۱۳۹۰ تیر ۱۸, شنبه

شلیک به مردم در بلوچستان بدون ملاحظات انسانی

Balochestanدر پی سیاست همیشگی سپاه و پلیس ایران در اقلیم بلوچستان، و بنا بر دید امنیتی و ضد بلوچی مقامات حکومت ایران علیه مردم سنی بلوچ واجازه تیر اندازی مستمر به نام حفظ قانون و مبارزه با اشرار، امروز در شهر سرباز بلوچستان نیروهای پلیس تحت فرماندهی سپاه با  شلیک کورکورانه و بدون ملاحضه که ادعا میشود در تغیب یک ماشین حامل قاچاق سوخت بودند.
 یک راننده بلوچ را که عازم منزل بود کشتند و سعی در پنهان کاری و فرار از قضیه داشتند. اما مردم سرباز به محض شنیدن خبر به میدان امده و جاده ورودی شهر سرباز را مسدود کرده و خواهان دستگیری و مجازات افسر مربوطه میشوند، و تا خواست انان براورده نشد محل و جاده را ترک نکردند.
این اولین و اخرین بار نیست که چنین اتفاقات عمدی و بی مسئولیتی در تیراندازی به مردم بیگناه بلوچ به بهانه مبارزه با قاچاق و اشرار انجام میگیرد، پاسدار سرتیب محمد میهنی فرماندار سرباز ادعا کرد که افسر متخلف دستگیر شده و بزودی محاکمه خواهد شد، اما مردم به مانند گذشته خواهان ابلاغ تاریخ و روز محاکمه شدند، که فرماندار سرباز گفت که شخص بازداشت شده در دست قوه قضائیه است و انان به وضعیت وی رسیدگی خواهند کرد، و بعد از ترک محل از سوی مردم معترض حتی یک نفر هم از مردم محل و معترض اعتماد به سخنان فرماندار امنیتی سرباز نداشته و میدانند که مثل گذشته یک محاکمه صوری صورت خواهد گرفت و او را به شهر دیگری برای ادامه جنایت و تیراندازی و ایجاد رعب و وحشت در بین مردم منتقل خواهند کرد.


عصرایران - هر چند نیروی انتظامی در استان سیستان و بلوچستان در خط مقدم مبارزه با قاچاق قرار دارد و از این رو مسوولیت سخت و طقت فرسایی را به دوش می کشد - که قایل تقدیر است - اما برخی اشتباهات فردی پرسنل ناجا می تواند منجر به اتفاقات ناگواری شود و تبعات سیاسی و امنیتی غیر قابل تصوری را به بار آورد.
خبرهای رسیده حکایت از آن دارد تعدادی از مردم منطقه سرباز در اعتراض به اقدام یک عضو ناجا ، جاده چابهار-سرباز را تا نیمه های شب مسدود کردند و تنها بعد از وعده مسوولان محلی مبنی بر مجازات فرد خطاکار ، به خانه های خود برگشته اند.
چند منبع آگاه محلی به خبرنگار عصرایران گفتند که ماجرا از تعقیب چند خودرو شروع شد که گویا حامل مواد سوختی قاچاق بوده اند و در این میان ، یکی از پرسنل اقدام به شلیک به سمت راننده یک پژو می کند که فرد مزبور در دم جان می سپارد.
هر چند روایت های مردم با آنچه مسوولان می گویند متفاوت است ، اما فرماندار سرباز در گفت و گو با خبرنگار عصرایران بروز ناآرامی و انسداد جاده را تکذیب می کتد و می گوید: در پی قتل این فرد ، اولیای دم برای گفت و گو و پاسخ خواهی از مسوولان در محل حادثه گرد آمده بودند که با حضور مقامات محلی و متقاعد کردن آنها به پیگیری پرونده متفرق شدند و هیچ مشکلی پیش نیامد.
طبق خبرهای محلی تنشنج در سرباز همچنان به دلیل کشتن یک راننده بی گناه و بی اعتنایی مسئولین به فوت او سبب خشم و اعتراض مردم شده، او دارای زن و 4 فرزند بوده که بعد از کشته شدن وی بدست پلیس و سپاه اینده این خانواده هم به دلیل اعمال ضد بشری و ظلم روا شده بر اقلیم، به تاریکی پیوست.

منبع: حزب مردم بلوچستان

هیچ نظری موجود نیست:

ارسال یک نظر