۱۳۹۰ تیر ۱۵, چهارشنبه

اقدامات سپاه:تأمین سلاح برای همه تروریست ها

article picture


گزارش اشپیگل از اقدامات اخیر سپاه در افغانستان


آیا جمهوری اسلامی نیروهای نفوذی خود را با اسلحه به عراق و افغانستان فرستاده است؟ روزنامه وال استریت ژورنال از قول مقام های عالی رتبه آمریکایی به این موضوع اشاره کرده است.

ظاهراً سپاه پاسداران جمهوری اسلامی طی ماه های اخیر سلاح های جدیدی را به عراق و افغانستان فرستاده. روزنامه وال استریت ژورنال به نقل از مقامات عالی رتبه آمریکایی می نویسد: "هدف از این اقدامات سرعت بخشیدن به خروج نیروهای آمریکایی از این دو کشور بوده است." سپاه پاسداران درواقع نیرویی است که وظیفه آن حفظ بقای حکومت جمهوری اسلامی در تهران است.


ایران در عراق شبه نظامیانی دارد که موشک های قاچاق را دریافت می کنند تا نیروهای آمریکایی را بکشند. در ماه ژوئن، ۱۵ نیروی آمریکایی در عراق کشته شدند و این درحالی است که تعداد کشته شدگان طی یک ماه گذشته بیش از دو سال اخیر بوده است. ایالات متحده شبه نظامیان شیعه را مسؤول این حملات می داند؛ شبه نظامیانی که بیشتر آموزش دیده سپاه پاسداران هستند تا القاعده یا نیروهای سنی.


این روزنامه همچنین می نویسد که ایران در افغانستان نیز موشک های دوربرد را برای طالبان تأمین کرده. بدین ترتیب نیروهای نفوذی آن قادرند از فاصله ای امن به نیروهای خارجی حمله کنند. با این حال، واشنگتن معتقد است که دست داشتن ایران در افغانستان بسیار کمتر از عراق است.


"آنها می خواهند ما برویم"

به گفته مقامات آمریکایی، "جمهوری اسلامی طی ماه های اخیر به اقدامات اطلاعاتی و فعالیت های تبلیغاتی خود در مصر، بحرین، یمن و دیگر کشورهایی که دولت خود را سرنگون کرده اند شدت بخشیده است.

البته دلمشغولی دولت آمریکا تنها پیامدهای فروپاشی دولت ها در آفریقای شمالی نیست. رییس جمهور اوباما باید خروج آخرین نیروهای آمریکایی از عراق و کاهش نیروها در افغانستان را نیز برنامه ریزی کند. این دو جنگ ازنظر مردم آمریکا کاملاً مردود است و هزینه های هنگفتی برای آنها صرف شده. و این موضوع مهمی برای انتخابات آینده آمریکا و یکی از نگرانی های اوباما برای انتخاب مجددش است.

اکنون جمهوری اسلامی درتلاش است تا وضعیت را پیچیده تر کند و مشکلات دولت آمریکا را شدت بخشد. جمهوری اسلامی می خواهد خروج نیروهای آمریکایی از عراق و افغانستان را تا حد ممکن برای واشنگتن دردآور و تلخ سازد. به نوشته این روزنامه، جیمز بوچنان، سخنگوی نیروهای آمریکایی درعراق می گوید: "من فکر می کنم که گروه های مورد حمایت ایران به حملات بیشتری دست یازند." یک مسؤول آمریکایی با اشاره به نقش جمهوری اسلامی اظهار داشت: "آنها از طالبان حمایت می کنند، چون می خواهند ما زودتر برویم."

منبع: اشپیگل، ۳ ژوئیه
روز
 

هیچ نظری موجود نیست:

ارسال یک نظر