۱۳۹۰ مهر ۱۶, شنبه

بازار پارچه فروشان همچنان در اعتصاب است

پارچه فروشان بازار بزرگ تهران که در اعتراض به افزایش مالیات ها از دو ماه پیش در اعتصاب به سر می برند امروز شنبه 16 مهرماه نیز مغازه های خود را تعطیل نگه داشتند و همچنان به اعتصاب خود ادامه دادند. این در حالیست که امروز تا پایان وقت اداری مهلت ارائه اظهارنامه مالیات بر ارزش افزوده به اتمام می رسد. گرچه دولت به صنف پارچه فروشان مهلت داده که تا پایان مهر ماه اظهارنامه و مالیات خود را ارائه دهند.
رسانه های دولتی اعلام کرده اند که سازمان امور مالیاتی براساس توافق صورت گرفته با کمیسیون اقتصادی مجلس و اتحادیه پارچه‌فروشان، مهلت ارائه اظهارنامه مالیات بر ارزش افزوده پارچه‌فروشان مشمول این قانون را تا پایان مهر تمدید کرده است اما نمایندگان پارچه فروشان با رد هرگونه توافق با دولت یا نمایندگان مجلس که نقش واسطه را بازی می کنند اعلام کردند که به هیچ عنوان از مواضع خود عقب نشینی نمی کنند و همچنان تا رسیدن به خواسته های خود اعتصاب را ادامه خواهند داد.
یکی از پارچه فروشان بازار که به گفته خود امروز برای سرکشی از مغازه اش به بازار مراجعه کرده بود و برای اندک زمانی کرکره مغازه او نیمه باز بود در پاسخ به این پرسش که این اعتصاب تا چه زمان به طول می انجامد و اینکه پیگیری مطالبات پارچه فروشان در چه مرحله ای قرار دارد گفت: « اینکه اعتصاب تا چه زمان ادامه دارد غیر ممکن است چون نه پارچه فروشان با این میزان مالیات موافق هستند و نه دولت وعده های خود را عملی می کند».
او با انتقاد از آن عده بازاریان که به گفته او دست در دست دولت با رفتار خود به پارچه فروشان را تحت فشار قرار می دهند گفت: «برخی از ریش سفیدان ما به فکر پر شدن کیسه خود هستند و به جای اینکه از هم صنفان خود حمایت کنند زیر پرچم آقایان سینه می زنند».
او با اشاره به وحدت پارچه فروشان در ادامه دار شدن اعتراضات آن را یک دستاورد مهم خواند که باید درسی برای دیگر اصناف شود.
یکی از کارگران روز مزد و بیکار شده بازار پارچه نیز گفت: «دو ماه است که جیب ما رنگ پول را ندیده همه جا تعطیل است و عرصه به جانم تنگ شده...از کار هم خبری نیست...»
اینکه اعتصاب بازار پارچه فروشان تا چه زمان به طول خواهد انجامید مشخص نیست اما شنیده ها حکایت از آن دارد که دولت قصد دارد با ورود پارچه های ارزان قیمت چینی کمبود پارچه در بازار را جبران کند.

هیچ نظری موجود نیست:

ارسال یک نظر