۱۳۹۰ مهر ۱۴, پنجشنبه

تلاش برای بازداشت سما رئوفی، شهروند بهائی ساکن سنندج

article picture

روز گذشته ۱۳ مهرماه تعدادی از ماموران انتظامی با ورود به منزل پدری سما رئوفی شهروند بهائی ساکن سنندج، ضمن تفتیش منزل برای یافتن وسایل موسیقی، قصد دستگیری وی را داشتند که به دلیل عدم حضور سما در منزل موفق به دستگیری وی نشدند.
کمیته گزارشگران حقوق بشر : بنا بر گزارشات رسیده، ماموران انتظامی با ارائه حکم و در قالب افراد لباس شخصی وارد منزل سما رئوفی شدند و در پی یاقتن وسایل موسیقی وی بودند. ماموران امنیتی به مادر وی گفته اند که پسرش سی‌دی های غیر مجاز پخش می‌کند و گروه غیرقانونی موسیقی دارد. اما هیچ مدرکی دال بر این اتهامات در خانه ی ایشان پیدا نکرده اند. همچنین برخورد ماموران تند و همراه با بی احترامی گزارش شده است.
پیشتر نیز در تیرماه امسال سما رئوفی به صورت تلفنی به اداره اطلاعات احضار شده بود و بازجویان وی را برای نوشتن و امضای تعهد‌نامه تحت فشار گذاشته‌اند که وی از این اقدام سر باز زده است. در این بازجویی که همراه با توهین و بی احترامی بوده است، بازجویان تهدید کرده‌اند که در صورت عدم همکاری با وزارت اطلاعات مشکلات جدی برای وی پیش خواهد آمد.
همچنین دو هفته پیش نیز ماموران انتظامی با حضور در درب منزل این شهروند بهائی، به طور ناگهانی به خانواده‌ی وی گفته‌اند که فرزندشان سرباز است و باید خودش را معرفی کند.
احضار و بازجویی بهائیان سنندج از روز ۱۲ اردیبهشت ماه ۱۳۹۰ شدت گرفته است به طوری که در چند ماه گذشته بیش از ۳۰ شهروند بهائی به ستاد خبری وزارت اطلاعات احضار شده اند. این احضارها اکثرا به صورت شفاهی و تلفنی صورت گرفته است. این بازجویی‌های با تهدید بهائیان به دستگیری در قبال ادامهٔ فعالیت‌های اعتقادیشان و اجبار بهائیان این شهر برای امضای تعهد نامه بوده است.

هیچ نظری موجود نیست:

ارسال یک نظر