه تجدید نظر مطلع نشده بودند و درپیگیری معلوم شد که دادگاه تجدید نظر حکم های خانم ها ژیلا کرم زاده مکوندی و لیلا سیف اللهی را به 2 سال حبس تعزیری و 2 سال حبس تعلیقی که تا 5 سال پس از اجرای حکم قطعی قابل اجراست، کاهش داده است. آقای نادر احسنی نیز به 2 سال حبس تعزیری محکوم شده است. این سه مدافع حقوق بشر 20 روز فرصت دارند تا خود را به زندان معرفی کنند، در غیر این صورت وثیقه آنها توقیف خواهد شد.
علاوه بر این، خانم منصوره بهکیش در 14 آبان 1390 مطلع شد که محاکمه او در تاریخ 4 دی 1390 در شعبه 15 دادگاه انقلاب اسلامی برگزار خواهد شد. پیش از این، دادگاه او در تاریخ 18 مهر 1390 تعیین شده بود که به دلیل عدم حضور نماینده دادستان به تعویق افتاد.برنامه نظارت بر حمایت از مدافعان حقوق بشر تداوم این آزار و اذیت قضایی و نیز کوتاهی دادگاه ها از تضمین حق دفاع مدافعان حقوق بشر نامبرده را محکوم می نماید. به نظر می رسد این رفتار تنها برای تنبیه فعالیت های مسالمت آمیز و قانونی این مدافعان باشد.
اطلاعات پیشینه ای
در ۱7 بهمن و شب 19 بهمن 1388، خانم ام البنين ابراهيمى، خانم الهام احسنى، آقای نادر احسنی، خانم ژيلا کرمزاده مكوندى، خانم ليلا سيف الهى، و خانم فاطمه رستگارى نسب در منازلشان دستگیر شدند. خانم فرزانه زینلی نیز در 19 دی 1388 در پارک لاله دستگیر شد. آنها در زندان اوین در بازداشت ماندند و بعدا آزاد شدند. محاکمه هایی در اردیبهشت 1389 و فروردین 1390 در دادگاه بدوی در تهران برگزار شد. در 20 فروردین 1390، خانم ژیلا کرمزاده مکوندی و خانم لیلا سیف اللهی به اتهام «ايجاد تشكل غيرقانوني در جهت اقدام عليه امنيت كشور تحت عنوان مادران عزادار» هر یک به چهار سال زندان محکوم شدند. در همان تاریخ، آقای نادر احسنی به اتهام «قصد ارتكاب جرايم عليه امنيت كشور» و «فعاليت تبليغي عليه نظام جمهوري اسلامي» به دوسال زندان محکوم شد.
خانم منصوره بهکیش در ساعت 8 شب 22 خرداد 1390 در یکی از خیابان های تهران به وسیله گروهی از ماموران امنیتی دستگیر و به زندان اوین منتقل و در تاریخ 18 تیر 1390 با وثیقه آزاد شد. خانم بهکیش به خاطر فعالیت های حقوق بشری خود، به ویژه دفاع از زندانیان سیاسی ایران، در گذشته بارها مورد بازجویی و بازداشت خودسرانه قرار گرفته است.
دیگر حامیان «مادران عزادار»نیز هدف آزار و اذیت قضایی و بازداشت خودسرانه بوده اند. برای مثال، خانم اکرم نقابی و خانم ژیلا مهدویان در تاریخ 17 مهر 1389 بازداشت شدند، 2/5 ماه در زندان ماندند و در تاریخ 9 دی محاکمه شدند. هر دو نفر در انتظار صدور حکم به سر می برند.
اقدام های مورد درخواست:
لطفا به دولتمردان ایران نامه بنویسید و از آنها بخواهید:
1 - تحت هر شرايطی، سلامت روحی و خانم منصوره بهکیش، خانم لیلا سیف اللهی، خانم ژیلا کرمزاده مکوندی، آقای نادر احسنی، خانم ام البنین ابراهیمی، خانم الهام حسنی، خانم فاطمه رستگاری نسب، خانم فرزانه زینلی، خانم اکرم نقابی و خانم ژیلا مهدویان را تضمين کنند؛
2 ـ به هر گونه آزار و اذیت ـ از جمله در سطح قضایی ـ علیه مدافعان حقوق بشر، شامل حامیان «مادران عزادار»، به ویژه خانم منصوره بهکیش، خانم لیلا سیف اللهی، خانم ژیلا کرمزاده مکوندی، آقای نادر احسنی، خانم ام البنین ابراهیمی، خانم الهام حسنی، خانم فاطمه رستگاری نسب، خانم فرزانه زینلی، خانم اکرم نقابی و خانم ژیلا مهدویان پایان دهند؛
3 ـ در هر شرایطی اعلاميه سازمان ملل در باره مدافعان حقوق بشر را، که در تاريخ ۱۸ آذر ۱۳۷۷ (۹ دسامبر ۱۹۹۸) در مجمع عمومی سازمان ملل تصويب شده، رعايت کنند، به ویژه:
• ماده 1 آن که می گويد: «همه افراد حق دارند به صورت فردی يا گروهی در سطوح ملی و بين المللی برای حمايت از حقوق بشر و آزادی های اساسی و تحقق این حقوق و آزادی ها فعالیت کنند،»
• ماده ۵ (ب) که می گويد: «همه افراد حق دارند برای حمايت از حقوق بشر و آزادی های اساسی و تحقق این حقوق و آزادی ها به صورت فردی يا گروهی در سطوح ملی و بين المللی (...) برای تشکيل سازمان های غيردولتی، انجمن ها يا گروه ها، عضويت يا شرکت در آنها اقدام کنند،»
• ماده 2ـ12 که می گويد: «دولت بايد کليه تدبيرهای لازم را به کار گیرد تا حمايت مراجع ذیصلاح از همه افراد به صورت فردی و گروهی در برابر خشونت، تهديد، اقدامات تلافی جويانه، تبعيض منفی عملی و يا قانونی، فشار یا هرگونه اقدام خودسرانه ديگر در پی استفاده مشروع و قانونی اين افراد از حقوق مذکور در اعلاميه حاضر، تضمين گردد.»
4 ـ به طور کلی، در هر شرایطی تضمین کنند که حقوق بشر و آزادی های اساسی مطابق با عهدنامه های بین المللی حقوق بشر و موازین بین المللی که ایران نیز متعاهد آنهاست رعایت خواهند شد.
نامه ها را به مقامات زیر ارسال کنید:
• رهبر انقلاب اسلامی، آیت الله سیدعلی خامنه ای: info_leader@leader.ir
• ریاست جمهوری، آقای محمود احمدی نژاد: فکس: 5880 649 21 0098
• ریاست قوه قضاییه، آیت الله صادق لاریجانی: bia.judi@yahoo.com/info@dadgostary-tehran.ir؛ فکس: 6567 3311 21 98+/6671 879 21 98+
• وزیر امور خارجه: فکس: 66743149-21-98+
• نمایندگی دائمی جمهوری اسلامی ایران در ژنو، سوئیس
Permanent Mission of the Islamic Republic of Iran, Chemin du Petit-Saconnex 28, 1209 Geneva, Switzerland, Fax: +41 22 7330203
Email: mission.iran@ties.itu.int
• سفارت ایران در بروکسل، بلژیک
Embassy of Iran in Brussels, 15 a avenue Franklin Roosevelt, 1050 Bruxelles, Belgium, Fax: + 32 2 762 39 15.
Email: iran-embassy@yahoo.com
لطفا به نمایندگان دیپلماتیک جمهوری اسلامی ایران در کشورخودتان نیز نامه بنویسید.
*****
پاریس ـ ژنو، 19 آبان 1390
لطفا ما را از هرگونه اقدام انجام شده با ذکر شماره این درخواست مطلع فرمایید.
برنامه نظارت بر حمایت از مدافعان حقوق بشر، برنامهء مشترک «فدراسیون بین المللی جامعه های حقوق بشر» (FIDH) و «سازمان جهانی مبارزه با شکنجه» (OMCT) است که به حمایت از مدافعان حقوق بشر اختصاص دارد و هدف اصلی آن پشتیبانی مشخص از این افراد در زمان نیاز است.
برنامه نظارت بر حمایت از مدافعان حقوق بشر:
E-mail: Appeals@fidh-omct.org
• Tel and fax FIDH + 33 (0) 1 43 55 25 18 / +33 1 43 55 18 80
• Tel and fax OMCT + 41 (0) 22 809 49 39 / + 41 22 809 49 29
پخش: جامعه دفاع از حقوق بشر در ایران: lddhi(at)fidh.net یا lddhi.fidh(at)gmail.com
يادداشت
[1] «مادران عزادار» یا «مادران پارک لاله» زنانی هستند که فرزندانشان از اوایل دهه 1360 کشته، اعدام، بازداشت یا ناپدید شده اند. آنها خواهان اعلام اعدام های پنهانی سیاسی در سه دهه اخیر و محل دفن قربانیان هستند. این مادران در روزهای شنبه در پارک لاله تهران در سکوت به اعتراض می پردازند تا توجه را به خواست هایشان جلب کنند و در عین حال خواستار آزادی بازداشت شدگان معترض به تقلب انتخاباتی بشوند.

هیچ نظری موجود نیست:

ارسال یک نظر