۱۳۹۰ تیر ۱۴, سه‌شنبه

فدراسیون بین المللی روزنامه نگاران خواستار آزادی فوری مریم مجد شد

article picture

فدراسیون بین المللی روزنامه نگاران خواستار آزادی فوری مریم مجد، عکاس مطبوعاتی ایرانی که اواخر خردادماه سال جاری و اندکی پیش از عزیمت به آلمان بازداشت شده بود شد.


به گزارش کمیته دانشجویی دفاع از زندانیان سیاسی، فدراسیون بین المللی روزنامه نگاران (IFJ) روز جمعه دهم تيرماه با صدور اطلاعیه ای از مقامات جمهوری سلامی خواستار آزادی فوری مریم مجد عکاس خبری ایرانی که دو هفته قبل و در شرف پرواز به دوسلدرف آلمان برای پوشش خبری مسابقات جام جهانی زنان در این کشور بازداشت شده بود گردید.این روزنامه نگار 25 ساله که پس از دستگیری همچنان در بازداشت بسر می رود، گمان می رود که در زندان اوین تهران زندانی می باشد. بنا بر گزارش رسانه ها «هیچ دلیلی برای بازداشت وی عنوان نگردیده و تاکنون به هیچ جرمی متهم نشده است».بت کاستا دبیر کل فدراسیون بین المللی روزنامه نگاران گفت: «ما از این نقض نابخردانه حق آزادی این روزنامه نگار که بدون هیچ گونه مدرکی که حاکی از قانون شکنی وی باشد صورت گرفته است خشمگینیم».


کاستا افزود: «مریم مجد عکاس خبری ورزشی است که گفته می شود برای پوشش خبری جام جهانی زنان در آلمان برای وی معرفی نامه صادر گردیده بود. ما به همکارانمان در آلمان – اتحادیه روزنامه نگاران آلمان و انجمن روزنامه نگاران آلمان - برای مطالبه آزادی فوری وی می پیوندیم».


بنا بر گزارش رسانه ها، خانم مجد یکی از معدود عکاسان ایرانی است که به طور تخصصی در عرصه ورزش زنان فعالیت می کرده است. وی یکی از اعضای کمپین ورود زنان به ورزشگاه ها و پیش از این نیز با ماهنامه توقیف شده زنان همکاری می کرده است. این کمپین مطلع شده است که «خانواده این روزنامه نگار برای خودداری از صحبت کردن با رسانه ها به شدت تحت فشار قرار داشته و تاکنون مقامات ایران نیز نسبت به وضعیت وی سکوت کرده اند».


این عکاس ۲۵ ساله قرار بود به دعوت پترا لاندرز، بازیکن پیشین تیم ملی فوتبال زنان آلمان به این کشور پرواز کند، تا کتاب عکسی از مسابقات جام جهانی فوتبال زنان در آلمان تهیه کند.


بنا بر گزارش انجمن صنفی روزنامه نگاران ایران، پس از سرکوب گسترده بعد از انتخابات بحث برانگیز ریاست جمهوری در سال 1388، بیش از 150 روزنامه نگار بازداشت و 35 تن همچنان در زندان هستند.

هیچ نظری موجود نیست:

ارسال یک نظر