۱۳۹۰ مهر ۱۴, پنجشنبه

اعتراض گسترده دانشجویان دانشگاه زنجان به اجرای طرح «جداسازی جنیستی»

article picture

گزارش ها حاکی از آن است که روز گذشته صدها تن از دانشجویان دانشگاه زنجان در اعتراض به اجرای «طرح جداسازی جنیستی در بوفه این دانشگاه، جداسازی اتوبوس های سرویس دانشجویان و همچنین اجرای طرح تفکیک جنیستی در کتابخانه ی فنی و مهندسی»، در محوطه این دانشگاه دست به تجمع گسترده زده اند.


به گزارش دانشجونیوز، در ادامه تجمعات اعتراضی دانشجویان دانشگاه های ایران از جمله دانشگاه امیرکبیر، دانشگاه کردستان، دانشگاه شهر کرد، دانشگاه یزد و برخی دانشگاه های دیگر، دیروز سه شنبه ۱۲ مهر دانشگاه زنجان نیز میزبان اعتراض بیش از ۵۰۰ تن از دانشجویان این دانشگاه در محوطه ی فنی جلو دانشکده ی مکانیک تجمع کرده و شعارهایی در اعتراض به ایجاد محدودیت های جدید توسط مسئولین سر داده اند.

گفته می شود یکی از شعارهای اعتراضی این دانشجویان «دانشجو میمرد ذلت نمی پذیرد» بوده است.

یکی از موارد اعتراضی دانشجویان در ارتباط با «اجرای طرح جدا سازی کامل بوفه» بوده که قبلا دیواری شیشه ای قسمت خواهران و برادران را جدا می کرد


این دانشجویان همچنین به «جداسازی جنسیتی اتوبوس های سرویس دانشجویان» که باعث صرف انرژی و سوخت اضافه می شود و «جداسازی کتابخانه ی فنی و مهندسی» که سال قبل جدا شده بود ، نیز اعتراض نموده و خواستار متوقف شدن این طرح ها در دانشگاه شده اند.


در ادامه این تجمع، فرجی، نماینده ی نهاد رهبری نیز در میان تجمع کنندگان حضور یافته با ادعای اینکه «رسیدگی به اعتراض دانشجویان وظیفه ی شرعی و عقلی آنان است» گفته است: «سه سال است که مسئولین مشغول بررسی طرح جداسازی هستند و این طرح به نفع خود دانشجویان است.»

در پی حضور این مسئول دانشگاهی در میان تجمع کنندگان بسیاری از دانشجویان معترض سوالاتی از قبیل «چرا این هزینه ی مازاد به وجود آمده از جداسازی سرویس ها را خرج دانشجو نمی کنید؟چرا می گویید که دانشگاه پول ندارد و به این شکل بوجه را هدر می دهید؟، چرا کسی نمی تواند با همسرش در کتابخانه درس بخواند؟ مگر خرید دختر و پسر از یک باجه مشکلی برای کسی به وجود می آورد یا به دین ما آسیب می زند؟ چرا کسی نمی تواند با همکلاسی اش که از لحاظ درسی بالاتر است و از جنس مخالف است درس بخواند؟»

از وی پرسیدند، اما وی از پاسخ به این سوالات دانشجویان خودداری کرده است.

در پایان این مسئول دانشگاهی تغییرات در دانشگاه را مشروط به حضور رییس این دانشگاه کرده است.

تغییرات و محدودیت هایی که طبق گفته این دانشجویان در دوران غیبت شخص ریاست دانشگاه ایجاد شده است.

با این حال دانشجویان معترض دانشگاه زنجان اعلام کردند که اگر تا شنبه و پس از بازگشت رئیس دانشگاه از مسافرت، طرح جداسازی متوقف نشود،روز یکشنبه هفته آینده ساعت ۳۰:۱۱ دوباره تجمع برگذار خواهد شد.

با شروع ترم تحصیلی جدید دانشجویان در ایران بسیاری از دانشگاه ها ایران با تفکیک جنسیتی در ارائه دروس به دانشجویان، عملا مقدمات جدایی کامل دانشجویان دختر و پسر را در دانشگاه ها فراهم آورده اند.

البته در موارد بسیاری نیز این طرح با هزینه های اضافه و همچنین با ایجاد مشکلات جدیدتر برای دانشجویان و حتی اساتید و مسئولین همراه بوده است.

گفتنی است طرح «تفکیک جنسیتی» که پس از روند «تک جنسیتی کردن» رشته های دانشگاهی در حال اعمال شدن است، تاکنون دانشگاه هایی چون امیرکبیر، شریف، علامه طباطبایی، مازندران، یزد، دانشگاه علمی- کاربردی، دانشگاه آزاد ورامین، فردوسی مشهد، بین المللی قزوین و دهها دانشگاه دیگر را نیز دربر گرفته است.

اجرای پی در پی این طرح در دانشگاه های سراسر ایران در حالی صورت می گیرد که بسیاری از مسوولان دانشگاهی این امر را انکار نموده و طرح کنندگان آن را «رسانه های بیگانه» و قلمداد کرده اند. وزیر علوم ایران چندی پیش در گفتگو با خبرنگاران دولتی به انکار اجرای این طرح پرداخته و گفته بود: «ما چیزی به عنوان تفکیک جنسیتی نداریم. این واژه به ما تعلق ندارد، این واژه برای آن طرف آب است. این واژه را استفاده می کنید و در زمین دشمن بازی می کنید.»

از طرفی نیز "محمود احمدی نژاد"، پانزدهم تیرماه سال جاری با ارسال نامه ای به وزاری علوم و بهداشت خواستار «توقف اجرای طرح تفکیک جنسیتی در دانشگاه های کشور» شده و این اقدامات را «سطحي» و «غير عالمانه» خوانده بود.

بنظر می رسد موضوع جداسازی پسران و دختران در دانشگاه ها به مساله ای چالش برانگیز بین موافقین و مخالفین دولتی این طرح تبدیل شده است.

هیچ نظری موجود نیست:

ارسال یک نظر