۱۳۹۰ تیر ۱۴, سه‌شنبه

نامه‌ی آرتین غضنفری، شهروند بهایی وزندانی سیاسی به همسرش ژینوس سبحانی

article picture


در سالروز تولدت دنیایی بی تبعیض آرزو کن


آرتین غضنفری، شهروند بهایی، عکاس خبری و زندانی سیاسی که هم اکنون در بند ۳۵۰ زندان اوین به سر می برد، در نامه‌ای سالگرد تولد همسر خود، ژینوس سبحانی را از درون زندان گرامی داشته است. ژینوس سبحانی، منشی پیشین دفتر کانون مدافعان حقوق بشر است که دو بار در طی سال‌های ۱۳۸۷ و ۱۳۸۸ بازداشت شده بود.

غضنفری بار نخست در تاریخ ۱۳ دی‌ماه سال ۸۸ و پس وقایع عاشورا، همراه با چند تن دیگر از شهروند بهایی از جمله همسرش، ژینوس سبحانی (منشی سابق کانون مدافعان حقوق بشر) بازداشت و به زندان اوین منتقل شد. او بعد از سه ماه و در حالی که بیش از ۶۰ روز از دوران حبس خود را در سلول انفرادی سپری کرده بود، با تودیع وثیقه آزاد شد و از روز ۲۷ فروردین ماه، مجددا برای گذراندن محکومیت یک ساله‌اش به زندان بازگشت.

متن نامهٔ آرتین غضنفری به همسرش ژینوس سبحانی را در ادامه بخوانید:

بانوی نازنین به دیار ما خوش آمدی.


ممنونم از اینکه آمدی و با آمدنت شور و طراوت به زندگی‌ام دادی، ستاره آسمانم شدی و فانوس راه، قرین و همسفر مسیری طولانی و پر مخاطره. چه خوش آمدی بانو به این دنیای پر آشوب و ظلمت بار و در این برهوت بدگمانی و شک چون شب چراغی درخشیدی بر من.


یاالعجب که چه نحس است این عدد سیزده. پنداری از این روست که در این سیزدهمین میلادت که از آشنایی‌مان می‌گذرد تو را در کنار خود ندارم و همه لرزش دست و دلم از آن بود که در چنین لحظه‌ای دور از تو باشم اما نیک که می‌اندیشم امروز بیشتر از هر زمان دیگری تو را در خود دارم، در یادم، در خاطرم، در ذهنم، در جانم و در دیدگانم. پس چه مقدس است این سیزدهمین میلاد!

بانو یادت باشد هنگام خاموش کردن شمع‌هایت آرزو کنی روزی فرارسد که در هیچ جای این مرز و بوم شهروند درجه یک و دو، خودی و غیر خودی، تبعیض و نابرابری وجود نداشته باشد، من نیز در آن لحظات با تو هم دل و هم آوایم.

در این شهر که آنرا خسوف مداوم فراگرفته است، من تنها به شوق دیدن روی ماه تو مانده‌ام، ماه بانو.

شاد باش و برقرار که نفسم به وجود نازنینت بسته است. گرد خستگی از چهره پاک کن که این نیز بگذرد، ایام غم نماند و اینچنین نیز نخواهد ماند. بانو با تو چه توان گفت و چه توان نوشت که قلم تاب بیان سردلبران را ندارد جزآنکه بگویمت:

بسیارند از تو بلند‌تر و بلند‌تر

بسیارند از تو بالا‌تر و بالا‌تر

بسیارند از تو زیبا‌تر و زیبا‌تر

اما در یک کلام

بانو توئی و والسلام

تیر ماه ۱۳۹۰- زندان اوین

آرتین غضنفری
کمیته گزارشگران حقوق بشر
 

هیچ نظری موجود نیست:

ارسال یک نظر